Haftalık Strateji [18 – 22 Temmuz Haftası]

Geçtiğimiz hafta yurt dışı piyasalardaki pozitif algıya bağlı olarak BİST tarafında da yukarı hareketler gözlenirken, yaşanan %6,2 yükseliş ardından haftanın kapanışı 82.825 seviyesinden gerçekleşmişti. 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı piyasa kapanışı ardından gerçekleştirilen, Türk milletinin ve Türk demokrasisinin başarılı bir sınav vermesi ile başarısızlığa uğrayan darbe girişimi sonrasında, bugün BİST tarafında satış baskılı bir seyir görmekteyiz. Ancak, kısa vadede piyasalarda yaşanan volatiliteye rağmen orta-uzun vadede hem ülke ekonomisi hem de piyasalar açısından pozitif görüşümüzü sürdürmekteyiz.

Geçtiğimiz hafta gelişmiş ülke merkez bankalarından gelen güvercin açıklamaların yanı sıra Japonya’daki teşvik haberleri ile küresel borsalar yükselişler gösterdi. Cuma günkü düşüşe karşın Avrupa’da gösterge endeks haftalık bazda %3,2 değer kazanarak Mayıs sonundan bu yana en iyi performansı kaydetti. ABD’de ise Dow Jones ve S&P 500 endeksleri rekor seviyeleri görürken, endeksler haftalık bazda %1,5-2,0 civarı değer kazandı. Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası (BOE) piyasalardaki 25 bp faiz indirim beklentisinin aksine faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini açıklarken, kurul üyelerinin çoğunluğunun Ağustos ayında para politikasının gevşetilebileceği belirtildi.

Bu hafta ABD’de ekonomik gündemin yanı sıra yoğun bilanço gündemi yakından izlenecektir. Bugün Bank of America, IBM, Yahoo, Salı günü Microsoft, Johnson & Johnson, Goldman Sachs, Çarşamba günü Intel, American Express, Morgan Stanley, eBay, Perşembe günü AT&T, Visa, Starbucks, General Motors ve Cuma günü ise General Electric bilançolarını açıklayacak. Bu hafta ayrıca, IMF tarafından “Global Ekonomik Görünüm” revize raporunun açıklanmasının yanı sıra Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısını gerçekleştirecek. AMB’nin para politikasında değişiklik yapması beklenmezken, AMB Başkanı Draghi’nin açıklamaları yakından izlenecektir.

Başarısız darbe girişiminin ardından, TCMB tarafından atılan finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacına yönelik adımlar ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Çetinkaya’nın katıldığı yabancı yatırımcılar ile gerçekleştirilen telekonferansta verilen net mesajlar, başta kur tarafında olmak üzere tansiyonun düşmesinde pozitif etki yapmıştır. Haftanın ilk işlem gününe bizim beklentilerimize paralel olarak %2,5 kayıpla 80.700 üzerine geri çekilerek sınırlı bir düşüşle başlayan piyasalar, dengelenme çabasını 78.000 üzerinde sürdürmeye çalışmaktadır. Haftanın devamında ise dengelenme arayışı devam edecektir. Mevcut durumda panik işlemlerden kaçınmak ve ilk aşamada gözlenebilecek rasyonel olmayan fiyatlamaların dikkate alınmaması gerektiği görüşündeyiz. Yurt içinde özellikle yarın PPK’dan gelecek kararların yakından izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Piyasalarda PPK’dan üst bant tarafında 25 baz puan bir indirim beklense de mevcut durumda bu indirimin gelmemesi, kur tarafında mevcut durumdaki güç toplama etkisini daha da hızlandırabilir. BİST’in bu gelişmeler ışığında, bu hafta aşağı yönlü fiyatlamalarda 77.500-76.000, dengelenip yeniden yukarı yönlü tepki oluşumlarında 79.000-81.000 aralığına doğru hareketler sergileyebileceğini öngörüyorum.

TCMB Başkanı Çetinkaya’nın TBB’ye Yaptığı Sunum Yayımlandı

Buna göre;

 • Küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam ederken, gelişmiş ülke para politikalarındaki

  destekleyici duruşun sürdüğü

 • Türkiye’de milli gelir ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini koruduğu
 • Cari işlemler dengesindeki olumlu görünümün devam edeceğinin öngörüldüğü
 • Son aylarda çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşme devam ederken gıda fiyatları oynak

  bir seyir izlediği, para politikasında sadeleşme yönünde adımlar atıldığı ve etkin likidite yönetimine ilişkin düzenlemeler yapıldığı bildirildi.

  İran gazına %12 indirim geliyor (+)

 • İran aleyhine açtığı uluslararası tahkim davasını kazanan Türkiye’nin %12-13 indirim konusunda anlaştığı belirtiliyor. Tahkim heyetinin indirimi içeren kararını eylül öncesi yazması bekleniyor.
 • İran ile Türkiye, doğalgaz alım ve satım anlaşması gereğince tahkim davasının açıldığı 2012 yılından bugüne çekilen gaz miktarını ve o dönemin fiyatlarıyla ödenen tutarı hesaplayacak. Türkiye’nin, 2012 yılından itibaren çektiği doğalgaz, indirimli yeni fiyatla hesaplamaya tabi tutulacak. İran, aradaki farkı Türkiye’ye ödeyecek. Ödemenin nakit yapılması beklenirken

  taksitli seçenek üzerinde de durulduğu belirtiliyor. (Kaynak: Hürriyet)

  Yorum: Haberin etkisini şu aşamada sınırlı olumlu olarak değerlendiriyoruz. Ancak, Rus gazında da devam eden tahkim sürecinin Türkiye lehine tamamlanması çimento, cam ve seramik sektörleri için olumlu olarak değerlendirilebilir.

  Cari işlemler açığı Mayıs ayında yıllık bazda %33 geriledi (=)

 • Cari işlemler açığı Mayıs ayında 2,9 mlr $ seviyesinde gerçekleşti. Böylece 12 aylık açık 28.6 mlr $’dan 27.2 mlr $’a inmiş oldu.
 • Cari işlemler açığı yıllık bazda gerilemesine karşın, yıllık enerji ve altın hariç cari işlemler açığının 2015 yılının Mayıs ayında 500 mn $ fazla verirken bu yıl 1.9 mlr $ açık vermesi dikkat çekici.
 • Mayıs ayında yaşanan 1 mlr $’lık sermaye girişine karşılık net hata noksan kaleminde 1.8 mlr $’lık döviz çıkışı yaşandı.
 • Finansman hesabının alt kalemlerine bakıldığında, en fazla döviz girişinin 1.7 mlr $ ile diğer yatırımlar kanalıyla gerçekleştiği görülüyor. Mayıs ayında toplam 947 mn $’lık sermaye girişinin yaşandığı portföy yatırımlarında; yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 838 mn $ net satım, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 230 mn $ net alım yaptığı görülüyor. TCMB nezdinde tutulan rezerv varlıklarda Mayıs ayında 2,2 mlr $’lık döviz girişi sonucunda rezervlerdeki döviz artışı 2015 yılının Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu.

  Sanayi Üretim Endeksi Mayıs ayında yıllık bazda %5,6 arttı (=)

  • Sanayi Üretim Endeksi Mayıs ayında arındırılmış verilerle yıllık bazda %5,6 ve aylık bazda %1,6 arttı.
  • Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre arındırılmış verilerle imalat sanayi sektörü endeksi %6,3 ile en yüksek artışı gösteren grup oldu. Sermaye malı imalatında %18 artış yaşanırken, aramalı %0,4 ve dayanıklı tüketim malı üretiminde %3,4 yükseliş gerçekleştirdi.

   Yabancı yatırımcılar 08 Temmuz 2016 haftasında 24 mn $ hisse satımı gerçekleştirdi (=)

  • TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü, 08 Temmuz ile sona eren haftada piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında 24 mn $ net satım olarak gerçekleşirken, aynı dönemde Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) portföyü ise, 105 mn $ düşüş gösterdi.
  • Yurt dışında yerleşik kişilerin bir önceki hafta 43,5 mlr $ olan hisse senedi stoku 08 Temmuz ile sona eren haftada 43,6 mlr $ yükselirken, DİBS stoku ise 37,0 mlr $ olarak gerçekleşti. Aynı dönemde repo miktarı 3,9 mlr $ oldu.

TCMB Temmuz ayı beklenti anketi sonuçları açıklandı (=)

 • TCMB anketi sonuçlarına göre, yıl sonu TÜFE beklentisi %7,64’den %7,81’a yükseldi. Cari ay TÜFE beklentisi ise %0,11’den %0,26’ya yükseldi.

 • 12 ay ve 24 ay sonrası TÜFE beklentileri ise sırasıyla %7,60’dan %7,59’a gerilerken ve %6,95’den %7,03 seviyesine yükselmiştir.
 • 2016 yılsonu döviz kuru ($/TL) beklentisi 3,10’dan 3,05’e geriledi.
 • GSYH 2016 yılı büyüme beklentisi ise %3,67 ile değişim göstermezken, aynı dönem için cari

  işlemler açığı beklentisi 32,5 mlr $’dan 32,8 mlr $’a yükselmiştir.

Yabancı İşlemleri – Haziran 2016: 311 mn $ net yabancı satışı gerçekleşti

Borsa İstanbul’da 2016 yılı Haziran ayında yabancı yatırımcılar toplam 311 mn $ net satım gerçekleştirerek yılın ilk beş ayında gerçekleşen 929 mn $’lık net alım, haziran ayı ile birlikte yılbaşından bu yana toplam 618 mn $’lık net alıma geriledi. Bu ay dikkati çeken gelişmeler;

 • Yabancı yatırımcıların en çok alım yaptığı hisseler EKGYO (18,0 mn $), TKFEN (15 mn $), GUBRF (9,8 mn $), TRKCM (7,6 mn $), VAKBN (7,2 mn $) iken en çok satış yaptığı hisseler sırasıyla THYAO (93,4 mn $), TAVHL (44,4 mn $), TUPRS (44,1 mn $), HALKB (35,4 mn $) ve PETKM (30,1mn $) oldu.
 • Bankacılık endeksi hisselerinde Haziran ayı toplamında gerçekleşen net satım miktarı 78 mn $ olarak gerçekleşirken en çok satılan banka hisseleri sırasıyla HALKB, GARAN, YKBNK oldu.
 • Yabancı Yatırımcıların Haziran ayı genelinde yaptıkları işlem hacmi miktarı 13,7 mlr $ olurken

toplam işlem hacmi içindeki payları ise %27 seviyesinde gerçekleşti.
Yabancı yatırımcıların Mayıs sonunda toplam BİST payı %63,12 olarak gerçekleşti.

Ekran Resmi 2016-07-18 22.06.41Ekran Resmi 2016-07-18 22.06.50

VakıfYatırım
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s