Haftalık Strateji [20 -24 Haziran Haftası]

Geçtiğimiz hafta Brexit endişeleri piyasaların yönünü belirledi. Avrupa’da gösterge endeks haftalık bazda %2,1 değer kaybederek düşüşünü üçüncü haftaya taşırken, ABD’de ise S&P 500 ve Nasdaq endeksleri haftalık bazda Nisan’dan bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Geçen hafta FED beklentilere paralel faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini açıklarken, FED açıklamasında faiz artışlarının kademeli olacağı ifadesini tekrarladı ancak zamanlamaya yönelik bir mesaj vermedi. Ayrıca FOMC tahminlerine göre, bu yıl için bir faiz artışı bekleyen üye sayısı 1’den 6’ya yükselmesi dikkat çekti. Öte yandan İngiltere ve Japonya merkez bankaları para politikalarında değişiklik yapmadı. Ancak yapılan açıklamalarda Brexit uyarıları ön plana çıktı. FED Başkanı Yellen yaptığı konuşmada, faiz kararında Brexit’in göz önünde bulundurduğunu ve Brexit’in ABD ekonomisi üzerinde etkisi olabileceğini söylerken, BOE ise yaptığı açıklamada, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının üretim ve enflasyon görünümünü etkileyebileceğini belirtirken, sterlinin daha sert değer kaybedebileceğini ifade etti. Bu gelişmelere bağlı olarak satış baskısı gözlenen BİST tarafında da haftalık bazda %1,89 gerileme gerçekleşirken, BİST haftayı 75.431 seviyesinden tamamladı.

Bu hafta yurt içinde en önemli gündem maddesi Salı günü açıklanacak olan PPK’nın alacağı kararlar olacaktır. Piyasalarda beklenti, PPK’dan üst bant tarafında 50 baz puanlık bir indirim görebileceğimiz yönündedir. Çarşamba günü gelecek olan Mayıs ayı tüketici güveni ve Cuma günü gelecek olan Haziran ayı reel kesim güveni ile kapasite kullanımı izlenecek diğer veriler arasındadır.

Yurt dışında ise haftanın en önemli gündem maddesi 23 Haziran’da yapılacak olan Brexit oylaması ve Fed Başkanı Yellen’in Salı ve Çarşamba günü Senato ve Temsilciler Meclisi’nde yapacağı para politikası konulu sunum olacaktır. Brexit tarafında son anketlerde kalma yönündeki oylar önde giderken, Fed tarafında ise Yellen’in önümüzdeki faiz artırımlarına ilişkin verebileceği ipuçları yakından izlenecektir. Haftanın diğer veri akışına baktığımızda, Salı günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması, Avro Bölgesi’nden Perşembe günü gelecek Haziran ayı öncü PMI rakamları takip edilecektir. ABD tarafında ise Yellen’in sunumu ardından diğer üyelerden gelecek açıklamalar, Çarşamba ve Perşembe günü konut verileri, yine Perşembe günü Haziran öncü PMI rakamları ve Cuma günü ise dayanıklı mal siparişleri verisi izlenecektir.

Haftanın genelinde yurt içi ve yurt dışı piyasalar Brexit fiyatlamalarını gerçekleştirmeye devam edecektir. İngiltere’nin AB’den çıkması ya da kalması yönündeki referandum sonuçlanana kadar da piyasalarda volatilitenin artacağı beklenmektedir. Salı ve Çarşamba günü Fed Başkanı Yellen’in yapacağı sunumlar piyasalardaki Brexit fiyatlamalarının kısa süreli önüne geçebilecek bir etki yaratabilir. Ancak, özellikle Salı günündeki Yellen’in sunumu sırasında bir sonraki faiz artışının zamanlamasına ilişkin bir ipuçu görülmediği takdirde piyasalarda gözler yeniden Brexit tarafına çevrilecektir. Dolayısıyla da oylamanın tamamlanması ardından Cuma sabahı Asya piyasaları başta olmak üzere global piyasalarda sert fiyat haraketleri göreceğiz. Financial Times’ın yapılan anketlerden derlediği sonuçlara göre, AB’den ayrılma yanlıları %44, AB içinde kalma taraftarları ise %44 olarak görülüyor. Oylama ile İngiltere’nin AB’den çıkma kararı alması halinde, artan belirsizlik ortamına göre piyasalarda aşağı yönlü sert fiyatlamalar görebiliriz. AB’de kalma kararına göre de yine piyasalarda son günlerde pozitif fiyatlama eğilimi de sertlik kazanacaktır. BİST tarafındaki fiyatlamalara seviyeler olarak değinirsek, aşağı hareketlerde 76.000-74.000 aralığı, yukarı hareketlerde ise 78.000-80.000 aralığı hedef olarak takip edilmelidir.

 

Cari açık Nisan ayında beklentilerin altında açıklandı

Nisan ayında cari işlemler açığı geçen yılın aynı dönemine göre %23,3 gerileyerek 3,0 mlr $ olarak gerçekleşti. Yıllık cari işlemler açığı ise 2010 yılının Temmuz ayından bu yana en düşük seviye olan 28.6 mlr $’a geriledi. Cari işlemler açığı yıllık bazda gerilemesine karşın, yıllık enerji ve altın hariç cari işlemler açığı 2015 yılının Nisan ayında 2,7 mlr $ fazla verirken, bu yıl 1,7 mlr $ açık verdi. Ocak-Nisan dönemini kapsayan ilk dört aylık verilere göre cari işlemler açığı geçen yıla göre %25 gerileyerek 11 mlr $ açıklandı.

1Ç16 GSYH büyümesi beklentilerin üzerinde açıklandı

 • Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2016 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre sabit fiyatlarla beklentilerin üzerinde %4,8 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH ise ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,8 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış rakamlara göre 2015 yılı son çeyrek büyümesi %0,7’den %1,2’ye revize edildi. Böylece ilk çeyrekte mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış rakamlarla 2014 yılı üçüncü çeyreğinden sonraki en düşük büyüme gerçekleşti.

 • GSYH içinde %70,7 ile en yüksek paya sahip olan hanehalkı tüketim harcamalarında 2016 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %6,9 oranında ve kamu harcamalarında ise %10.9 oranında artış yaşandığı görülüyor. Böylece hanehalkı tüketim harcamaları birinci çeyrek büyümesine 4,88 puan ile en yüksek artış yönlü katkıyı yaparken, kamu harcamaları ise 1,23 puan ile ikinci en yüksek artış yönlü katkıyı yaptı.

  İşsizlik oranı Mart döneminde %10,1 seviyesinde gerçekleşti

2016 yılı Mart döneminde işsizlik oranı ise 0,5 puanlık azalış ile %10,1 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı 0,7 puanlık azalış ile %11,9 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 1,6 puanlık azalış ile %17 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,5 puanlık azalış ile %10,3 olarak gerçekleşti. İstihdam oranı ise 1,1 puanlık artış ile %46,1 oldu. İşgücüne katılma oranı ise %51,3 olarak gerçekleşti.

Nisan’da kısa vadeli dış borç stoku yıllık %5,0 arttı

Nisan’da kısa vadeli dış borç stoku yıllık %5,0 oranında artışla 107,6 mlr $ oldu. Aynı dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku % 5,6 oranında artarak 68,6 mlr $ doları olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku % 4,1 oranında artarak 38,8 mlr $ düzeyinde gerçekleşti.

Bütçe, 2016 yılı Mayıs ayında 3,7 mlr TL fazla verdi

2015 yılı Mayıs ayında 1,6 mlr TL fazla veren bütçe, 2016 yılı Mayıs ayında 3,7 mlr TL fazla verdi. 2015 yılı Mayıs ayında 5,5 mlr TL faiz dışı fazla verilmiş iken 2016 yılı Mayıs ayında 8,7 mlr TL faiz dışı fazla verildi.

Yabancı yatırımcılar 10 Haziran 2016 haftasında 58 mn $ hisse alımı gerçekleştirdi (=)

 • TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü, 10 Haziran ile sona eren haftada piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında 58 mn $ net alım olarak gerçekleşirken, aynı dönemde Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) portföyü ise, 61 mn $ düşüş gösterdi.

  TCMB Haziran ayı beklenti anketi sonuçları açıklandı: Enflasyon beklentisinde gerileme (+)

  • TCMB anketi sonuçlarına göre, yıl sonu TÜFE beklentisi %7,8’den %7,64’a geriledi. Haziran ayı TÜFE beklentisi ise %0,65’den %0,11’e düştü.

  • 12 ay ve 24 ay sonrası TÜFE beklentileri ise sırasıyla %7,81’den %7,6’a ve %7,14’den %6,95 seviyesine gerilemiştir.
  • 2016 yılsonu döviz kuru ($/TL) beklentisi 3,11’den 3,10’e geriledi.
  • GSYH 2016 yılı büyüme beklentisi ise %3,60’dan %3,67 ‘a yükselirken, aynı dönem için cari işlemler açığı beklentisi 32,8 mlr $’dan 32,5 mlr $’a gerilemiştir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s