Haftalık Strateji [16 -20 Mayıs Haftası]

 Nisan ayı sonunda 85.000 seviyelerinin üzerinden başlayan satış baskısı BİST üzerinde geçtiğimiz hafta da etkili oldu. Haftaya satış baskısı ardından tepki alımları ile başlayan BİST, haftanın devamında ise yukarı yönlü denemelerde satışlarla karşılaşmaya devam etti. Kur ve faiz tarafında gözlenen geri çekilme tepki hareketleri için BİST’i destekledi. Yurt dışında ise ABD’den gelen tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerinin altında kalması, petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş ve Avrupa tarafında Almanya sanayi üretiminin beklentilerin altında kalmasına karşın hisse senedi piyasalarında yukarı denemeler gözlendi. Ancak, bu denemeler de BİST’e paralel satış baskısıyla karşılaştı. Ayrıca, hafta boyunca açıklama yapan Fed yetkililerinden de faiz artırımını destekleyen yönde açıklamalar izlendi. Hem yurt dışı piyasalardaki dalgalı seyir hem de içeride kur ve faiz tarafındaki hareketlilik sonrasında, haftaya 79,000 seviyelerinden başlayan BİST, dalgalı seyrin ardından da haftayı %0,7 değer kaybıyla 77.808 seviyesinden tamamladı.

Geçen hafta şirket bilançolarının yakından izlendiği Avrupa’da gösterge endeks %0,9 artış ile 3 haftalık kayıpların ardından ilk defa değer kazanmış oldu. Ayrıca geçen hafta İngiltere Merkez Bankası gerçekleştirdiği para politikası toplantısı ardından faiz oranları ve varlık alım programında beklendiği üzere değişikliğe gitmedi. Ancak banka “Brexit” için uyarı da bulundu ve Avrupa Birliği’nden olası ayrılmanın ülke ekonomisini resesyona sürükleyebileceğini belirtti. ABD’de ise gerileyen petrol fiyatları ve FED endişeleri nedeniyle Dow Jones ve S&P 500 endeksleri geçen hafta düşüşler göstererek kayıplarını üçüncü haftaya taşıdı.

Bu hafta yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmamakla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 22 Mayıs tarihindeki kongresi öncesinde hafta içi gelebilecek açıklamalar takip edilecektir. Aynı zamanda, kur ve faiz tarafındaki hareketlilik te yakından takip edilerek BİST’in yön arayışına etkileri gözlenecektir. Ayrıca, 19 Mayıs Perşembe günü Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yurt içi piyasaların kapalı olacağını hatırlatalım.

Yurt dışı piyasalarda ise haftanın en önemli verisi 18 Mayıs Çarşamba günü Fed toplantı tutanakları izlenecektir. Bu veri dışında 17 Mayıs Salı günü açıklanacak TÜFE ve sanayi üretimi verileri ABD’den gelecek diğer önemli veri akışı olarak takip edilecektir. Avro Bölgesinde ise 19 Mayıs Perşembe günü gelecek olan Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları yanı sıra 18 Mayıs tarihinde açıklanacak olan enflasyon verileri önemli olarak yakından izlenecektir.

Yurt içi ve yurt dışı piyasalarda, geçtiğimiz hafta yaşanan satış baskılı seyirlerin ardından bu haftaya nispeten olumlu bir başlangıç yapıyoruz. Yurt içi veri takviminde çok önemli bir veri bulunmamakla birlikte, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 22 Mayıs tarihindeki kongresi öncesinde bu hafta içinde gelecek her türlü haber akışı ve açıklama piyasalar tarafından yakından izlenecektir. Faiz ve kur tarafı da gelecek haber akışlarına göre BİST’i baskılayacak ya da tersine yukarı hareketin destekçisi olacaktır. Yurt dışında ise geçtiğimiz hafta FED yetkililerinin konuşmalarında “daha şahin” açıklamalarda bulunmalarının ardından bu hafta gözler 18 Mayıs’ta açıklanacak olan Fed tutanaklarında olacak. Yurt içindeki haber, yurt dışında da veri akışlarına göre BİST’in bu hafta da dalgalı seyrini sürdürmesi beklenebilir ancak, son yaşanan hızlı geri çekilmeler ardından her pozitif haber akışı BİST tarafındaki yukarı tepkileri tetikleyecektir. BİST tarafında aşağı hareketlerde 76,800-74,000 aralığı, yukarı hareketlerde ise 80.000-83.500 aralığı bu hafta da izlenmeye devam edilecektir.

IMF’ye göre Türkiye’nin enflasyonu frenlemek için para politikasını sıkılaştırması gerekli olacak

 • Uluslararası Para Fonu (IMF), enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği Türkiye’de, aşırı talep baskısını düzeltmek ve IMF’in yeterlilik seviyesinin altında olan uluslararası rezervlerin artırılması için daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç olacağını bildirdi.
 • Türkiye’nin bu yıl da güçlü büyüme göstermesini bekleyen IMF, Türk ekonomisinin 2016 yılında %3,8, 2017’de %3,4 büyüyeceği yönündeki tahminleri korudu. IMF, asgari ücrete yapılan %30 zam ve genişlemeci politikaların hem büyümenin hem de dış dengesizliklerin daha önce beklenenden daha yüksek olacağı anlamına geldiğini vurguladı.

  Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Mart’ta yıllık %2,9 artarak ivme kaybetti

 • Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise aylık bazda %0,5’lik daralma kaydetti. Bu rakam, 2016 ilk çeyrekte %1,5 ile son iki yıldaki en yüksek çeyreklik rakama ulaşan sanayi üretim artışında olumlu performansın sürdüğünü ancak yavaşlama işaretlerinin varlığını ortaya koydu.

 • Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi %3,2, imalat sanayi sektörü endeksi %0,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %0,2 azaldı.

  S&P, “Mülteci akışı Türkiye’nin ekonomik büyümesine destek veriyor”

S&P, Suriye’den Türkiye’ye net mülteci akışının Türkiye’nin GSYH’sına, bütçesine ve dış değişkenlerine etkisinin olduğundan düşük tahmin edildiğini savundu. S&P analisti Frank Gill yaptığı değerlendirmede, “Kredi büyümesin Türkiye’de GSYH büyümenin birincil yönlendiricisi olanak konu 2014’ten bu yana hafifledi ve yerini mültecilerin ateşlediği tüketim aldı. Mülteciler kayıt dışı ekonomide kazandıklarını ve tasarruflarını harcayarak tüketimi büyütüyorlar” ifadelerini kullandı. Gill, Türkiye’de büyümeye destek veren diğer pozitif faktörler olarak düşük petrol fiyatlarını ve reel ücret büyümesini gösterdi.

Cari açık Mart’ta 3,68 mlr $ oldu

 • Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Mart ayına göre 1,09 mlr $ azalarak 3,7 mlr $ olarak gerçekleşti. Yıllık cari işlemler açığı ise geçen yılın aynı dönemine göre %31,6 gerileyerek 29,5 mlr $ oldu. Cari işlemler açığı yıllık bazda gerilemesine karşın, yıllık enerji ve altın hariç cari işlemler açığı 2015 yılının Mart ayında 4,7 mlr $ fazla verirken bu yıl 2,9 mlr açık verdi.
 • Finansman hesabında Mart ayında 1,1 mlr $’lık sermaye çıkışının yerine 2,6 mlr $’lık sermaye girişi yaşandı. Finansman hesabının alt kalemi olan TCMB nezdinde tutulan rezerv varlıklar Mart ayında 1,5 mlr $’lık artış gösterdi. Net hata noksan kalemi ile yaşanan döviz girişi ise Mart ayında 1,1 mlr $ tutarında gerçekleşti.

  MSCI endeks değişiklikleri açıklandı: ENKAI (-), KRDMD (-), KOZAA(-), BJKAS (+), SODA(+), VERUS (+)

 • MSCI, endekslerinde 31 Mayıs 2016’dan itibaren geçerli değişiklikler açıklandı. MSCI Global Standard Endeksi’nin Türkiye bölümünden Enka İnşaat çıkarılırken ekleme yapılmadı.
 • MSCI Global Small Cap endeksine ise Beşiktaş Futbol, Soda Sanayi ve Verusa Holding eklenirken, Kardemir ve Koza Anadolu Metal Maden çıkarıldı.

  Yabancı yatırımcılar 06 Mayıs 2016 haftasında 298 mn $ hisse satımı gerçekleştirdi

  TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü, 06 Mayıs ile sona eren haftada piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında 298 mn $ net satım olarak gerçekleşirken, aynı dönemde Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) portföyü ise, net 183 mn $ düşüş gösterdi.

Yurt dışında yerleşik kişilerin bir önceki hafta 50,3 mlr $ olan hisse senedi stoku 06 Mayıs ile sona eren haftada 44,1 mlr $ gerilerken, DİBS stoku ise 34,7 mlr $ olarak gerçekleşti. Aynı dönemde repo miktarı 4,25 mlr $ oldu.

Kaynak: TCMB

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: “Otomotiv sektörünün büyümesi için de vergi konusunda çalışmalar yapmaya kararlıyız”

 • Şimşek, otomotiv sektörünün çok hızlı değişim gösterdiğini belirterek “Bundan 10 yıl önce bir otomobilde yazılım ve elektronik aksam %7’sini dahi oluşturmuyordu. Bugün %25’ini oluşturuyor’’ dedi.

 • Şimşek, otomotiv sektörünün üzerinde ağır vergi yükü olan bir sektör olduğunu da kaydederek şunları söyledi. “Gelir vergisi reformu ile birlikte vergilerin tabana yayılması konusunda yapısal çalışmalar içindeyiz. Vergiler tabana yayılırsa nispeten ağır vergi yükü gözden geçirilecektir. Görüyoruz ki Türkiye’de satılan araçların büyük bir kısmı ithal. Vergilerin yüksekliği cari açığı kontrol altına almak için. Sektörün büyümesi için de vergi konusunda çalışmalar yapmaya kararlıyız.’’
 • Şimşek ikinci el satışlarında KDV ve ekonomik ömrünü tamamlamış araçlar konusunda çalışmalar yapacaklarını da kaydederek şöyle konuştu. “Sektör tarafından sunulan ve üzerinde çalışma yapılan KDV ile ilgili konu makul ve mantıklı geldi. Bu konuda sektör temsilcileriyle ortak çalışmalar yapabiliriz. Bunun takipçisi olacağım.” dedi.
 • Şimşek “Trafikteki yaşlı araçlar meselesi de önemli. Geçmişte bu konuda teşvikler getirdik. Tekrar bu konular masaya yatırılabilir. Bu araçların karıştığı trafik kazalarının azaltılması çok önemli.” açıklamasında bulundu.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s