Haftalık Strateji [23 -27 Mayıs Haftası]

BİST üzerinde gözlenen satış baskısının geçtiğimiz hafta da etkili olduğunu izledik. Haftaya satışlarla başlayan BİST, hem kur tarafında hem de faiz tarafında yukarı hareketin ardından, 76.000 üzerindeki teknik destek seviyelerini haftanın genelinde korumaya çalıştı. Haftanın en önemli gündem maddesi olan Fed tutanaklarında Haziran da dahil olmak üzere faiz artırımına gidilmesinin masada olması yurt dışı piyasalarda satış baskısı yarattı. Yurt dışı piyasaların Fed tutanaklarını fiyatladığı gün, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kapalı olan yurt içi piyasalarda ise gözler AK Parti’den gelecek yeni başkan adayının açıklamasına çevrilmişti. 22 Mayıs tarihindeki kongre öncesinde AK Parti’nin yeni Genel Başkan adayı olarak açıklanan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkanı olarak seçilirken, yeni hükümeti kurma görevini de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. Yurt dışı piyasalarda ise Fed tutanakları açıklanması sonrasında oluşan kayıplar, bir gün sonra piyasalar tarafında toparlanma ile telafi edilirken, BİST tarafında satış baskısı devam etti. Haftayı satış baskısında geçiren BİST, haftayı da %1,86 değer kaybıyla 76.358 seviyesinden tamamladı.

Geçtiğimiz hafta FED’in açıklanan Nisan ayı toplantı tutanaklarında ekonominin iyileşmeye devam etmesi halinde Haziran’da faiz artışı için açık kapı bırakılmasının yanı sıra FED bölgesel başkanlarının “şahin” açıklamalarda bulunması küresel borsalarda satış baskısını arttırdı. Geçen hafta San Francisco FED Başkanı John Williams ve Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart’ın, katıldıkları bir etkinlikte, FED’in bu yıl 2 ya da 3 defa faiz artırımına gidebileceğini ve Haziran toplantısındaki faiz artış kararının verilere bağlı olduğunu ifade etmeleri piyasaları olumsuz etkilemişti. Bloomberg verilerine göre, FED’in faiz artış olasılığı Mayıs ayı başından bu yana şu şekilde değişim göstermiştir: Haziran toplantısı için %12’den %28’e, Temmuz toplantısı için %24’dan %40’a, Eylül toplantısı için %35’den %43’e yükselmiştir. Ancak petrol fiyatlarındaki toparlanma ile haftalık bazda Avrupa ve ABD borsaları yükselişler gösterdi.

Bu hafta yurt içinde en önemli gündem maddesi yeni oluşturulacak olan kabine ve Salı günü gerçekleştirilecek olan PPK toplantısında alınacak kararlar olacaktır. Bloomberg beklentilerine göre, TCMB’nin üst bantta 50 baz puan düzeyinde bir indirime gideceği görülmektedir. Bununla birlikte 25 baz puanlık bir indirimin fiyatlamalarda olduğunu düşünüyoruz. Veri tarafında ise Çarşamba günü reel kesim güveni ve KKO verileri takip edilecek.

Yurt dışı piyasalarda ise haftanın en önemli verisi Cuma günü ABD’den gelecek olan 1Ç büyüme verisi olacaktır. Diğer veriler tarafında Perşembe günü gelecek olan dayanıklı mal siparişleri olurken, hafta içi Fed üyelerinden gelecek açıklamalar ayrıca da Cuma günü Fed Başkanı Yellen’den gelebilecek açıklamalar takip edilecektir.

Yurt içinde gözler bu hafta yeni kurulacak kabinede olurken, PPK toplantısından çıkacak kararlar da piyasaların yakın takibinde olacaktır. Son dönemde hem kur hem faiz tarafında yukarı yönlü hareketlere negatif tepki veren BİST’in, yeni hükümetin kabinesine ve PPK’dan gelecek açıklamalara göre yine dalgalı bir hafta yaşaması öngörülebilir. Yurt dışında ise Fed’den Haziran ayı faiz artırımı gelme olasılığının tutanaklar sonrasında %12’den %28’e, Temmuz ayı için ise %26’dan %48’e çıkması ardından, bu hafta hem Fed üyelerinden gelecek hem de Fed Başkanı Yellen’den gelmesi muhtemel açıklamalar önemli olacaktır. Yine sert hareketler görebileceğimizi düşündüğümüz BİST tarafında bu hafta aşağı hareketlerde 76,000-72,500 aralığı, yukarı hareketlerde ise 77,500-80.000 aralığı takip edilecektir.

Irak çimento ithalatını yasaklama kararı aldı

Irak, ülkenin çimento sektörünü desteklemek için çimento ithalatını yasaklama kararı aldı. Irak Sanayi Bakanlığı Sözcüsü Abdul Wahid Al-Shammari Bloomberg News’a telefonla yaptığı açıklamada ülkenin çimento üretiminin yılın üçüncü çeyreği itibariyle talebi karşılayabileceğini belirtti.

Yorum: Türkiye’nin toplam ihracat pazarında %7 paya sahip Irak’ın bu yöndeki bir kararının sektör için önemli bir olumsuzluk içermediği ancak bölgeye yakın ve Irak pazarına ihracat yapan şirketler için olumsuzluk yaratabileceği görüşündeyiz.

Emlak Konut GYO (EKGYO) İlk dört aylık satış sonuçlarını açıkladı

Şirket, 1 Ocak – 30 Nisan 2016 tarihleri arasında toplamda 1.03 mlr TL (-48% yıllık değişim) satış değerinde, 1.586 adet (-45% yıllık değişim) bağımsız bölümü satışı gerçekleştirdi. Nisan ayı içerisinde satışı gerçekleşen bağımsız bölüm sayısı ise 411 adet (-38% yıllık değişim) olurken, satış değeri ise toplam 317,6 mn TL (-49% yıllık değişim) olarak gerçekleşti.

Yorum: 2015 yılını 12.016 adet satış rakamı ve 6,76 mlr TL satış değeri ile tamamlayan şirket, yılın kalanında satışı gerçekleşecek projelerle birlikte 2016 yılında 11.000 bağımsız bölüm satışına ve 7,6 mlr TL satış değerine ulaşmayı hedeflemektedir.

Gübre Fabrikaları (GUBRF) iştirakleri Tarkim, Tarnet ve İmece hisselerinin değer tespiti için çalışmalara başlamıştır (=)

 • Şirket %40 pay sahibi olduğu Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş ; %17 pay sahibi olduğu Tarnet Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş ; %15 pay sahibi olduğu İmece Tahmil Temizlik ve Güvenlik Hizmetleri A.Ş.’de operasyonel ve finansal verimliliği arttırmak için yeniden yapılanma gerekli görmüştür.

 • Bu kapsamda ilgili şirketlerdeki hisselerinin satışı, diğer hisselerin satın alınması, diğer şirketlerle birleşme vb. alternatiflerinin değerlendirilmesi ve bu değerlendirmelere temel teşkil etmek üzere, bağımsız ve uzman kuruluşlara adı geçen şirketlerin değer tespitlerinin yaptırılmasına karar verilmiştir.

  Emlak Konut GYO (EKGYO) İlk dört aylık satış verilerinin hedef ve beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini belirtti (=)

 • Gerek satış verileri gerekse de finansal sonuçlara ilişkin aylık ya da dönemsel bazda yapılacak değerlendirmelerin gerçeği yansıtmayacağını vurgulayan şirket, hem son dönemde tanıtımlarını yaptığı hem de 2016 yılı ikinci yarısında gerçekleşecek yeni proje lansmanları ile birlikte satışlarının hedeflerle uyumlu bir şekilde artacağını bildirdi.
 • Şirket ayrıca, Büyükyalı İstanbul projesi kapsamında 774 Ada 69 Parselde yer alan A, D, F ve J Bloklarda bulunan oluşan toplam 500 adet bağımsız bölümde revizyona giderek, konut sayısı 452 ve ticari ünite sayısı 16 olacak şekilde toplam 468 adet bağımsız bölüm için tadilat yapı ruhsatlarını aldığını bildirdi. Proje kapsamında toplam bağımsız bölüm sayısı 1.390 adet olarak belirtildi.

  Yorum: 2015 yılını 12.016 adet satış rakamı ve 6,76 mlr TL satış değeri ile tamamlayan şirketin, yılın kalanında satışı gerçekleşecek projelerle birlikte 2016 yılında 11.000 bağımsız bölüm satışı ve 7,6 mlr TL satış değeri hedeflediğini yeniden hatırlatalım.

  Türk Hava Yolları (THYAO) Ocak-Nisan dönemi uçuş verilerini açıkladı

 • Türk Hava Yolları’nın, Ocak-Nisan 2015 döneminde 17,8 mn olan toplam yolcu sayısı, 2016 yılının aynı döneminde %8,6 artışla 19,3 mna ulaştı.
 • Yolcu sayısındaki artış iç hatlarda %10,8, dış hatlarda %7,0 oranında gerçekleşti. Dış Hatlar Business/Comfort Class yolcu sayısı ve Dıştan Dışa Transfer Yolcu sayılarında da Ocak-Nisan 2015 dönemine kıyasla sırasıyla %0,3 düşüş ve %21,1 artış sağlandı.
 • Yolcu doluluk oranı 3,4 puanlık düşüş ile %73,8 olarak gerçekleşmiştir.
 • Toplam Arz Edilen Koltuk Km (AKK), Ocak-Nisan 2015 döneminde 45,1 mlr iken, 2016 yılının aynı döneminde %17,5 artarak 53,1 mlr’a ulaşmıştır. AKK artışı iç hat uçuşlarda %10,2, dış hat uçuşlarda %18,6 oranındadır.

Kısa Kısa Şirket Haberleri:

 • Trakya Cam (TRKCM): Daha önce 04.12.2015 tarihinde kamuya bildirilen İtalya merkezli olarak faaliyet gösteren Sangalli Vetro Porto Nogaro firmasının varlıklarının satın alma işlemine yönelik süreçte 90 mn €’luk teklif verilmiş olduğu, teklif ve ihale sürecinin devam ettiği açıklanmıştır.

 • Arçelik (ARCLK): Arçelik daha önce Romanya’da yerleşik bağlı ortaklığı Arctic S.A.’nın Romanya Devleti’nden teşvik alınması şartıyla yeni fabrika yatırımı kararını duyurmuştu. 17.05.2016 itibariyle, Arctic S.A. yatırım teşvik başvurusunda bulunmak için Romanya devletinin yatırım teşvik dairesinin 2016 yılı başvurularını açmasını beklemekte olduğu bildirilmiştir.
 • Borusan Mannesmann (BRSAN): Şirket Meksika’da yapımı planlanan Tuxpan – Tula Gaz Boru Hattı Projesi’ni kazanmış bulunmaktadır. 33 mn $ kontrat bedeli olan proje kapsamında 36 inç çapında 24,5 metre ve 12 metre boyunda borular üretilecektir. Haziran – Ağustos 2016 tarihleri arasında Gemlik Spiral Boru fabrikasında üretimi gerçekleştirilecek olan borular, Temmuz ayından itibaren Meksika’nın Tuxpan limanına gönderilmeye başlanacaktır. 2017 yılında tamamlanması öngörülen hat üzerinden Veracruz, Puebla ve Hidalgo bölgelerindeki enerji üretim santrallerine gaz sağlanması planlanmaktadır.
 • Enka İnşaat (ENKAI): Şirket çıkarılmış sermayesinin %5 bedelsiz artırılmasına ilişkin payları 23.05.2016 tarihinden itibaren dağıtma kararı almıştır.
 • Doğuş Otomotiv (DOAS): Şirket iştiraki Doğuş Bilgi İşlem ve Teknoloji Hizmetleri A.Ş.’nin 6.750.000,-TL olan ödenmiş sermayesinin 3.000.000 TL artırılarak 9.750.000 TL’ye çıkartılmasına ilişkin karar almıştır. Doğuş Otomotiv’e ait % 46’lık iştirak payı oranı sermaye artırımı sonrasında da aynı kalmak üzere, artırılan nakdi sermayenin nominal bedel üzerinden 1.380.000 TL’lık kısmı şirket tarafından taahhüt edilmiştir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s