Hafta Ortası Piyasalara Bakış

Gün içinde dar bantta hareket eden Dolar/TL de, Erdoğan’ın faizlerin düşürülmesi gerektiği açıklamasıyla dalgalandı. Yatırım Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, endeksin geçen hafta yaşadığı sert değer kaybını takiben bu hafta 79,000 puan etrafında yatay seyrettiğini belirterek, diğer borsalara kıyasla zayıf seyirde yeni kabineye ilişkin belirsizliklerin de etkili olduğunu ifade etti.

BIST-100 geçen hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifa edeceğini açıklaması ve AKP’nin 22 Mayıs’ta kongreye gitme kararı sonrası oluşan siyasi belirsizlikle haftalık bazda yaklaşık yüzde 9 kayıp yaşamasının ardından, sert satışlar sonrası dünkü tepki alımları ile yüzde 0.89 yükselmişti.

Yurt içinde ve yurt dışı piyasalarda, Şubat ortasından beridir yaşanan yükselişin kar satışları gözlenmeye devam etmekte. Fed tarafında faiz artırımlarının zamanlamasına ilişkin belirsizlik sürerken, 15 Haziran’daki toplantıya kadar da bu belirsizliğin devam edeceği görülmekte. Mevcut durumda, Haziran ayındaki toplantıdan Fed’den faiz artırımı beklentisi oldukça düşük sayılabilir. Yurt içinde ise Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 22 Mayıs tarihindeki kongresi izlenecek. Bu tarihe kadar da yurt içinde faiz ve kur tarafındaki hareketler ile yurt dışında piyasaların seyri BİST üzerinde etkili olacaktır. 22 Mayıs kongresi ardından 24 Mayıs tarihinde PPK toplantısı olduğunu hatırlatalım. Dalgalı seyrini bu hafta da sürdürmesini beklediğimiz BİST tarafında 76,800-74,000 aralığı aşağı hareketlerde, 80.000-83.500 aralığı da yukarı hareketlerde izlenmeye devam edilecektir.

Enflasyon Nisan ayında beklentilerin altında aylık bazda %0,78 arttı

 • Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Nisan ayında beklentilerin altında aylık bazda %0,78 arttı. Yıllık bazda ise TÜFE Mart ayındaki %7,46 seviyesinden, Nisan ayında %6,57’ye geriledi. Böylece yıllık bazda enflasyon Mayıs 2013’ten sonraki en düşük seviyede gerçekleşti.
 • Gıda ve alkolsüz içecekler fiyatları bir önceki aya göre %1,48 geriledi, yıllık bazda ise %1,38 ile en düşük seviyeye geriledi. Böylece aylık enflasyonu 0,35 puan düşüş yönlü etkiledi. Nisan ayında en yüksek aylık artışı gösteren grup giyim ve ayakkabı grubu oldu. Bir önceki aya göre %12,6 oranında artış gösteren grup enflasyonu 0,94 puan artış yönlü etkiledi. Ulaştırma grubunda da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle bir önceki aya göre %0,62 oranında artış yaşandı ve grubun enflasyona katkısı 0,09 puan artış yönlü oldu.
 • Gıda ve enerji gibi kontrol edilemeyen kalemleri içermeyen çekirdek enflasyon (I endeksi) Nisan ayında bir önceki aya göre %1,94 yükseldi. Böylece çekirdek enflasyon yıllık bazda baz etkisinin katkısıyla Mart ayındaki %9,51’den Nisan ayında %9,41’e geriledi. Böylece Ağustos 2015’ten sonra ilk defa Mart ayında yıllık bazda düşüş yaşayarak yönünü aşağı çeviren çekirdek enflasyon Nisan ayında da gerilemesini sürdürdü.

  Milli Piyango özelleştirmesi için ihale ilanına çıkıldı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın(ÖİB) ‘Şans Oyunlarının Lisans Verilmesi Suretiyle Özelleştirilmesi’ ihale ilanı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 10 yıllık lisans verilmesi suretiyle gerçekleştirilecek özelleştirme için ön yeterlilik başvurusu son tarihi 14 Temmuz 2016, son teklif verme tarihi 5 Ağustos 2016 olarak belirlendi. İhale için geçici teminat tutarının 10 mn $ olacağı belirtildi.

Avrupa Komisyonu, Türkiye için büyüme beklentilerini yükseltti

 • Avrupa Komisyonu’nun ‘Bahar Dönemi Ekonomik Görünüm’ raporuna göre, bu yıl için büyüme beklentisi % 3,4’ten %3,5’e, gelecek yıl için %3,5’ten %3,7’ye çıkarıldı.
 • Avrupa Komisyonu, bu yıl için tüketici fiyat beklentisi %9,0’dan %8,6’ya, gelecek yıl için beklenti %8,5’ten %8,0’e çekildi.
 • Raporda işsizlik oranı beklentisi bu yıl için %10,7’ten %10,8’e çıkarılırken, gelecek yılın beklentisi %10,8’den %10,9’a yükseltildi.
 • Avrupa Komisyonu, cari denge/GSYH’nin bu yıl -%4,8, gelecek yıl -%5,1 olacağını tahmin etti. Bir önceki tahmin sırasıyla -%4,4 ve -%4,7 seviyesindeydi.

  Yabancı yatırımcılar 29 Nisan 2016 haftasında 8 mn $ hisse alımı gerçekleştirdi

 • TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü, 29 Nisan ile sona eren haftada piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında 8 mn $ net alım olarak gerçekleşirken, aynı dönemde Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) portföyü ise, net 82 mn $ düşüş gösterdi.
 • Yurt dışında yerleşik kişilerin bir önceki hafta 50,4 mlr $ olan hisse senedi stoku 29 Nisan ile sona eren haftada 50,3 mlr $ gerilerken, DİBS stoku ise 36,8 mlr $ olarak gerçekleşti. Aynı dönemde repo miktarı 4,48 mlr $ oldu.

Moody’s, “Türkiye’den yeniden ortaya çıkan siyasi belirsizlik kredi notu açısından negatif”

Moody’s, Türkiye’de yeniden ortaya çıkan siyasi belirsizliğin kredi notu açısından negatif olduğunu açıkladı. Kredi Derecelendirme Kuruluşu’na göre, büyüme esaslarını desteklemek için açıklanan reformların uygulanması siyasi belirsizlikten dolayı gecikebilir.

S&P Türkiye’nin kredi notlarını teyit etti, görünümünü yükseltti

 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin ‘BB+’ olan kredi notunu teyit etti, not görünümünü ise negatiften durağana yükseltti.
 • Açıklamada, Türkiye 2015’te seçim döngüsüne, Çözüm Süreci’nin sonlanmasına, artan bölgesel dengesizliklere ve gelişen piyasalardaki zayıf yatırımcı algısına dirençli olduğuna dikkat çekilirken, bu nedenle Türkiye’nin görünümünün “negatif”ten “durağan”a yükseltildiği ve kredi notlarının teyit edildiği ifade edildi.

  Borsa İstanbul Nisan Ayı Yabancı İşlemlerini açıkladı

  Borsa İstanbul’da 2016 yılı Nisan ayında yabancı yatırımcılar toplam 285 mn $ net alım gerçekleştirerek yılın ilk üç ayında gerçekleşen 1.519 mn $’lık net alım ile birlikte yılbaşından bu yana toplam 1.804 mn $’lık net alıma ulaştı. Bu ay dikkati çeken gelişmeler;

 • Yabancı yatırımcıların en çok alım yaptığı hisseler GARAN (93,9), SAHOL (78,6 mn $), HALKB (62,4 mn $), AKBNK (58,1 mn $), EREGL (55,8 mn $) iken en çok satış yaptığı hisseler sırasıyla THYAO (250,6 mn $), PETKM (24,8 mn $), PGSUS (13,4 mn $), ARCLK (12,8 mn $) ve TOASO (6,9 mn $) oldu.
 • Bankacılık endeksi hisselerinde Nisan ayı toplamında gerçekleşen net alım miktarı 291 mn $ olarak gerçekleşirken en çok alınan banka hisseleri sırasıyla GARAN, HALKB, AKBNK,
 • Yabancı Yatırımcıların Nisan ayı genelinde yaptıkları işlem hacmi miktarı 17,3 mlr $ olurken toplam işlem hacmi içindeki payları ise %24 seviyesinde gerçekleşti.
 • Yabancı yatırımcıların Nisan sonunda toplam BİST payı %64,28 düzeyinde oluştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s