Mayısa Girerken Bankalar Dikkatle Takip Edilmeli !!!

Akbank Yanıltmadı

24 Martta Akbank’ı takip etmeye karar vermiştik. 24 Mart Perşembe günü hissemiz 8,07 den günü kapamıştı. Bugün 27 Nisan yaklaşık bir ay gibi bir zaman geçti. Dış piyasalardaki olumlu havanın iç piyasalarada yansıması ile Akbank bir ay sonra 8,56 ile kapadı. Buda bir aylık getirinin %6 seviyesinde olduğu anlamına geliyor. Türkiye’de vadeli mevduat hesapları için yıllık ortalama faiz oranının %9-%10 civarlarında olduğunu düşünürsek, %6’lık aylık getiri küçümsenecek gibi değil. 

Ayrıca Türkiye’de bankaların bu yıl iyi bir performans göstereceğine dair beklentiler devam etmekte. En son Goldman Sachs Türkiye’deki bankalar hakkındaki beklentilerini açıkladı. Goldman Sachs tarafından bugün yayımlanan raporda Türk bankalarının performansının devam etmesinin beklendiği kaydedildi. 

Türk bankalarının yılbaşından bu yana ortalamada yüzde 20 oranında değer kazandığına dikkat çeken kurum, Türk bankalarının halen görece pahalı görünmediğini bildirdi. 

Kurum analistleri, iyimser GSYH büyümesi beklentileri, uygun parasal koşullar, TL’nin istikrarı ve güçlü ilk çeyrek görünümüne bağlı olarak fiyat performansının sürmesini beklediklerini belirttiler. Türk bankalarının özsermaye getirisinde 2015 yılında düşüş yaşandığını fakat 2016’nın güçlü bir yıl olmasını bekleyen analistler, ortalamada hisse başına karda yüzde 30 büyüme beklediklerini vurguladılar. Bankaların kredi büyümesinden yüzde 10 üzeri yarar sağlamasıyla ilk çeyrek bilanço sezonunun yıllık bazda yüzde 25 büyüme getirmesini bekleyen analistler, Merkez Bankası’nın gevşeme adımının 2016’da fonlama maliyetlerine yardımcı olması beklentisini dile getirdiler.  Kısa vadede pozitif rüzgarlara rağmen Türk bankaları için yapısal zorlukların sürmeye devam edeceği öngörüsünü paylaşan analistler, dış fonlamaya bağlılık, TL zayıflığına karşı FX duyarlılığı ve sermaye kısıtlamaları gibi faktörlere dikkat çekti.  Analistler, 2016 yılı için hisse başına kar bekletilerinin ortalamanın yüzde 9 üzerinde olmakla birlikte 2017-18 yılı için hisse başına kar beklentisinin yüzde 10 daha düşük olduğunu bildirdiler.

– Vakıfbank için tavsiyesini ‘Nötr’den ‘Sat’a revize etti, fiyat hedefini 4,90 TL’den 4,50 TL’ye indirdi.

– Akbank için fiyat hedefini 9,80 TL’den 10,30 TL’ye çıkardı, tavsiyesini ‘Al’ olarak korudu.

– Halkbank için fiyat hedefini 13,70 TL’den 11,80 TL’ye indirdi, tavsiyesini ‘Nötr’ olarak korudu.

– İş Bankası için fiyat hedefini 5,80 TL’den 5,40 TL’ye indirdi, tavsiyesini ‘Nötr’ olarak korudu.

Goldman Sachs analistlerine göre Akbank Her ne kadar 10,30 seviyelerine getirilmiş olsada ben ilk beklentilerinde çok fazla pozitif olduğunu düşünüyorum. Yıl sonundaki beklentim malesef Goldman Sachs kadar olumlu olmasada yatırım tavsiyesi olmamak ile birlikte 😉 benim kişisel beklentim 9,50 sevilerinde olacağı. Yani yaklaşık %11’lik bir artış bekliyorum yıl sonunda, ama burda önemli olan nokta bu pozisyonun büyük bir bölümünü yılın ilk yarısında elde edebileceğini göz ardı etmemek. Özellikle Temmuz sonuna doğru ülkedeki düşük performanslı turizm sektörü beklentisi, ülkeye girecek sıcak para girişini kısıtlayacak olması piyasalarda durgunluğa sebeb olabilir.

Yinede Akbank şuan için potansiyeli en yüksek banka olarak görmekteyim. Dikkatle takip etmeye devam etmeliyiz. Ancak geminin kalkmasıda yakındır. İkinci olarak İş bankasını söyleyebilirim. Güvenli bir limana ihtiyaç duyanlar İş Bankasınıda takip etmeyi bırakmasınlar. Ancak İş bankası için beklentim daha çok 3. çeyrek sonunda bir hareketlilik yaşanacağı yönünde bu nedenle ilerleyen yazılarımda İş bankası için daha detaylı analizler ile karşınıza çıkacağım.

Yazının sonunda bir bilgilendirme daha yapmak isterim, Bu Hafta sonu Mayıs’ta dikkatle takip edilmesi gereken 5 Hisseyi sizlerle paylaşıyor olacağım.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s