Haftalık Strateji [06 -10 Haziran Haftası]

ABD ve Londra piyasalarının kapalı olması nedeniyle geçtiğimiz haftaya 78.000 seviyelerinden düşük hacimle başlayan BİST, 80.000 seviyelerine yaklaşsa da bu denemesinde başarılı olmadı. Haftanın devamında da satış baskılı seyirler izleyerek 76.000 seviyelerine kadar gerileyen BİST, haftanın son işlem günü beklentilerin altında gelen enflasyon ve zayıf ABD tarım dışı istihdam verisi sonrasında BİST tarafında sert yukarı hareket izledik. Haftanın son işlem gününde kur ve faiz tarafı da yukarı hareketi destekledi. Cuma günü BİST tarafında gerçekleşen hızlı yükseliş ile birlikte %2,45 seviyesinde değer kazanan BİST, hafta içindeki kayıplarını silerek bir önceki haftaya paralel 78,139 seviyesinden haftayı tamamladı.

Geçtiğimiz hafta ABD’de tarım dışı istihdamın Mayıs ayında sürpriz bir şekilde beklentilerin oldukça altında 38 bin artış gösterdiğinin açıklamasının ardından FED’in önümüzdeki aylarda faiz artış olasılığı düşüş gösterirken, küresel büyümeye yönelik endişeler artış kaydetti. Bloomberg verilerine göre, FED’in faiz artış olasılığı 27 Mayıs’tan bu yana şu şekilde değişim göstermiştir: Haziran toplantısı için %30’dan %4’e, Temmuz toplantısı için %54’den %27’ye, Eylül toplantısı için %61,0’dan %42’ye gerilemiştir. Beklentilerin agresif bir şekilde değişmesinin ardından bugün FED Başkanı Yellen’ın yapacağı konuşma ve vereceği olası sinyaller yakından izlenecektir. Öte yandan geçen hafta Avrupa Merkez Bankası beklentiler dahilinde faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, AMB 2016 yılı için büyüme ve enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Ancak bankanın enflasyon tahminleri daha fazla teşvik gelebileceğine yönelik bankanın alanı olduğu sinyalini verdi. Diğer taraftan piyasalar tarafından yakından izlenen OPEC’in olağan toplantısı gerçekleştirildi ve beklentilere paralel üretim tavanı konusunda anlaşma sağlanamadı ve mevcut politikanın devam etmesi kararlaştırıldı. Böylece Avrupa’da gösterge endeks üç haftalık aralıksız yükselişini sonlandırarak haftayı %2,4 kayıpla tamamlarken, ABD’de ise endeksler haftalık bazda karışık bir görünüm kaydetti.

Bu hafta yurt içinde önemli verilere baktığımızda Çarşamba günü açıklanacak sanayi üretimi, Cuma günü gelecek olan cari denge verisi ve 1Ç16 büyüme verisi yakından izlenecek. Yurt dışında ise haftanın ilk işlem gününde Fed Başkanı Yellen’in 19:30’daki konuşması yakından takip edilecektir. Cuma günü gelecek olan tüketici güveni dışında ABD tarafında öne çıkan bir veri göze çarpmamakta. Avrupa tarafında ise Salı günü gelecek 1Ç büyüme verisi ve Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin açıklamaları önemli. Bu hafta ayrıca, Çin piyasaları Perşembe ve Cuma günü tatil olacak. Tatil öncesinde Çarşamba günü Çin’den gelecek dış ticaret verisi ile Perşembe günü gelecek enflasyon verisi de piyasalar tarafından izlenecektir.

Geçtiğimiz hafta birçok veri ve gündem maddesinin ardından bu hafta hem veri tarafı hem de gündem tarafı nispeten daha zayıf görünmekte. 15 Haziran tarihindeki Fed toplantısı öncesinde özellikle tarım dışı istihdam rakamının beklentinin oldukça altında kalmasıyla birlikte faiz artırım beklentilerinin ötelenmesi, bugün Fed Başkanı Yellen’in yapacağı konuşmayı daha önemli kılmıştır. Başkan Yellen’den gelecek açıklamalar, hem yurt içi hem de yurt dışı piyasaların Fed toplantısına kadar olan sürede yeni yönünü belirlemesinde etkili olacaktır. BİST tarafında ise geçtiğimiz haftanın son işlem gününden bu haftaya sarkan alımların devam ettiği gözlenirken, kur ile faiz tarafının desteği de sürmekte. Yellen’den piyasaları kısa vadede rahatsız edecek mesajlar gelmemesi halinde BİST’in yukarıda 80.000 ardından da 82.500 seviyelerine doğru hareketi sürecektir. Olumsuz tonda gelecek açıklamalar ise yeniden BİST tarafında satış baskısını artırarak 77.500-75.000 aralığına doğru bir geri çekilmeye neden olabilecektir.

TCMB’den yeni sadeleşme adımı geldi

 TCMB “Küresel Para Politikalarının Normalleşme Sürecinde Yol Haritası” kapsamında, 3 Haziran 2016 tarihinden başlamak üzere, miktar ihalesi yöntemiyle sağlanan bir hafta vadeli repo fonlamasına ilişkin günlük ihale tutarının belirlenmesinde, toplam haftalık vadeli fonlama stoğunun haftanın günlerine dengeli dağıtılmasının hedefleneceğini açıkladı.

TANAP Rus gazına bağımlılığı azaltacak

 • Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattının, Türkiye’nin Rusya’ya olan doğalgaz bağımlılığının azaltılmasına yardımcı olacağını söyledi.
 • Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya ulaştıracak Güney Gaz Koridoru’nun bir ayağı olan ve Türkiye ile gerçekleştirdikleri TANAP projesine değinen Aliyev, “TANAP, bölgesel ve Avrupa enerji güvenliğinin garantörü olduğu için önem taşıyor. Bu hatla gönderilecek ilave 6 milyar metreküp doğalgaz, Türkiye’nin Rusya’ya bağımlılığının azaltılmasına yardımcı olacak. Ayrıca bu doğalgaz, Rus ve İran doğalgazından ucuz olacak” diye konuştu. Kaynak: Milliyet

  Bireysel emekliliğe otomatik katılım için düzenlenen tasarı, yakında Meclis’e gelecek

Yeni düzenlemeye göre, 45 yaş altı çalışanlar otomatik sisteme dahil edilecek ve maaşlarından 100 lira kesinti yapılacak. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in verdiği bilgiye göre sisteme giriş zorunlu olmakla birlikte, isteyen herkes 6 ay sonra parasını alıp sistemden çıkabilecek. Ancak taslağın ayrıntıları bilinmediği için 6 ay sonra parasını geri alacakların ödedikleri parayı kesintiye uğramadan alıp alamayacağı bilinmiyor. Nitekim isteğe bağlı yapılan mevcut Bireysel emeklilik sistemine göre, 6 ay sonra sistemden çıkmak isteyen kişi parasını almak istediğinde kesintiye uğruyor. Kaynak: Milliyet

Yabancı yatırımcılar 27 Mayıs 2016 haftasında 65 mn $ hisse satımı gerçekleştirdi

 • TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü, 27 Mayıs ile sona eren haftada piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında 65 mn $ net satım olarak gerçekleşirken, aynı dönemde Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) portföyü ise, sınırlı değişim gösterdi.
 • Yurt dışında yerleşik kişilerin bir önceki hafta 42,31 mlr $ olan hisse senedi stoku 27 Mayıs ile sona eren haftada 43,5 mlr $ yükselirken, DİBS stoku ise 35,0 mlr $ olarak gerçekleşti. Aynı dönemde repo miktarı 4,06 mlr $ oldu.

BDDK, Nisan ayı bankacılık sektörü verilerini açıkladı.

 • BDDK tarafından açıklanan konsolide olmayan verilerine göre, bankacılık sektörünün 2016 Nisan ayında net kârı 2015 yılının aynı dönemine göre %73,1 artarken, bir önceki aya göre %24 oranında azalarak 2,78 mlr TL olarak gerçekleşti. Bir önceki aya göre kredi-mevduat farkının hafif gerilemesi ve menkul kıymet getirilerinde elde edilen faiz gelirlerinde yaşanan sert düşüş ile daha zayıf gerçekleşen net faiz gelirleri ve azalan temettü gelirleri net karı olumsuz etkilerken, sınırlı artış gösteren faaliyet giderleri ve %32 civarı düşüş gösteren karşılık giderleri net kardaki düşüşü sınırladı. Böylece sektörün net dönem karı Ocak-Nisan döneminde yıllık bazda %32,3 artış ile 10,9 mlr TL’ye ulaştı.

 • Sektörün net faiz gelirleri Nisan’da yıllık bazda %9,8 artış, bir önceki aya göre %14,4 gerileme gösterdi. Özellikle menkul kıymet getirilerinde elde edilen faiz gelirleri aylık bazda %32 gerileme kaydetmesi net faiz gelirlerini olumsuz etkiledi. Bu etkinin yanı sıra, mevduat maliyetlerinde görülen hafif gerilemeye karşın kredi-mevduat farkı aylık bazda 15 bp düşüş göstermesi ile beraber sektörün net faiz marjı 66 bp düşüş ile %3,68’e geriledi. 12 aylık verilere göre hesaplanan net faiz marjı ise aylık bazda sınırlı düşüş göstererek %3,76 oldu.
 • Bankacılık sektörünün net ücret komisyon gelirleri Nisan’da yıllık bazda %8,4 artış, bir önceki aya göre %14 düşüş gösterdi.
 • Nisan ayında sektörün toplam karşılık giderleri 2015 yılının aynı dönemine göre %2,5 düşüş, bir önceki çeyreğe göre %32 oranında düşüş ile 1,91 mlr TL oldu.
 • 2015 sonunda %3,18 olan kredilerin takibe dönüşüm oranı 2016 Nisan’da %3,45 seviyesine ulaşırken, takipteki krediler karşılık oranı %75,2 düzeyinde gerçekleşmiştir. Brüt risk maliyeti ise Nisan’da %1,2 seviyesinde gerçekleşti.
 • 2015 yılı Aralık ayında %15,57 sektörün sermaye yeterliliği standart oranı 2016 Nisan ayında %15,77 düzeyine yükselirken, ortalama özkaynak karlılık oranı %11,2 olmuştur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s