Haftalık Strateji [11 – 15 Temmuz Haftası]

Ekran Resmi 2016-07-11 19.30.53

Ramazan Bayramı nedeniyle BİST tarafında geçtiğimiz haftanın önemli bir bölümünde işlem gerçekleşmedi. BİST’in kapalı olduğu dönemde yurt dışı piyasalarda, Fed tutanakları ve Brexit gündemin ilk maddeleri arasında yer aldı. İngiltere’deki referandum öncesinde gerçekleşen toplantıya ilişkin Fed tutanaklarında, faiz artırımı konusunda önemli bir ipucunun olmaması ve Brexit endişeleri yurt dışı piyasaların satış baskılı seyir izlemesinde etkili oldu. Bayram ardından ise BİST, yurt dışı piyasalarla birlikte ABD’den gelen tarım dışı istihdam verilerini fiyatladı. Beklentilerin oldukça üzerinde gelen veri ardından ise aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere Fed’in faiz artırımı olasılıklarında önemli değişimler gözlenmedi. BİST tarafında ise düşük hacimle yaşanan yukarı hareketin ardından haftanın kapanışı 78.019 seviyesinden yatay gerçekleşti.

Geçen hafta Avrupa’da gösterge endeks haftalık bazda %1,5 değer kaybetti. ABD’de ise Dow Jones ve S&P 500 endeksleri son bir yılın en yüksek seviyesinden kapanırken, sırasıyla haftalık bazda %1,1 ve %1,3 yükseliş kaydetti. Geçtiğimiz haftanın en dönemli gündemi tarım dışı istihdam Haziran’da 287 bin artış ile 180 bin olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Bu da son 8 ayın en güçlü artışına işaret ediyor. Güçlü istihdam verisine karşın FED faiz artış beklentilerinde önemli değişim olmadı. Ayrıca Brexit endişelerinin bir miktar azalması ile FED’den faiz indirim beklentisi 2016 için neredeyse tekrar %0 olurken, faiz artırım beklentisi bir miktar artış kaydetti.

Ekran Resmi 2016-07-11 19.23.28.png

Bu haftaya bugün ABD’de Alcoa ile 2Ç16 bilanço açıklama dönemi başlıyor. Perşembe günü BlackRock, JP Morgan (TSİ: 13:45), Cuma günü Citigroup, Wells Fargo (TSİ: 15:00) 2Ç16 finansal sonuçlarını açıklayacak. Bilançoların yanı sıra ABD’de FED yetkililerinin açıklamaları yakından izlenecektir. Bu hafta ayrıca Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası (BOE) para politikası toplantısını gerçekleştirecek. Bloomberg beklenti anketi sonuçlarına göre, gösterge faiz oranının %0,50’den %0,25’e indirmesi beklenirken, varlık alım programında değişim olmaması öngörülüyor. Asya tarafında ise Çin’de Cuma sabahı gelecek olan GSYH verisi kritik. Tahminlerin altında gelen GSYH verisi küresel büyümeye yönelik endişeleri tekrar gündeme getirebilir.

Haftanın ilk gününe yukarı hareketlerle başlayan küresel piyasalar, BİST tarafındaki yukarı hareketleri desteklemekte. Yurt içi veri takviminde Perşembe günü gelecek sanayi üretimi verisi göze çarparken, yurt dışı tarafta ise ABD’den gelecek bilançolar ve enflasyon ile sanayi üretimi rakamları takip edilecek. Hem Brexit endişeleri hem de İtalya bankacılık sistemine ilişkin sıkıntıların diğer ülkelere yayılma riskinin devam ettiği ortamda, volatilitenin yine yüksek kalacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla da BİST’in bu haftaki seyri üzerinde de yurt dışı piyasalardaki hareketler belirleyici olacaktır. Yurt dışı piyasalardaki yukarı yönlü fiyatlamalarda BİST tarafında 80.000-82.500 aralığı, piyasaların riskleri ön plana alması halinde ise 77.000-75.500 aralığı takip edilecektir.

Kapasite kullanım oranı 32 ayın en yüksek seviyesini gördü

2016 yılı Haziran ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,4 puan artarak %76,1 seviyesinde gerçekleşti. Böylece kapasite kullanımı 2013 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Haziran’da Reel Kesim Güven Endeksi düşüş gösterdi

Haziran’da Reel Kesim Güven Endeksi bir önceki aya göre 3,0 puan azalarak 106,8 oldu. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 104,3 puan oldu.

Mayıs’ta yabancı ziyaretçi sayısı %35 azaldı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan geçici verilerle hazırlanan “Giriş- Çıkış Yapan Ziyaretçiler, Yabancı ve Vatandaşlar” istatistiklerine göre;

 • Türkiye’ye Ocak’ta 1,1 mn, Şubatta 1,24 mn, Mart’ta 1,65 mn, Nisan’da 1,75mn yabancı ziyaretçi geldi.
 • 2,5 mn yabancının geldiği Mayıs’ta ise geçen yıla göre %34,67 düşüş yaşandı. Ekonomik güven endeksi %1,3 arttı

  • Ekonomik güven endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre %1,3 oranında artarak 82,26 değerinden 83,33 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, inşaat sektörü, hizmet sektörü ve tüketici güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.
  • Haziran ayında inşaat sektörü güven endeksi 80,94 değerine, hizmet sektörü güven endeksi 95,75 değerine ve tüketici güven endeksi 69,43 değerine yükseldi.
  • Haziran ayında reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 104,3 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 99,65 değerine geriledi. 

   Yabancı yatırımcılar 24 Haziran 2016 haftasında 144 mn $ hisse alımı gerçekleştirdi (=)

  • TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü, 24 Haziran ile sona eren haftada piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında 144 mn $ net alım olarak gerçekleşirken, aynı dönemde Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) portföyü ise, 66 mn $ yükseliş gösterdi.
  • Yurt dışında yerleşik kişilerin bir önceki hafta 41,8 mlr $ olan hisse senedi stoku 24 Haziran ile sona eren haftada 42,3 mlr $ yükselirken, DİBS stoku ise 36,1 mlr $ olarak gerçekleşti. Aynı dönemde repo miktarı 4,11 mlr $ oldu.

İstanbul’da Haziran’da perakende fiyatlar %0,19 oranında arttı

 • İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) verilerine göre perakende fiyatlar 2016 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,42, toptan fiyatlar ise %4,84 arttı.

 • Haziran 2016’da perakende fiyatlar bir önceki aya göre diğer harcamalarda %4,71, konut harcamalarında %1,45, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında %0,26, ev eşyası harcamalarında %0,04 artış gösterdi. Gıda harcamalarında %0,65, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında 0,30, kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında %0,17, giyim harcamalarında ise %0,09 azalış gerçekleşti.

  Haziran enflasyonu beklentileri aştı

  TÜFE Haziranda %0,47 ile piyasa beklentisinin üzerinde arttı. Piyasada beklenti %0.1 artış olacağı yönündeydi. Böylece yıllık enflasyon ise %7,64 ile dört ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Reuters:” Türkiye ve İsrail anlaştı” (ZOREN, ENKAI, TRCAS; BRSAN için olumlu)

 • Basında yer alan ve Reuters haber ajansına dayandırılan haberlere göre Türkiye ile İsrail, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda anlaştı ve müzakere heyetleri, anlaşma metni üzerinde mutabık kaldı.

 • Habere göre, Başbakan Binali Yıldırım, bugün İsrail ile yürütülen müzakerelerde varılan aşamayla ilgili yarın açıklamalarda bulunacak. Ancak basına yansıyan ilk detaylara göre;
  • İsrail, Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemeyi ve Türkiye’nin Gazze’deki insani duruma müdahalesini kabul etti.
  • Mutabakat çerçevesinde Türkiye, Gazze’ye insani yardım dahil sivil amaçlı malzemelerin girişini sağlayacak ve altyapı yatırımlarını gerçekleştirecek. Gazze halkının kullanımı için konutlar inşa edilecek ve 200 yataklı Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi en kısa zamanda hizmete alınacak.
  • Gazze halkının en acil ihtiyaçları olan elektrik ve içme suyu sorunu çözülüyor. Gazze’ye verilen elektrik ve su miktarı artırılacak. Yeni santraller yapılacak.
  • Gazze’ye ilaveten Batı Şeria’ya yönelik Cenin Sanayi Bölgesi gibi kapsamlı projelerin hayata geçirilmesi kolaylaşacak.
  • Mutabakatta Hamas ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmuyor.Yorum: Gelişmeden ilk aşamada İsrail’de enerji yatırımları olan Zorlu Enerji başta olmak üzere grup şirketlerinin olumlu etkilenmesini bekliyoruz. Bunun yanında, İsrail doğalgazının Avrupa’ya taşınmasına ilişkin yapılacak yatırımlar konusunda davet edilen Zorlu Grubu, Turcas ve Enka Inşaat’a ek olarak projeye ilgisini açıklayan Borusan grubu şirketlerin haberden olumlu etkileneceğini düşünüyoruz

   Milli Piyango’ya teklif için 3 ay ek süre

 • Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Piyango ihalesine yatırımcılardan gelen yoğun talep nedeniyle ön yeterlilik başvuru ve teklif verme sürelerinin üç ay uzatıldığını açıkladı.
 • Hatırlanacağı gibi, Temmuz 2014’te yapılan şans oyunları işletme ihalesinde, 2,7 mlr $ ile en iyi teklifi veren Net Şans-Hitay ortak girişim grubu ve 2,7 mlr $ ile en iyi ikinci teklifi veren ERG- Ahlatçı OGG’nin, lisans bedelini gerekli süre içinde yatıramamaları nedeniyle yeniden ihaleye çıkılması kararı alınmıştı.

  BDDK, bankacılık sektörü Mayıs verilerini açıkladı (=)

  • BDDK tarafından açıklanan konsolide olmayan verilerine göre, bankacılık sektörünün 2016 Mayıs ayında net kârı 2015 yılının aynı dönemine göre %11,8, bir önceki aya göre %6,1 oranında artarak 2,94 mlr TL olarak gerçekleşti. Detaya bakıldığında, yerli özel mevduat bankalarının net dönem karı bir önceki aya göre %20,3, mevduat kamu bankalarının karı ise %34,2 artış göstermiştir. Böylece sektörün net dönem karı Ocak-Mayıs döneminde yıllık bazda %27,4 artış ile 13,9 mlr TL’ye ulaştı.
  • Yıllık bazda bakıldığında, Mayıs’ta, net faiz gelirlerindeki sınırlı artış, güçlü komisyon ve ücret gelirleri, sınırlı artış gösteren faaliyet giderleri net karı olumlu etkilerken, artan karşılık giderleri net kardaki yükselişi sınırladı.
  • Sektörün net faiz gelirleri Mayıs yıllık bazda %7,7, bir önceki aya göre %5,9 artış gösterdi. Detaya bakıldığında, menkul kıymet getirilerinde elde edilen faiz gelirleri yıllık bazda %12,9 gerileme kaydederken, kredilerden alınan faizler %20,2 artış göstermesi ile toplam faiz gelirleri %13,6 yükseliş kaydetti. Aynı ayda mevduata verilen faizler yıllık bazda %23,5, aylık bazda %0,6 artış gösterdi. Böylece Mayıs’ta kredi-mevduat farkı bir önceki aya göre 28,6 bp iyileşti. Sektörün net faiz marjı 20,8 bp artış ile %3,89’a çıkarken, 12 aylık verilere göre hesaplanan net faiz marjı ise aylık bazda sınırlı yükseliş göstererek %3,77 oldu.
  • Bankacılık sektörünün net ücret komisyon gelirleri Mayıs’ta yıllık bazda %17,2, bir önceki aya göre %11,9 yükseliş gösterdi.

  • Mayıs ayında sektörün toplam karşılık giderleri 2015 yılının aynı dönemine göre %29,4, bir önceki çeyreğe göre %19,2 oranında artış ile 2,27 mlr TL oldu. Aynı ayda kredi düşüş karşılığı bir önceki yılın aynı ayına göre %21, genel karşılık provizyonu ise %58 yükseldi.

  • 2015 sonunda %3,10 olan kredilerin takibe dönüşüm oranı 2016 Mayıs’ta %3,44 seviyesine ulaşırken, takipteki krediler karşılık oranı %75,4 düzeyinde gerçekleşmiştir. Brüt risk maliyeti ise Mayıs’ta %1,2 seviyesinde gerçekleşti.
  • 2015 yılı Aralık ayında %15,57 sektörün sermaye yeterliliği standart oranı 2016 Mayıs ayında %15,45 düzeyine gerilerken, ortalama özkaynak karlılık oranı ise yıl başından bu yana iyileşmeye devam ederek %11,3 olmuştur.
   copyrights Vakıf Yatırım 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s