Mayıs’ta Top 5’inde son 2 KARSN ve TAVHL

KARSN

Karsan, İETT’nin açtığı 410 adet 12 metre Euro 6 dizel yakıtlı solo tip otobüs ihalesine en iyi teklif veren şirket olduğunu, ancak ihale sonucu ile ilgili kendilerine yazılı bir bildirim yapılmadığını Mart ayında duyurmuştu. Şirketten bugün KAP’a yapılan açıklamada, İETT Genel Müdürlüğü tarafından ihalenin iptal edildiği; iptalin gerekçesi olarak da “ücret toplama sisteminin değişmesi ve teknik şartnamede değişiklik ihtiyacı”nın gösterildiğini belirtti. Bu haberin ardından KARSAN sert düşüş yaşamıştı. Uzun bir dönem 1.40-1.50 bantında kaldıktan sonra, 1.40’ın altına inmişti. Nisan ayını 1,31 ile kapatırken, mayısın ilk gününüde 1,29 ile kapattı. KARSN’ın bu haftasonuna doğru inişi durduracağını ve gelecek hafta biraz hareketlenme yaşanacağını düşünüyorum. Bu nedenle Mayıs’ta dikkatle takip edilmesi gereken hisselerin arasında yer alıyor. 410 adetlik ihalenin iptal olmasından kaynaklı yara eninde sonunda iyileşecektir 🙂

KARSN Aylık teknik indikatörler ve hareketli ortalamalar;


TAVHL

TAVHL için aslında çok şey söylemeye gerek yok. İlk çeyrek raporunun yayınlanması ile TAV icra kurulu başkanı gerekli açıklamayı yaptığını düşünüyorum. Açıklama şu şekildeydi;

“Şirketin KAP’a bildirdiği finansal sonuçlarına göre, hasılatı ise yüzde 20 artışla 684.7 milyon lira olarak gerçekleşti.

TAV’dan yapılan yazılı açıklamada ise, şirketin ilk çeyrekte euro bazında net kârının yüzde 52 düşüşle 14.6 milyon euro olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, ilk çeyrekte ciro yüzde 2 artışla 231 milyon euro, FAVÖK ise yüzde 4 artışla 82 milyon euro oldu.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, “Havacılık sektöründe geleneksel olarak durgun bir dönem olan yılın ilk çeyreğinde tüm dünyada ve Türkiye’de yaşanan güvenlik sorunlarının da yolcu trafiğine etkisini gözlemliyoruz. Buna rağmen, geçen yılın aynı dönemine göre hem İstanbul Atatürk Dış Hatlar hem de toplam yolcu sayımızda yüzde 6 büyüme elde etmeyi başardık” dedi.

Açıklamaya göre, ilk çeyrekte TAV’ın yolcu sayısı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 6 artışla 22.8 milyon olarak gerçekleşti.

Şener, önümüzdeki dönemde var olan havalimanlarında organik büyümeye odaklanırken, aynı zamanda portföylerine yeni havalimanları ekleyerek inorganik büyümenin de peşinde olacaklarını belirtti.”

Benimde görüşüm yukarda açıklama ile paralel, Havacılık sektöründe kronik ilk çeyrek sendromu yaz sonuna doğru (Ağustos-Eylül) kendini toparlamaya geçeceğini düşünüyorum. Mayıs ayında dikkatle takip edilmesi gerekir çünkü yaz sonunda en yüksek karı yakalamak için Mayıs ayında çok güzel alım fırsatları karşımıza çıkacaktır.

TAVHL Aylık teknik indikatör ve hareketli ortalamaları;

Mayıs Ayı biraz sabır ve sakinlik dilerim…

E.M.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s