Haftalık Strateji [30 Mayıs -03 Haziran Haftası]

Kurulacak yeni kabinenin oluşumu ve PPK öncesinde geçtiğimiz haftaya, 76.000 üzerinden başlayan BİST, Salı günü kabinenin açıklanması ardından, bankalar öncülüğünde sert yükseliş gösterdi. Kabine açıklaması sonrasında PPK’dan da, piyasa beklentisine paralel marjinal fonlama oranında 50 baz puanlık indirimle %10 seviyesinden %9,50 seviyesine indirim kararı gelmiştir. Bu iki gelişmenin ardından BİST, gelen alımların desteğinde yukarı hareketini 80.000 seviyelerine kadar taşımaya çalıştı. Yurt dışı piyasalarda ise hem veri akışı hem de Fed üyelerinden gelen açıklamalar takip edilirken, haftanın genelinde yukarı hareketler izledik. Fed Başkanı Yellen’den gelen ve bir sonraki faiz artışının gelecek aylarda uygun olacağı yönündeki açıklamalar ise piyasalar tarafından yakından izlendi. Petrol fiyatları ise 2 Haziran tarihindeki OPEC toplantısı öncesinde Kasım 2015’den bugüne ilk kez 50 $ üzerini test etti. Yukarı hareketlerin kar satışı fırsatı olarak algılanması ardından 80.000 seviyelerine ulaşamadan yönünü aşağı çeviren BİST, haftayı ise %2,2 değer kazanarak 78.029 seviyesinden tamamladı.

Geçtiğimiz hafta FED Başkanı Janet Yellen’ın yanı sıra diğer FED üyelerinin konuşmalarının ardından yaz aylarında faiz artışının gelebileceğine yönelik beklentiler artış kaydetti. Bloomberg verilerine göre, FED’in faiz artış olasılığı Haziran toplantısı için %28’den %30’a, Temmuz toplantısı için %48’den %54’e, Eylül toplantısı için %59,6’dan %61’e yükselmiştir. Cuma günü Avrupa borsalarının kapanışı ardından FED Başkanı Janet Yellen, Harvard’ta yaptığı konuşmada, tahminlerde yanılma olmazsa gelecek aylarda kademeli ve temkinli faiz artırımının uygun olabileceğini söylemişti. Ayrıca Yükselen petrol fiyatları küresel hisse senedi piyasalarını olumlu etkiledi. Kasım ayından bu yana ilk kez varil başına 50 $ seviyesinin üzerine çıkan ham petrol fiyatları bu seviyelere tutunamazsa da haftalık bazda %1,2 primlendi. 2 Haziran’da gerçekleşecek OPEC toplantısına kadar petrol fiyatlarında volatil seyir devam edebilir. Öte yandan uluslararası kreditörlerin Yunanistan için kurtarma programı kapsamında 10,3 mlr €’luk kredinin serbest bırakılması için uzlaşı sağlamalarının da olumlu katkısı ile Avrupa borsaları haftalık bazda ise %3,4 yükseliş göstererek Şubat ayından bu yana en iyi performansını kaydetti.

Bu hafta yurt içinde en önemli gündem maddeleri arasında; Salı günü PPK toplantı tutanakları, TCMB’nin 2016 ilk “Finansal İstikrar Raporu” ve Nisan ayı dış ticaret dengesi, Çarşamba günü Mayıs ayı PMI rakamları ve Cuma günü ise Mayıs ayı enflasyon rakamları olarak takip edilecektir.

Yurt dışında haftanın ilk işlem günü ABD ve Londra piyasaları kapalı olacak. Pazartesi günü Avro Bölgesinde tüketici güveni, Salı günü enflasyon, Çarşamba günü PMI ve Perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararıyla birlikte Başkan Draghi’nin açıklamaları takip edilecek. ABD tarafında ise Salı günü tüketici güveni, Çarşamba ISM sanayi endeksi ve PMI rakamları, Perşembe ADP istihdam raporu ve Fed üyelerinin konuşmaları izlenecek. Cuma günü ise ABD’den haftanın en önemli verisi olan Mayıs ayı tarım dışı istihdam raporu takip edilecektir. 2 Haziran Perşembe günü OPEC olağan toplantısı da yakından izlenecektir.

Yoğun veri akışının olacağı bu hafta, yurt içi ve yurt dışında açıklanacak PMI rakamları, herhangi bir faiz değişimi gündemde olmasa da Avrupa Merkez Bankası kararı ve Başkan Draghi’nin açıklamaları ile ABD tarım dışı istihdam verisi, piyasaların kısa vadede yönü üzerinde etkili olacaktır. OPEC üyelerinin 2 Hazirandaki toplantısından ise, petrol piyasalarına müdahaleden çok atılabilecek adımlara ilişkin görüş alışverişinin ön plana çıkması beklenmekte. 15 Haziran tarihindeki Fed toplantısı öncesinde ABD’den gelecek verilere ve söylemlere odaklanacak olan BİST kanadında, aşağı hareketlerde 76,000-72,500 aralığı, yukarı hareketlerde ise 77,500-80.000 aralığı takip edilmeye devam edilecektir.

 

Moody’s: Konut teminatlı tahviller Türkiye’deki en güvenli kredi enstrümanları arasında

 • Moody’s konut teminatlı tahvillerin Türkiye’deki en güvenli kredi enstrümanları arasında yer aldığını belirtti. Moody’s’in açıklamasında, konut kredilerinin Türk bankalarının en güvenilir ve kredibilitesi en yüksek varlıklar olduğu belirtilirken, “Genç nüfusun güçlü konut talebi, harcanabilir kişisel gelir artışı, temkinli kredilendirme uygulamalarına ek olarak ekonomik büyüme ve düzeyli mevzuat, teminat gücünü destekliyor” yorumu yapıldı.
 • Moody’s’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose de Leon ise, “Türkiye’de konut fiyatlarının yükselme hızı uzun bir süre sürdürülebilir olmayabilir. Fakat fiyatlar dengelendiğinde ya da negatife döndüğünde, güçlü kredilendirme uygulamaları ve makro ihtiyati tedbirler sayesinde piyasa yumuşak iniş yapabilir” dedi.
  Ülke genelinde otellerde doluluk oranı azaldı
 • Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), veri ve analiz şirketi STR Global’in TÜROB için hazırladığı “Nisan 2016 Ülke Performans Raporu”nu açıkladı. Türkiye genelinde Nisan 2016’da doluluk oranları %22 düşüşle %52,2’ye geriledi. Bu oran Nisan 2015’te %66,9 düzeyinde gerçekleşmişti.
 • İstanbul’da Nisan ayında otel doluluk oranları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %32 düşerek ortalama %50,3 oldu. Bu oran, Nisan 2015’te % 74 seviyesindeydi. Böylece doluluk oranlarında son 10 yılın en sert düşüşü görüldü. Kaynak: Dünya
  KDV uygulama tebliğinde değişiklik
 • Maliye Bakanlığının, “Katma Değer Vergisi̇ Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
 • Değişiklik öncesinde, ithalat sırasında veya sorumlu sıfatıyla ödenmek suretiyle Hazineye intikal ettirilen KDV’lerin, bir yandan ithalat matrahında meydana gelen azalmalara bağlı olarak indirim hesaplarından çıkarılması ve mükellefler nezdinde tarhiyatlar yapılması, diğer taraftan fazla ödenen verginin mükelleflere iadesi söz konusuydu. Yapılan düzenlemeyle mükellefler tarafından Hazineye intikal etmiş olan verginin indirim hesaplarına alınmasına izin verilerek hem mükellefler nezdinde gereksiz tarhiyatlar önlenecek, hem de fazla ödenen verginin iadesi, indirim yoluyla gerçekleştirilebilecek. Kaynak: ntvpara.com
  Tüketici güven endeksi %0,4 arttı

TÜİK ve TCMB işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,4 oranında arttı. Nisan ayında 68,46 olan endeks Mayıs ayında 68,75 oldu.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mayıs’ta 10,0 puan azaldı

2016 yılı Mayıs ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi, bir önceki aya göre 10,0 puan azalarak 158,6 seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası beklendiği gibi faiz koridorunun üst bandını beklentilere paralel 50 baz puan indirdi (=)

 • Merkez Bankası faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini %7,25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %7,50 seviyesinde bırakırken, faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini %10,00’dan %9,50 seviyesine indirdi. Ekonomistler tarafından genel olarak faiz oranlarında 50 baz puan indirim bekleniyordu. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı %0 düzeyinde sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı %11,50’den %11’e indirilmiştir.
 • Yapılan açıklamada, yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar artış yaşandığı belirtilmiştir. Sıkı para politikası duruşunun, temkinli makroihtiyati politika çerçevesinin ve Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmasının ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını artırdığı ifade edilmiş olup, bu doğrultuda sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar verildiği açıklandı.

 • Nisan ayında yapılan açıklama ile kıyasladığında, “iç talep büyümeye pozitif katkı verdiği” ifadesi eklenirken, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi devam ettiği ifadesi eklendi.

 • Son dönemde temel işlenmemiş gıda fiyatları kaynaklı olarak enflasyonda belirgin bir düşüş gözlenmediği belirtilirken, bununla beraber çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olmasının likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirdiği bildirildi.

 • Önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağı ve enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasında sıkı duruşun sürdürüleceği ifadesi tekrarlandı.

  Yorum: Sadeleşme yönünde 50 baz puanlık faiz indirimi piyasalar tarafından bekleniyordu ve beklentiler dahlinde bir indirim gerçekleşti. Sıkı duruşun devam etmesi gerektiğinin belirtilmesi ile beraber önümüzdeki dönemde enflasyon görünümü para politikası açısından önemini korumaya devam ediyor.

  Kapasite kullanım oranı 0,4 puan arttı

 • 2016 yılı Mayıs ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,4 puan artarak %75,7 seviyesinde gerçekleşti. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 75,4 seviyesinde geldi.

  Mayıs’ta Reel Kesim Güven Endeksi 0,3 puan azalarak 109,8 oldu

  2016 yılı Mayıs ayında Reel Kesim Güven Endeksi, bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak 109,8 oldu.

  Yabancı yatırımcılar 20 Mayıs 2016 haftasında 173 mn $ hisse satımı gerçekleştirdi (=)

  • TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü, 20 Mayıs ile sona eren haftada piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında 173 mn $ net satım olarak gerçekleşirken, aynı dönemde Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) portföyü ise, net 166 mn $ artış gösterdi.
  • Yurt dışında yerleşik kişilerin bir önceki hafta 43,5 mlr $ olan hisse senedi stoku 20 Mayıs ile sona eren haftada 42,3 mlr $ gerilerken, DİBS stoku ise 34,3 mlr $ olarak gerçekleşti. Aynı dönemde repo miktarı 4,15 mlr $ oldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s