Haftalık Strateji [25 – 29 Temmuz Haftası]

Yurt dışı piyasalar, zirve seviyelerinde tutunma ve yeni zirve arayışında geçtiğimiz haftayı geçirirken, yurt içi piyasalar, 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı piyasa kapanışı ardından gerçekleştirilen ve başarısızlığa uğratılan darbe girişimi sonrasında, dengelenme yolunda hareketler sergiledi. Özellikle ekonomi yönetiminin piyasanın normalleşmesi adına atmış olduğu adımlar ve alınan tedbirler çerçevesinde haftanın başlangıcında ilk aşamada çok ciddi kayıpların oluşmadığını izledik. derecelendirme kuruluşlarından yapılan açıklamalar ve S&P’nin not indirimi, piyasalarda havayı olumsuza çevirmeye çalışsa da, ekonomi yönetiminin piyasa ve yatırımcılarla iletişimi, kur tarafındaki hareketliliği azaltırken, BİST tarafında da satış baskısının yerini tepki hareketlerinin geleceği beklentisine bırakmasında etkili oldu. Haftanın kapanışı ise 71.700 üzerinden gerçekleşirken, haftalık bazda kayıp %13 seviyesinde gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası (AMB) gerçekleştirdiği toplantısında politika faizini %0, mevduat faizini %-0,4’te sabit tutarken, aylık varlık alım miktarını ise 80 mlr €’da bıraktı. Toplantı ardından AMB Başkanı Draghi yaptığı açıklamada, faizlerin uzun bir süre cari seviye veya daha düşük seviyede kalmasını beklemeye devam ettiklerini belirtmişti. Önceki hafta görülen güçlü artışların ardından geçen hafta da Avrupa borsaları olumlu seyrini sürdürdü ve gösterge endeks haftalık bazda %0,7 değer kazandı. ABD’de ise haftanın son işlem gününde S&P 500 endeksi rekor seviyelerini tazelerken, haftalık bazda %0,6 yükseliş kaydetti.

Ekran Resmi 2016-07-25 19.02.38

Bu hafta yurt dışında ABD’de ve Japonya’da merkez bankalarının para politikaları toplantıları yakından izlenecek. FED’in bu toplantıda faiz oranlarında değişiklik yapması beklenmiyor. Bloomberg anketi sonuçlarına göre, Brexit kararından 22 Temmuz’a kadar FED’in Eylül’de faiz artırım olasılığı %0,0’dan %24,4 seviyesine çıktı. Geçtiğimiz hafta WSJ haberinde, güçlü gelen istihdam verisinin ardından FED’in Eylül ayına kadar faiz arttırabileceğine dikkat çekilmişti. Özellikle FED tutanakları ve yetkililerinin Eylül ayına yönelik sinyalleri önümüzdeki dönemde yakından izlenecektir. Ayrıca ABD’de ekonomik gündemin yanı sıra yoğun bilanço gündemi devam edecek. Bugün Texas Instruments, Salı günü 3M, McDonald’s Corp, Verizon, Twitter, Caterpillar, Apple, Çarşamba günü Coca-Cola, Boeing, Facebook, Perşembe günü Ford Motor, Alphabet Amazon.com ve Cuma günü ise Exxon Mobil, UPS, Chevron bilançolarını açıklayacak.

Yurt içi piyasalarda ise yarın PPK toplantı tutanakları ile 3. Enflasyon Raporu en önemli gündem maddesi olarak izlenecektir. Aynı zamanda, Salı gününden itibaren Türk Telekom’un sonuçlarını açıklamasıyla birlikte halka açık şirketlerin 2Ç mali verileri de gelmeye başlayacak. Geçtiğimiz haftadaki sert hareketlerin ardından bu haftaya BİST tarafında tepki alımları ile başladık. Kur ve faiz tarafında gözlenen hızlı geri çekilme, yurt dışı piyasalardaki pozitif seyrin sürmesi ve SPK’nin almış olduğu ilk kararları ile şirketlerin kendi paylarını BİST’den geri alabilmesine yönelik getirilen kolaylık da, BİST tarafındaki yükselişi beraberinde getirmekte. BİST tarafındaki mevcut hava da korunduğu sürece haftanın devamında yukarı yönde 75.000-77.500 aralığı ilk hedef konumunda olacaktır. Olası kar satışları ise 72.700-71.000 aralığında karşılanmaya çalışılacaktır.

Merkez Bankası finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi için tedbirler aldı

Merkez Bankası finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla aşağıdaki tedbirlerin alındığını duyurdu:

 • Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacak.
 • Bankalara sağlanan gün içi likidite imkânının komisyon oranı sıfır olarak uygulanacak.
 • Türk lirası likidite sağlamak amacıyla, ihtiyaç duyulması halinde, bankalar tarafından limitsiz tutarda teminat döviz deposu getirilebilmesine imkân tanınacak.
 • Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 mlr $ seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında (teminat ve maliyet) iyileştirmeye gidilebilecek.
 • Merkez Bankası nezdindeki tüm piyasalar ve sistemler (Elektronik Fon Transfer ve Elektronik Menkul Kıymet Transfer) işlemler tamamlanıncaya kadar açık tutulacak.
 • Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecek.
 • Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacak.

  İşsizlik oranı Nisan’da %9,3 seviyesinde gerçekleşti

 • Türkiye’de işsizlik oranı ise 0,3 puanlık azalış ile %9,3 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı 0,6 puanlık azalış ile %11 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 1 puanlık azalış ile %16 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran 0,3 puanlık azalış ile %9,5 olarak gerçekleşti.
 • İstihdam edilenlerin sayısı 2016 yılı Nisan döneminde istihdam oranı ise 1 puanlık artış ile %47,2 oldu.

  Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu çöpe düşürülebileceğini açıkladı. (-)

 • Moody’s, Türkiye’nin Baa3 olan kredi notunun çöpe düşürülebileceğini açıkladı.
 • Moody’s yaptığı açıklamada, kararın başarısız darbe girişiminin Türkiye ekonomisi üzerindeki orta vadeli etkilerinin değerlendirilme ihtiyacıyla, politika yapıcı kurumlarda oluşacak zorluklarla verildiğini belirtti.
 • Moody’s ayrıca Türkiye için 2016 büyüme tahminini %3’e indirirken, cari işlem açığının GSYİH’nin yaklaşık %3,4’ü olarak kalacağını öngördü

  Fitch “Türkiye’nin kredi profili için siyasi riskler ön plana çıktı” (=)

 • Fitch darbe girişimi ve otoritelerin buna reaksiyonunun Türkiye’nin kredi profili için siyasi riskleri ön plana çıkardığını bildirdi.
 • Fitch, bu risklerin Türkiye’nin kredi notları için bir baskıya dönüşüp dönüşmeyeceğini ise hükümetin reaksiyonunun siyasi bölünmeyi derinleştirip derinleştirmeyeceğine ve kurumsal bağımsızlıkların daha da zayıflayıp zayıflamayacağına bağlı olacağını vurguladı.
 • Fitch, “Siyasi otoritenin tepkisinin politika uyumunu baltalayabilir ve dış finansman stresinin gerçekleşmesi riskini artırabilir” ifadelerini kullandı. Fitch, yurt içi şokların yatırımcıların Türkiye’nin kredibilitesi konusunda yatırımcı algısına zarar verebileceğini belirtirken, Türkiye’nin büyük dış finansman ihtiyacı dikkate alındığında uluslararası yatırımcı güvenini ciddi şekilde azaltacak siyasi yansımaların yeniden odak noktası olabileceğini vurguladı.

  Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan indirdi (=)

Merkez Bankası faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini %7,25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %7,50 seviyesinde bırakırken, faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini %9,00’dan %8,75 seviyesine indirdi. Ekonomistler tarafından genel olarak faiz oranlarında 25 baz puan indirim bekleniyordu. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı %0 düzeyinde sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı %10,50’den %10,25’e indirilmiştir. Yapılan açıklamada;

 • Yakın dönemde yurt içi gelişmelere bağlı olarak piyasalarda dalgalanmalar yaşandığı ve alınan likidite tedbirlerinin piyasalardaki oynaklığı sınırladığı

 • Sıkı para politikası duruşu, temkinli makro-ihtiyati politika çerçevesi ve 2015 yılı Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılması ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını arttırdığı ve para politikası etkinliğine sağladığı katkı da dikkate alınarak, Kurul’un sadeleşme yönünde ölçülü ve temkinli bir adım atılmasına karar verdiği
 • Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro-ihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyrettiği belirtilirken, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği,
 • Ayrıca iç talebin büyümeye pozitif katkı verdiği, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürdürdüğü
 • İşlenmemiş gıda ve tütün fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak kısa vadede enflasyonda belirgin bir artış gözlenebileceğine, Çekirdek enflasyonun ise kademeli düşüşünü sürdürmesinin beklendiği
 • Bununla birlikte, enflasyon görünümüne dair gelişmelerin likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirdiği

Önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağı ve enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasında sıkı duruşun sürdürüleceği ifadesi tekrarlandı.

Bakanlar Kurulu 3 ay süreli OHAL İlan etti

 • Dün gerçekleştirilen Milli Güvenlik Konseyi (MGK) toplantısında darbe girişiminde bulunan terör örgütünün tüm unsurlarıyla ve süratle bertaraf edilebilmesi için Anayasamızın 120. Madde ‘si uyarınca Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesini hükümete tavsiye etme kararı alındığı ve bu bağlamda Bakanlar Kurulu 3 ay süreyle OHAL ilan etme kararı aldığı duyuruldu.
 • Yapılan açıklamada olağanüstü hal ilanının amacının ülkemizde demokrasiye, hukuk devletine, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine yönelik tehdidi ortadan kaldırmak için gereken adımları en etkin ve hızlı şekilde atabilmek olduğu bildirildi.

  Standard&Poors (S&P), Türkiye’nin “BB+” olan notunu “BB”ye düşürdü, görünümü ise negatif olarak belirledi (-)

  • 2012 yılından bugüne Hazine Müsteşarlığı ile bir anlaşması olmamasına karşın derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin kredi notunu ‘talep edilmemiş’ reyting şeklinde değerlendirmeye devam etti. S&P halihazırda, Moody’s ve Fitch’den farklı olarak Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyenin altında derecelendirmekteydi.

  • Darbe girişimi sonrasında bir dönem belirsizliğin yüksek seyretmesinin beklenmesi ve bu nedenle dış finansmana ulaşımın sınırlanabileceği belirtilen açıklamada, not görünümünün negatife çevrilmesinin nedeni ise Türkiye’nin siyasi görünümünün daha parçalı hale gelmesi olarak belirtildi. Ayrıca, Türkiye’nin dış borçlarını çevirme kabiliyeti üzerindeki risklerin de arttığı ifade edildi.

   Yorum: Mevcut durumda Türkiye’yi “yatırım yapılabilir” statüde değerlendirmeyen kuruluşun almış olduğu kararın piyasa etkisini olumsuz olarak değerlendiriyoruz.

  Hükümet yetkilileri ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu

  • Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Ankara’da yaptığı açıklamalarda, Türkiye ekonomisine ilişkin aşağı yönlü risklerin “kesinlikle arttığını” söyledi. Şimşek, bu yıl Hazine’nin ilave yabancı fonlamaya ihtiyaç duymayacağını belirtti. Döviz kurundaki hareketlerin enflasyon için olumsuz olacağını söyleyen Şimşek, çekirdek enflasyondaki geçici düşüşün durabileceğini ifade etti. Şimşek, Türkiye’nin güçlü mali durumunun biraz kötüleşebileceğini söyleyerek borç çevirme kabiliyetinin çok güçlü olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Şimşek, küresel merkez bankaları para politikalarının Türkiye ekonomisi için destekleyici olmaya devam edeceğinin beklendiğini söyledi. Kaynak: bloomberght.com.tr

  • Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi borçlarına kolaylık sağlanacağını belirtti ve yeniden yapılandırma hakkı getirileceğini söyledi. Kaynak: ntv.com.tr

   IMF, Türkiye büyümesinde 2016 için tahminini korurken, gelecek yıl için düşürdü

  IMF raporunda, Türkiye için 2015 yılı GSYH büyüme tahminini %3,8 olarak korurken, 2017 için beklentisini ise %3,4’ten %3,2’ye indirdi.

  SPK, halka açık şirketlerin borsada kendi paylarının geri alımı ile ilgili düzenleme yaptı

  • Genel kurullarınca alınmış bir karara bağlı olarak yürürlükte bir geri alım programı olmayan halka açık şirketler, özel durum açıklaması yapmak kaydıyla herhangi bir limit söz konusu olmaksızın borsada kendi paylarının geri alımını gerçekleştirebilecektir.
  • Yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının açığa satış işlemlerinde mevzuatta öngörülen teminatlandırma ve işlem kurallarına uymaları gerekmekte olup, aksi uygulamaların tespiti halinde işlemleri gerçekleştirenler hakkında yasal işlem yapılacaktır.

   Yabancı yatırımcılar 15 Temmuz 2016 haftasında 374 mn $ hisse alımı gerçekleştirdi (=)

  • TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü, 15 Temmuz ile sona eren haftada piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında 374 mn $ net alım olarak gerçekleşirken, aynı dönemde Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) portföyü ise, 812 mn $ yükseliş gösterdi.
  • Yurt dışında yerleşik kişilerin bir önceki hafta 43,6 mlr $ olan hisse senedi stoku 15 Temmuz ile sona eren haftada 46,4 mlr $ yükselirken, DİBS stoku ise 37,7 mlr $ olarak gerçekleşti. Aynı dönemde repo miktarı 3,8 mlr $ oldu.

   Ekran Resmi 2016-07-25 19.11.29

  Analiz: Son gelişmeler ve piyasa etkisi

  15 Temmuz 2016 Cuma günü gerçekleştirilen ancak Türk Milletinin üstün gayretiyle başarısızlığa uğratılan darbe girişimi ardından gündem hızla değişti ve piyasalar açısından önemli gelişmeler oldu.

  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu indirim için izlemeye aldığını belirtmişti. Yurt içi piyasaların kapanışı ardından ise Moody’s, Türkiye’nin kısa vadeli uluslararası borçları ile ilgili uyarılarda bulunarak, dün 8 büyük şirketi kredi notunda indirime gitmek üzere izlemeye aldı ve ilk olarak THY’nin kredi notunda indirime gitti. Moody’s tarafından Türk Hava Yolları’nın notu Ba1’den Ba2’ye indirildi.
  • Dün gün içinde gelen açıklamalarda ise derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankalarının riskinin arttığını açıklamıştı.
  • Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P ise, Türkiye’nin BB+ olan notunu BB’ye düşürdüğünü açıkladı. Ardı ardına gelen bu açıklamaların sonrasında TL, ABD$ karşısında değer kaybederek parite 3,0950 üzerine kadar çıkarken Türk ETF’leri piyasa kapanışı sonrasında %1,7 değer kaybetti.
  • Diğer yandan dün gerçekleştirilen Milli Güvenlik Konseyi (MGK) toplantısında darbe girişiminde bulunan terör örgütünün tüm unsurlarıyla ve süratle bertaraf edilebilmesi için Anayasanın 120. Madde‘si uyarınca Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesini hükümete tavsiye etme kararı aldı. Bakanlar Kurulu’nun da bu doğrultuda 3 ay süreyle OHAL ilan etme kararı aldığı duyurulurken. Yapılan açıklamada olağanüstü hal ilanının amacının ülkemizde demokrasiye, hukuk devletine, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine yönelik tehdidi ortadan kaldırmak için gereken adımları en etkin ve hızlı şekilde atabilmek olduğu bildirildi.

   Görüş ve Önerimiz

  • Başarısız darbe girişiminin ardından süratle aksiyon alan ekonomi yönetiminin adımları, ilk aşamada piyasalardaki tansiyonun düşmesinde etkili olurken, satış eğilimi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen açıklamalara bağlı olarak derinleşerek arttı. Alınan tedbirlerle haftaya %2,55 gerileyerek 80.700 seviyelerinden başlayan BİST’in değer kaybı, dünkü 74.900 kapanışı sonrasında Cuma gününe göre %9,5’e ulaştı.
  •   Fitch, S&P ve Moody’s’den gelen açıklamalar kur tarafındaki tansiyonun yeniden artmasında etkili oldu. OHAL ilanı ardından döviz tarafına baktığımızda, derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarıyla $/TL 3,0950 seviyelerine kadar çıkması ardından sabah itibariyle 3,0650 seviyelerinde. Önümüzdeki kısa vadeli süreçte kur tarafında yeniden tansiyonun artmasına ilişkin gözlenen hareketlerin etkisinde Dolar/TL’de teknik açıdan 3,1500 seviyelerine doğru hareketliliğin devam riski bulunmaktadır. Olası gevşemelerde ise teknik olarak 3,0600 altına gelinmesi, 3,0300 seviyelerine doğru geri çekilmeyi hızlandırabilir.
  • Hem döviz tarafındaki hareketlilik hem de Türk ETF’lerinin dün akşamki hareketi sonrası satış baskısının BİST tarafında bugün 74.000-72.700 aralığına doğru sürebileceğini düşünüyoruz. Mevcut durumda, kredi derecelendirme kuruluşlarının yarattığı olumsuz algı nedeniyle, yeni hisse senedi pozisyonu açma konusunda temkinli olunmalıdır. 75.600-77.400 aralığına doğru yaşanacak yukarı tepkilerde ise alınmış olan mevcut pozisyonlar azaltılmalıdır. Vadeli işlemler tarafında, spot piyasadaki olası satış baskısına bağlı daha çok KISA pozisyon tarafında kalınması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak, muhtemel tepki hareketlerine yönelik UZUN pozisyon denemeleri için gün içi bilgilendirme notlarımız takip edilebilir.

  Moody’s 17 banka ve 8 sanayi şirketinin kredi notunu izlemeye aldı (-)

  • Moody’s, Türkiye ülke kredi notunun olası bir indirim için izlemeye alınmasının ardından, toplam 17 bankanın kredi notlarının izlemeye alındığı açıkladı.

  • Moody’s Türk Hava Yolları (THYAO) kredi notunu Ba1’den Ba2’ye düşürürken, 6’si halka açık 8 şirketin kredi notunu izlemeye aldı. (AEFES, CCOLA, KCHOL, TCELL, TUPRS, SISE) (-)

   SPK İlke kararı ile hisse geri alımı açıklayan şirketler (+)

   Son günlerde yaşanan gelişmeler kapsamında SPK, 21 Temmuz 2016 tarihinde açıkladığı kararı çerçevesinde, Şirketlerin pay geri alım süreçleri ile ilgili bir takım kolaylıklar getirilmiş ve mevzuatta belirtilen sınırlamalar kaldırılmıştır. Buna göre;

  • Genel kurullarınca alınmış bir karara bağlı olarak yürürlükte bir geri alım programı olmayan halka açık şirketlerimiz, özel durum açıklaması yapmak kaydıyla herhangi bir limit söz konusu olmaksızın borsada kendi paylarının geri alımını gerçekleştirebilecektir.
  • Genel kurullarınca alınmış bir karara bağlı olarak geri alım programı yürüten halka açık şirketlerimiz, özel durum açıklaması yapmak ve yetkili organlarını bilgilendirmek suretiyle herhangi bir limit söz konusu olmaksızın borsada kendi paylarının geri alımını gerçekleştirebilecektir.
  • Bu kapsamda hisse geri alımını yapacaklarını ve/veya bu imkanı değerlendireceklerini açıklayan şirketler aşağıdadır. Bu şirketlerden NTHOL, BRYAT ve KATMR ayrıca ilk alım işlemlerini de gerçekleştirmiş, BIMAS 300 mn TL bütçe ayırmış, BAKAN ise 2,25 TL alt limit belirlemiştir.

  Ekran Resmi 2016-07-25 19.15.33

  Yorum: Genel olarak hem SPK tarafından alınan ilke kararını hem de şirketlerin bu ilke kararı çerçevesinde yapmış oldukları açıklamaları olumlu olarak değerlendiriyoruz. SPK’nın ayrıca yakın zamanda ilke kararında belirsiz kalan bazı hususlar ile ilgili ek açıklama ile ilke kararını detaylandırabileceğini ve bu açıklamalar sonrasında benzeri aksiyon alan şirketlerin sayısının artmasını bekliyoruz. Bu aşamada geri alım yapabileceğini açıklayan şirketlerin genel olarak bir kaçı dışında küçük ölçekli olması söz konusu açıklamaların piyasa genelinde bir iyimserlik yaratmasının önünde bir engel olarak durmaktadır. Daha büyük ölçekli şirketlerden gelecek hisse geri alım kararları piyasaları destekleyebilir

  Bu hafta bankalar 2Ç16 dönemi solo finansal tablolarını yayınlanmaya başlayacak (=)

  Temmuz ayının son haftası bankaların 2Ç16 dönemi solo finansal tabloları yayınlanmaya başlanacak. Buna göre; 28 Temmuz’da Akbank, Garanti Bankası ve TSKB, 29 Temmuz’da Yapı Kredi Bankası finansal sonuçlarını açıklamayı planlarken, Halk Bankası ve İş Bankası’nın Ağustos ilk haftasında ikinci çeyrek sonuçlarını açıklaması beklenmektedir. Bankaların ilk yarı sonuçlarını son açıklama tarihi ise 09 Ağustos 2016’dır.

  • Genel olarak bankaların 2Ç16’da 1Ç16’ya göre daha iyi bir kredi büyüme performansı sergilediği görülmektedir. Sektör genelinde büyüme çok güçlü gerçekleşmese de, mevduat maliyetlerinde gerilemenin devam etmesi ile sektörde net faiz marjında (NFM) beklentimize paralel iyileşmeler görebileceğimizi düşünüyoruz.
  • Net faiz gelirlerindeki iyileşmenin yanı sıra ikinci çeyrekte Visa Europe- Visa Inc. birleşmesinden kaynaklanan tek seferlik gelirler bankaların net karlılığını olumlu etkilerken, bazı bankaların düşen enflasyon nedeniyle TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerinde düşüş gözlemlenmesini bekliyoruz.
  • Bu doğrultuda izleme listemizde bulunan bankaların toplam konsolide olmayan net karlarının çeyreksel %22,6, yıllık %45 artış göstermesini, söz konusu bankaların net faiz gelirlerinin ise çeyreksel bazda ortalama %3,2 artış, net ücret ve komisyon gelirlerinde %2,8 artış öngörüyoruz.

  Ekran Resmi 2016-07-25 19.18.14

  Temmuz ayının son haftası bankaların 2Ç16 dönemi solo finansal tabloları yayınlanmaya başlanacak. Buna göre; 28 Temmuz’da Akbank, Garanti Bankası ve TSKB, 29 Temmuz’da Yapı Kredi Bankası finansal sonuçlarını açıklamayı planlarken, Halk Bankası ve İş Bankası’nın Ağustos ilk haftasında ikinci çeyrek sonuçlarını açıklaması beklenmektedir. Bankaların ilk yarı sonuçlarını son açıklama tarihi ise 09 Ağustos 2016’dır.

  Genel olarak bankaların 2Ç16’da 1Ç16’ya göre daha iyi bir kredi büyüme performansı sergilediği görülmektedir. Sektör genelinde büyüme çok güçlü gerçekleşmese de, mevduat maliyetlerinde gerilemenin devam etmesi ile sektörde net faiz marjında (NFM) beklentimize paralel iyileşmeler görebileceğimizi düşünüyoruz.

  Net faiz gelirlerindeki iyileşmenin yanı sıra ikinci çeyrekte Visa Europe- Visa Inc. birleşmesinden kaynaklanan tek seferlik gelirler bankaların net karlılığını olumlu etkilerken, bazı bankaların düşen enflasyon nedeniyle TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerinde düşüş gözlemlenmesini bekliyoruz.

  Bu doğrultuda izleme listemizde bulunan bankaların toplam konsolide olmayan net karlarının çeyreksel %22,6, yıllık %45 artış göstermesini, söz konusu bankaların net faiz gelirlerinin ise çeyreksel bazda ortalama %3,2 artış, net ücret ve komisyon gelirlerinde %2,8 artış öngörüyoruz. Aktif kalitesindeki bozulmanın 2Ç16’da bir miktar daha devam edeceğini ve bankaların Takipteki Krediler Oranı (TKO)’nda bir önceki çeyreğe göre -banka bazında değişik oranlarda olmak üzere- bir miktar artış bekliyoruz.

  Banka bazında baktığımızda; Yapı Kredi Bankası’nın 2Ç15’te görülen net ticari zararın bu yılın ikinci çeyreğinde hafif kar olarak gerçekleşmesi, net ücret komisyon gelirlerinde ve diğer faaliyet gelirlerindeki artış nedeniyle yıllık bazda %99 gibi güçlü artış gerçekleşmesini bekliyoruz. Akbank ve Garanti Bankası’nın bir önceki çeyreğe göre net faiz gelirlerini en çok arttıran bankalar olmasını beklerken, İş Bankası ve Garanti Bankası’nın sırasıyla %33 ve %27 ile en çok net kar büyümesi kaydeden bankalar olacağını tahmin ediyoruz.

  Bankacılık sektörünün 2. çeyrek performansını ilişkin dikkat çeken birkaç husus şu şekildedir:

  • 2Ç16 için kredi büyümesi için genel görünümün bir miktar daha iyi olduğu görünüyor. BDDK verilerine göre, 01 Temmuz itibariyle Mart sonuna göre, kredilerde %3,7 (tüketici: +%2,2, ticari: +%4,7) büyüme görülürken, tüketici kredileri kırılımında konut kredileri ilk çeyreğe bir miktar daha iyi %3,0 ile en çok büyüme gösteren alan oldu. Mevduat bankaları arasında, kamu bankalarının kredi büyümesi %4,7 ile en çok artış gösterirken, özel bankalar %3,7, yabancı bankalar ise %2,5 büyüme gösterdi.
  • Mevduatta 2Ç16’da ilk çeyreğe kıyasla TL ağırlıklı büyüme görüldü. BDDK verilerine göre, 01 Temmuz itibariyle Mart sonuna göre, mevduatta %2,6 büyüme görülürken, TP bazda %4,8 artış, YP bazda %0,1 düşüş kaydedildi. Mevduat bankaları arasında, yabancı bankalarının mevduat büyümesi %3,8 ile en çok artış gösterirken, kamu bankalar %2,5, özel bankalar ise %2,1 olarak gerçekleşti.
  • Sektörün ikinci çeyrekte Takipteki Krediler Oranı (TKO) (01 Temmuz itibariyle) önceki çeyreğe göre 2 bp artış ile %3,36 seviyesine çıktığı görülürken, takipteki krediler karşılık oranı ise 27 bp düşüş ile %74,7 seviyesine geriledi.

  Öneri listemizde bulunan bankaların 2Ç16 net kar tahminleri şu şekildedir:

  1. Akbank (AKBNK)

  • Banka ikinci çeyrek sonuçlarını 28 Temmuz’da açıklayacak. Banka’nın 2Ç16’da %14 çeyreksel büyüme ile 1,15 mlr TL net kar açıklamasını bekliyoruz.

  • Banka’nın 2Ç16 kredi büyümesinin %3,7 olan sektör büyümesine paralel 1Ç’den bir miktar daha iyi gerçekleştiğini düşünüyoruz. Mevduat tarafında ise bir önceki çeyreğe göre TL ağırlıklı büyüme ve YP tarafta düşüşün etkisi ile toplamda hafif artış bekliyoruz.
  • Akbank’ın 2Ç’de net faiz gelirlerinin bir önceki çeyreğe göre %5,8 artış, net ücret ve komisyon gelirlerinde 2. çeyrekte hesap işletim ücretlerinin alınmamasının etkisiyle yıllık bazda %5 daralma görüleceğini tahmin ediyoruz.
  • Akbank’ın 1Ç16 döneminde 43 mn TL olarak gerçekleşen net ticari karının 2Ç16’da yaklaşık 154 mn TL seviyesine çıkması ve bunun yanı sıra Visa Europe- Visa Inc. birleşmesinden kaynaklanan tek seferlik gelirin (yaklaşık 160 mn TL) net karı olumlu etkilemesini bekliyoruz.

  Ekran Resmi 2016-07-25 19.20.30

  2. Garanti Bankası (GARAN)

  • Garanti Bankası ikinci çeyrek sonuçlarını 28 Temmuz’da açıklayacak. Banka’nın ikinci çeyrek net karının bir önceki çeyreğe göre %27, bir önceki yılın aynı dönemine göre %23 artış ile 1,32 mlr TL’ye ulaşmasını bekliyoruz.
  • Gerileyen mevduat maliyetlerinin etkisi ile 2Ç16’da bir önceki çeyreğe göre net faiz marjında 25 bp iyileşme ve bununla beraber net faiz gelirlerinde %9,4 artış tahmin ediyoruz.
  • Banka yönetimi 2Ç16’da serbest karşılıkların bir kısmını iptal etmeyi planlamaktadır. Toplam 330 mn TL olan serbest karşılık tutarının 150 mn TL’sini ikinci çeyrekte çözeceğini tahmin ediyoruz. Bu da net karı olumlu etkileyen faktörlerden biri olacaktır.
  • Diğer faaliyet gelirleri arasında Visa birleşmesi kaynaklanan yaklaşık 265 mn TL’lik tek seferlik gelir net karı olumlu etkileyecektir.
  • Banka ayrıca 2Ç’de de 231,6 mn TL tutarında tahsili gecikmiş alacak satışı gerçekleştirdi. Bu da bütçeye paralel gerçekleşen Takipteki Krediler Oranı (TKO) artışı üzerindeki baskıyı azaltabilir. 2Ç’de TKO’nun %2,67’den %2,82 seviyesine yükselmesini bekliyoruz.

  Ekran Resmi 2016-07-25 19.45.12

  3. Halk Bankası (HALKB)

  • Banka’nın Ağustos ayının ilk haftasında ilk yarı finansal sonuçlarını açıklamasını bekliyoruz. Halk Bankası’nın 2Ç16 net karının bir önceki çeyreğe göre %21, bir önceki yılın aynı dönemine göre %28 artış ile 826 mn TL’ye ulaşmasını bekliyoruz.
  • Banka’nın 2Ç16’de kredi büyümesinin ilk çeyreğin aksine YP ağırlıklı olarak gerçekleşmesini beklemekle beraber, sektöre paralel şekilde bir önceki çeyreğe göre %4,7 kredi büyümesi tahmin ediyoruz.
  • Gerileyen enflasyon etkisi ile beraber TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerindeki düşüşün net faiz marjı üzerindeki olumsuz etkisinin, mevduat maliyetlerinde düşüş ve önceki çeyrekte yüksek fiyatlanan kredi stoku ile telafi edilmesini ve bu sayede net faiz marjının bir önceki çeyreğe paralel gerçekleşmesini bekliyoruz.
  • 2Ç’de tek seferlik Visa birleşmesi gelirinin (beklentimiz: 73 mn TL) yanı sıra temettü gelirleri (beklentimiz: 186 mn TL) net karı olumlu etkileyecek diğer iki önemli kalemler olacaktır.

  Ekran Resmi 2016-07-25 19.46.23

  4. İş Bankası (ISCTR)

  • Banka’nın 2Ç16 sonuçlarını Ağustos ayının ilk haftasında açıklamasını bekliyoruz. Buna göre; bankanın ikinci çeyrekte 1,29 mlr TL (%33 çeyreksel büyüme ) net kar açıklamasını bekliyoruz.
  • İş Bankası’nın 2Ç’de net faiz gelirlerinde bir önceki çeyreğe göre hafif gerileme (%0,7) gösterme beklentimize karşın önceki çeyreğe göre daha düşük net ticari zarar, Visa birleşmesinden kaynaklanan tek seferlik gelirin katkısı (beklentimiz: 270 mn TL) ve temettü gelirlerinin güçlü etkisinin 2. çeyrekte de görülmeye devam etmesi ile net karda artış yıllık bazda %42 artış öngörüyoruz

  • 2Ç16’da İş Bankası’nın 400 mn $’lık sermaye benzeri kredisinin Basel III kriterlerine uygun olarak yeniden yapılandırılmasının ardından özkaynak hesaplamasına katılması SYR’ye yeniden 36 bp olumlu etki yapabileceğini tahmin ediyoruz.

   Ekran Resmi 2016-07-25 19.48.05

   5. Yapı Kredi Bankası (YKBNK)

   • Yapı Kredi Bankası ikinci çeyrek sonuçlarını 29 Temmuz’da açıklayacak. Banka’nın ikinci çeyrek net karının bir önceki çeyreğe göre %15, bir önceki yılın aynı dönemine göre %99 artış ile 810 mn TL’ye ulaşmasını bekliyoruz.
   • 2Ç15’te görülen net ticari zararın bu yılın ikinci çeyreğinde hafif kar olarak gerçekleşmesi, net ücret komisyon gelirlerinde ve diğer faaliyet gelirlerindeki artış yıllık bazdaki güçlü net kar artışının temel sebebi olarak gözükmekte.
   • 2Ç’de gerileyen enflasyon nedeniyle TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerinde düşüş ve buna bağlı olarak net faiz marjında bir önceki çeyreğe göre 16 bp daralma bekliyoruz.
   • 170 mn TL tek seferlik Visa birleşmesi geliri ise net karı olumlu etkileyecektir.

   Ekran Resmi 2016-07-25 19.49.44

   Ekran Resmi 2016-07-25 19.50.29

   2Ç16 Genel Görünüm: 1Ç’ye göre daha iyi büyüme ve karlılık

   BDDK tarafından açıklanan sektör verilerinden yola çıkarak sektördeki genel görünüm ile ilgili dikkatimizi çeken bazı hususlar dikkatinize sunmak istiyoruz.

   • Kredi Büyümesi: 2Ç16 için kredi büyümesi için genel görünümün bir miktar daha iyi olduğu görünüyor. BDDK verilerine göre, 01 Temmuz itibariyle Mart sonuna göre, kredilerde %3,7 (tüketici: +%2,2, ticari: +%4,7) büyüme görülürken, tüketici kredileri kırılımında konut kredileri ilk çeyreğe bir miktar daha iyi %3,0 ile en çok büyüme gösteren alan oldu. Mevduat bankaları arasında, kamu bankalarının kredi büyümesi %4,7 ile en çok artış gösterirken, özel bankalar %3,7, yabancı bankalar ise %2,5 büyüme gösterdi.
   • Mevduat Büyümesi: Mevduatta 2Ç’de ilk çeyreğe kıyasla TL ağırlıklı büyüme görüldü. BDDK verilerine göre, 01 Temmuz itibariyle Mart sonuna göre, mevduatta %2,6 büyüme görülürken, TP bazda %4,8 artış, YP bazda %0,1 düşüş kaydedildi. Mevduat bankaları arasında, yabancı bankalarının mevduat büyümesi %3,8 ile en çok artış gösterirken, kamu bankalar %2,5, özel bankalar ise %2,1 büyüme kaydetti.
   • Aktif Kalitesi: Sektörün ikinci çeyrekte Takipteki Krediler Oranı (TKO) (01 Temmuz itibariyle) önceki çeyreğe göre 2 bp artış ile %3,36 seviyesine çıktığı görülürken, takipteki krediler karşılık oranı ise 27 bp düşüş ile %74,7 seviyesine geriledi. Özel mevduat bankalarının TKO’su 2Ç16’da çeyreksel bazda 12 bp, kamu mevduat bankalarının 3 bp artarken, yabancı mevduat bankalarının ise 11 bp düşüş kaydetti.
   • Net Faiz Gelirleri: Gerileyen enflasyon ile birlikte 2Ç16’da enflasyona endeksli menkul kıymet getirilerinde ilk çeyreğe göre oldukça zayıf gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bu durumdan özellikle geçmişe yönelik enflasyon ile muhasebeleştiren Halk Bankası ve Yapı Kredi Bankası’nın olumsuz etkileneceğini bekliyoruz. İlk çeyrekte %10,80 olarak hesapladığımız enflasyon etkisi ikinci çeyrekte %2,88 seviyesine geriledi. Ancak gerilemeye başlayan mevduat faiz oranları ile birlikte iyileşen kredi-mevduat farkı bu düşüşü bir miktar telafi edebilir diye düşünüyoruz. Merkez Bankası’nın üst bantta faiz indirimlerine devam etmesinin ardından TL mevduat maliyetleri aşağı yönlü hareket sürüyor. TCMB verilerine göre, bankalar tarafından açılan mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama TL mevduat oranları 01 Temmuz itibariyle Mart sonuna göre yaklaşık 82 bp gerileme gösterdi. Aynı dönem itibariyle yeni açılan tüketici kredilerinde faiz oranları 67 bp, ticari kredilerde ise 1,20 bp düşüş yaşandı. Hem mevduat hem de kredi faiz oranlarında düşüşe karşın, vade uyumsuzluğu nedeniyle ikinci çeyrekte net faiz marjlarında iyileşme görülebilir. Bankacılık sektörünün sektörün (mevduat bankaları) ilk çeyrekte net faiz marjı bir önceki çeyreğe göre sınırlı artış ile %3,78 olmuştu.
   • Sektörün ilk çeyrekte net ücret ve komisyon gelirleri bir önceki çeyreğe göre %1,7 gerilerken, yıllık bazda %7,3 artış göstermişti. 1Ç16’da bazı bankalarda hesap işletim ücretinin alımının durdurulmasının finansallar üzerine olumsuz etkileri etkisi görülürken, ikinci çeyrekte de yine bu etkinin devam edeceğini düşünüyoruz.

   • Bankaların temettü gelirlerinin bir kısmının ikinci çeyreğe yansıyacak olması özellikle en yüksek temettü geliri elde eden İş Bankası’nın bu gelirin etkisi ikinci çeyrekte de görülmesini sağlayacak. Ayrıca bu çeyrekte Halk Bankası’nın güçlü temettü geliri kaydetmesini bekliyoruz.
   • Net kar: 1Ç16’da mevduat bankalarının toplam net karı çeyreksel bazda %8,9, yıllık bazda %25,5 artışla 7,6 mlr TL düzeyinde gerçekleşmişti. 2Ç16’da Visa Europe’nin Visa Inc. İle birleşmesi nedeniyle elde edilecek gelirin etkisinin görüleceğini düşünüyoruz. Visa gelirlerinin izleme listemizde bulunan banka bazında detayı şu şekildedir:

   Ekran Resmi 2016-07-25 19.53.09

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s