Haftalık Strateji [01 – 05 Ağustos Haftası]

Geçtiğimiz hafta ABD ve Japonya Merkez Bankası toplantılarının yanı sıra ABD şirket karlarını takip eden yurt dışı piyasalar, yukarı hareketlerini sürdürmeye çalıştı. Özellikle haftanın son işlem gününde ABD’den gelen 2Ç büyümesinin ise beklentilerin oldukça altında kaldığını izledik. Yurt içinde ise BİST tarafındaki sert satışların ardından, kur ve faizlerdeki toparlanma ile birlikte yukarı yönlü hareketler gözlendi. Borsa İstanbul şirketlerinin, özellikle de bankaların 2Ç karlılık rakamlarının genel olarak beklentilerin üzerinde gelmesi ve SPK tarafından şirketlere sağlanan hisse geri alım kolaylıklarının da piyasalardaki toparlanmayı desteklediği gözlendi. Bu toparlanma sonrasında Borsa İstanbul haftalık bazda %5 değer kazanarak haftayı da 75.406 seviyesinden tamamladı.

Avrupa’da kritik bankacılık stres testi sonuçları öncesinde haftalık bazda %0,5 değer kazanan gösterge endeks Temmuz ayı için %3,6 yükseliş ile Ekim ayından bu yana en iyi aylık performansı kaydetti. ABD’de ise Temmuz ayı içerisinde 2.175,03 puan ile tarihinin en yüksek seviyesini gören S&P 500 endeksi aylık bazda %3,6 değer kazandı. Geçtiğimiz hafta Japonya merkez bankasından yeni teşvik gelmemesi hayal kırıklığı yaratırken, FED piyasa beklentisine paralel faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığını açıklamıştı. FOMC toplantısı ardından yapılan açıklamada, ABD ekonomisindeki kısa vadeli risklerin azaldığı belirtilirken, bu yıl içinde yeni bir faiz artırımına gidilebileceğine işaret edildi. Ayrıca yetkililer Eylül ayında bir faiz artışının mümkün olduğunu belirtti. Yoğun bilanço gündeminin yanı sıra veri gündeminde ise yakından izlenen ABD 2Ç GSYH büyümesi %2,6 olan beklentinin oldukça altında %1,2 olarak açıklandı. Özellikle işletme yatırımlardaki büyük düşüş 2Ç GSYH artışını olumsuz etkilerken, ilk çeyrek büyümesi de aşağı yönlü revize edildi. Bu hafta ise ABD’de Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi yakından izlenecektir.

Bu hafta yurt içinde Çarşamba günü gelecek olan Temmuz ayı enflasyon verisi yakından izlenecektir. TÜFE’nin Temmuz ayında %0,63 artması beklenmektedir. Aynı zamanda, 5 Ağustos Cuma günü Moody’s’den gelmesi beklenen Türkiye kredi notu değerlendirmesi de önemli. Moody’s, Türkiye’nin “yatırım yapılabilir” seviyedeki kredi notunu indirmek için izlemeye aldığını açıklamıştı. Ancak, basına yansıyan haberlerde Moody’s’in değerlendirmesinin 1-3 ay sürecinde yapılacağı belirtildiği için, 5 Ağustos tarihinde Moody’s’den bir karar gelmeme olasılığı yüksek görünmektedir. Ayrıca, yurt içi piyasalar BİST şirketlerinin 2Ç mali verilerini izlemeye de devam edecektir.

Ağustos ayı içinde hem Fitch’den hem de olası Moody’s’den gelecek olan not değerlendirmeleri BİST’in yönü üzerinde etkili olacaktır. Yabancı yatırımcıların, başarısız darbe girişimi ardından hem hisse hem de DİBS tarafındaki işlemlerine baktığımızda, 500 mn $’a yakın çıkış yaptığını görmekteyiz. Kur tarafında da hızla aşağı yönde gözlenen düzeltme, BİST’in satış baskısını geride bırakarak hızla toparlanmasında da etkili olmuştur. Dolayısıyla da başarısız darbe girişimi sonrasında ekonomi tarafında hızlıca alınan aksiyonların, ulaşılmak istenen hedefe ulaştığı gözlenmektedir. Bu hafta da toparlanma çabalarına devam edeceğini beklediğimiz BİST’in haftaya sert alımlarla başladığını görüyoruz. Kur tarafında Dolar/TL’de 3.0000 seviyesinin altına inilmesi ve faizler tarafında aşağı yönlü seyir de, BİST tarafındaki toparlanmanın süreceğine işarettir. Dolayısıyla da BİST’in bu hafta yukarıda 77.500-80.000 aralığının hedeflenmesi beklenebilir. 70.000 üzerinden yaşanan toparlanmanın ardından olası kar satışlarında ise 74.700 önemli bir destek noktası olarak ön planda olacaktır.

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi Haziran’da %1,17 arttı (=)

 • Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde Haziran ayında bir önceki aya göre %1,17 oranında geçen yılın aynı dönemine göre ise %25,5 oranında artış gerçekleşmiştir.

 • Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Haziran ayında bir önceki aya göre %0,12 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre %6,57 oranında artış gerçekleşmiştir.

  Türkiye’de 2016 Haziran ayında 106,187 konut satıldı (=)

 • TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde konut satışları 2016 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4 oranında azalarak 106,187 oldu.
 • Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %10,2 oranında azalış göstererek 36,371 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %34,3 olarak gerçekleşti.

  Rusya uçuşlara yönelik kısıtlamaları kaldırdı (+)

Rusya Sivil Havacılık Kurumu, Türkiye’ye yönelik uçuşlara uygulanan kısıtlamaların kaldırıldığını açıkladı.

Zeybekci: “TCMB döviz piyasasına müdahale etmeyecek” (=)

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, şu anki döviz hareketlerinin geçici olduğunu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz piyasasına müdahale etmeyeceğini açıkladı. Kaynak: bloomberght.com

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Temmuz’da 4,2 puan azaldı (=)

2016 yılı Temmuz ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi, bir önceki aya göre 4,2 puan azalarak 172,6 seviyesinde gerçekleşti.

Moody’s, dün Türkiye’deki son gelişmelerin kredi notuna yansımalarının değerlendirildiği bir telekonferans düzenledi (=)

Dün TSİ 17:00’de düzenlenen konferansta Türkiye’nin durumunun 90 gün içinde değerlendirileceği belirtildi. Daha önce 5 Ağustos tarihinde Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirme yapması beklenen kuruluşun, bu tarihte notta bir değişime gitmeyebileceği belirtildi.

TCMB reeskont kredisi limitini 17 mlr $’dan 20 mlr $’a yükselttiğini duyurdu (=)

Yapılan açıklamaya göre, TCMB tarafından sağlanan reeskont kredisi imkanının kullanımının yaygınlaştırılması ve Bankanın döviz rezervlerine bu yolla sağlanacak katkının artırılması amacıyla aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:

 • Reeskont kredisi limiti 17 mlr $’dan 20 mlr $’a yükseltilmiştir.
 • Bu tutarın 17 mlr $’lık bölümü Türk Eximbank’a, 3 mlr $’lık bölümü ise ticari bankalara tahsis edilmiştir.
 • Toplam kredi limitindeki artışa bağlı olarak firma bazında kredi limitleri; Dış Ticaret Sermaye Şirketleri için 300 mn $’dan 400 mn $’a, diğer firmalar için 250 mn $’dan 350 mn $’a yükseltilmiştir.

  Limit artışları çerçevesinde Bankanın reeskont kredisi imkânının daha fazla kullanılacağı ve döviz rezervlerine katkının artış göstereceği öngörülmektedir.

  Beyaz eşya üretimi Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre %6,26, yurt içi satışları %5,4 arttı

Kalkınma Bakanlığı’nın ‘Türkiye Ekonomisinde Haftalık Gelişmeler’ raporunda Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği kaynaklı yayınlanan verilere göre, aynı ayda ihracat %8,6 yükseldi.

Temmuz’da Reel Kesim Güven Endeksi 108,0 oldu

 • 2016 yılı Temmuz ayında Reel Kesim Güven Endeksi, bir önceki aya göre 1,2 puan artarak 108,0 oldu.
 • Aynı dönemde mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 2,0 puan artarak 106,3 puan seviyesinde gerçekleşti.

  Kapasite kullanım oranı geriledi

 • Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, 2016 yılı Temmuz ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak %75,7 seviyesinde gerçekleşti.
 • İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak %74,5 seviyesinde geldi.
 • 2016 yılı Temmuz ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, dayanıklı tüketim mallarında artış görülürken, gıda ve içecekler, dayanıksız tüketim malları, ara malları ve yatırım mallarında azalış görüldü.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak: Doğal gaza ciddi bir indirim yapılacak (+)

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Kış gelmeden, havalar soğumadan inşallah büyük ihtimalle doğalgaza ciddi bir indirim yapılacak.” açıklamasında bulundu. Albayrak, indirim oranının da ele alındığını bildirdi. Albayrak, hane halkını ve sanayiciyi memnun edecek doğalgaz fiyatları için gereken adımların atılacağını belirtti.

Yorum: Haber, başta enerji üreticileri olmak üzere, Cam ve seramik sektör hisselerinde, önümüzdeki döneme ilişkin pozitif beklentilerin oluşmasını sağlayabilir.

SPK İlke kararı ile hisse geri alımı açıklayan şirketler (+)

Son günlerde yaşanan gelişmeler kapsamında SPK, 21 Temmuz 2016 tarihinde açıkladığı kararı çerçevesinde, Şirketlerin pay geri alım süreçleri ile ilgili bir takım kolaylıklar getirilmiş ve mevzuatta belirtilen sınırlamalar kaldırılmıştır. Buna göre;

 • Genel kurullarınca alınmış bir karara bağlı olarak yürürlükte bir geri alım programı olmayan halka açık şirketlerimiz, özel durum açıklaması yapmak kaydıyla herhangi bir limit söz konusu olmaksızın borsada kendi paylarının geri alımını gerçekleştirebilecektir.
 • Genel kurullarınca alınmış bir karara bağlı olarak geri alım programı yürüten halka açık şirketlerimiz, özel durum açıklaması yapmak ve yetkili organlarını bilgilendirmek suretiyle herhangi bir limit söz konusu olmaksızın borsada kendi paylarının geri alımını gerçekleştirebilecektir.
 • Yukarıda belirtilen hususlara ek olarak 25.07.2016 itibariyle ise SPK ayrıca konu ile ilgili detaylı bir bilgilendirme yapmıştır. Bu bilgilendirmede genel olarak Şirketlerin geri alım sürecinde hisse geri alım işlemlerinin, Yönetim Kurulu kararına bağlanması ve bu kararda, geri alımın amacını, azami pay sayısını ve geri alımda kullanılacak fon tutarını içermesi gerektiği belirtilmiştir.
 • Dolayısıyla da İlke Kararları Çerçevesinde yapılacak geri alımlarda mevcut tebliğden farklı olarak genel kurul onayından muafiyet, çıkarılmış sermayenin %10’luk üst sınırını aşamama, günlük %25’lik işlem hacminin aşılmaması ve alım yapılamadan önce bildirilen 2 gün önceki beyan zorunlulukları kaldırılmış, yani süreç kolaylaştırılmıştır.

  Yorum: Dün itibariyle geri alım yapabileceğini açıklayan şirket sayısı 35’İn üzerine çıkmıştır. Bu sayının önümüzdeki dönemde artış göstereceği ve TCELL, BIMAS ve ENKAI gibi büyük ölçekli şirketlerinin katılımının artması durumunda bu geri alım haberlerinin piyasa üzerine etkililerimin daha belirgin olacağını düşünüyoruz.

  TCMB yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı: Enflasyon tahminleri değişmedi (=)

  • TCMB dün açıkladığı raporda, enflasyon tahminlerinde değişikliğe gitmedi. Böylece Banka 2016 ve 2016 yıl sonu enflasyon tahminlerini değiştirmeyerek sırasıyla %7,5 ve %6,0 olarak korudu. Tahmin aralıkları ise %70 olasılıkla, 2016 için %6,6 -%8,4 (önceki: %6,3-%8,7) ve 2017 için %4,3- %7,7 (önceki: %4,2-%7,8) düzeyindedir.
  • Enflasyonun 2018 yılında %5 düzeyinde istikrar kazanacağı öngörülmektedir.
  • Nisan ayında yayınlanan ikinci enflasyon raporuna göre, ham petrol fiyatları varsayımı 2016 yılı için 40 $’dan 44 $’a güncellendi. (Ocak raporunda tahmin: 37 $) Ortalama ithalat fiyatlarının yıllık yüzde değişimine dair varsayımlarda 2016 yılı için 0,4 puan yukarı yönlü güncelleme yapıldı. Gıda enflasyonu varsayımı 2016 yılı için %9 seviyesinden %8 seviyesine güncellenirken, 2017 yılı için %8 olarak korunmuştur.
  • Tütün fiyatlarındaki artışın 2016 yılsonu enflasyon tahminini önceki rapora kıyasla yükseltici etkide bulunacağı, ancak temel enflasyon eğiliminde gözlenen iyileşme ve iktisadi faaliyetin seyrinin bu artışı telafi edeceği tahmin edilmektedir.
  • Kısa vadede çekirdek enflasyonda önceki rapor dönemine kıyasla yıl genelinde daha ılımlı bir eğilim gözleneceğinin tahmin edildiği açıklandı.
  • Rapora göre, 13 haftalık ortalamaların yıllıklandırılmış büyüme hızlarına bakıldığında hem ticari kredilerde hem de tüketici kredilerinde büyüme eğilimlerinin 2016 yılı başından itibaren bir toparlanma sergilediği gözlenmektedir. Ancak bu toparlanma büyük ölçüde mevsimsel etkilerden kaynaklanmakta, büyüme oranları halen geçtiğimiz yıl ortalamalarının altında bulunmaktadır.
  • TCMB Başkanı Murat Çetinkaya yaptığı konuşmada, küresel belirsizliklerin gelişen ülkelerde hisse senedi kaynaklı çıkışlara yol açtığını belirterek, küresel risk iştahının Fed beklentileriyle arttığını ifade etti.
  • Yol haritası ve sıkı para politikasının finansal istikrarı desteklediğini düşündüklerini belirten Çetinkaya, gerekirse finansal istikrarı destekleyici ek tedbirler almaya devam edeceklerini ifade etti.
  • Çetinkaya, makul zaman diliminde sadeleştirmeyi sonuçlandırmayı amaçladıklarını ve sadeleşmenin ne kadar hızla sonuçlandırılacağına finansal istikrar ve enflasyonu etkileyen unsurlar belirleyici olacağını belirtti.

   TCMB’den yeni adım geldi (=)

  • TCMB yaptığı açıklamada, bankaların etkin likidite yönetiminin desteklenmesi amacıyla, TL işlemler karşılığında TL ve yabancı para cinsi teminatların fazla bulundurma/iskonto oranlarında tür ve vadeleri dikkate alınarak değişikliğe gidildiğini duyurdu.
  • Bu düzenleme ile yaklaşık 6 mlr TL tutarında teminatın serbest hale gelmesi öngörülmektedir.

   Haziran ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre % 40,86 azaldı

  • 2016 yılı Haziran ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre %40,86’lik bir azalışla 2,4 mn kişi oldu. Haziran ayında Türkiye’ye gelen 2,4 yabancı ziyaretçinin 104.038’i (%4,27) günübirlikçi oldu.
  • 2016 yılı Ocak-Haziran döneminde ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısında böylece geçen yılın aynı dönemine göre %27,89 azalış olmuştur.

   Tav Havalimanları (TAVHL) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Zayıf 2Ç16 performans, 2016 yıl sonu beklentilerinde aşağı yönlü revizyon (-)

   • Şirket 2Ç16 döneminde 161 mn TL’lik piyasa beklentilerin oldukça altında 55 mn TL net dönem karı açıkladı. Şirketin özellikle operasyonel taraftaki zayıf performansı ve sert bir düşüş gösteren FAVÖK marjı net karın beklentilerin altında kalmasının temel edeni olarak gözükmektedir.
   • Şirket Şubat ayından bu yana, Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmeler nedeniyle oluşan güvenlik endişeleri, yolcu sayısı ve kompozisyonunu etkilendiği ve bu nedenle 2016 yılının ilk 6 ayında İstanbul dış hat yolcusunun %0 büyürken, şehir çıkışlı dış hat yolcusunun %14 azaldığını açıkladı.
   • Şirket 2016 yılına ilişkin beklentilerini revize etmiş ve maliyet düşürücü önlemlerin uygulamaya konulduğunu belirtmiştir. Buna göre; Atatürk Havalimanı şehir çıkışlı dış hatlar yolcu trafiğinin %20 oranında azalması, Stabil Ciro, FAVKÖK’de %8-%10 seviyesine kadar azalma, net karda ise önemli miktarda düşüş beklenmektedir.
   • Şirket’in Şubat ayında açıkladığı tahminler ise İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar yolcu büyümesi %7-%9 arasında, TAV Havalimanları Holding toplam yolcu büyümesi %7-%9 arasında, Ciro büyümesi %7-%9 arasında, FAVKÖK (FAVÖK + Kira) büyümesi %7-%9 arasında, Net Kar büyümesi %10-%12 arasında, Yatırım harcamaları 100 – 110 mn avro şeklindeydi.

    Kısa Kısa Şirket Haberleri:

   • Göltaş (GOLTS): Şirket, klinker üretiminin gerçekleştirildiği toplam 2 fırından, toplam klinker üretim kapasitesinin %35’ini temsil etmekte olan 1. fırınını yaklaşık iki ay durduracak. Şirketin planlı klinker stoğu 2 aylık duruş süresince tam kapasite çimento üretmeye yetecek seviyede olduğu, dolayısıyla bu duruştan çimento üretim ve satışlarının etkilenmeyeceği açıklanmıştır.
   • Kardemir (KRDMD): Basında yer alan haberlerde adı geçen “Yolbulan Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.” ile Şirketin herhangi bir ortaklığı bulunmadığı bildirilmiştir.
   • Coca-Cola İçecek (CCOLA) : Tek Gıda-İş Sendikası ile yürüttüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ilk 60 günlük diliminde anlaşma sağlanamamasından dolayı başlayan arabuluculuk sürecinin tamamlandığını, 60 günlük ikinci görüşme sürecinin başladığını bildirdi. Bu süre içinde, kanun hükümleri çerçevesinde sendikanın greve gitme hakkı, bu durumda şirketin de lokavt ilan etme hakkı bulunduğu açıklandı.
   • Kristal Kola (KRSTL): Şirket, yurtiçindeki bir firmadan, Edremit tesislerimizde fason olarak üretilmek üzere, yurtdışı ihracatı için, 10.000.000 adet cam şişe gazlı meşrubat siparişi almıştır. Söz konusu üretim, müşteriye 2016 yılı içerisinde teslim edilerek, tahsilatı gerçekleştirilecektir.
   • Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT): Şirket yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %8,2 artış, yılık bazda %8 düşüş ile 44,9 mn TL net kar açıkladı. (Research Turkey beklenti: 45 mn TL). 2Ç’de hayat branşında teknik karlılığın çeyreksel bazda %32,7 artması genel teknik karı olumlu etkilerken, net yatırım gelirlerindeki %16’lık düşüş net kardaki artışı sınırladı. Yılın ilk yarısında ise Şirket’in net dönem karı yıllık bazda %3,9 artışla 86,3 mn TL’ye ulaştı.
   • Aselsan (ASELS): Aselsan ile bir yurt dışı müşteri arasında bedeli yaklaşık 15,1 mn $ olan Elektro-Optik Sistemler satış sözleşmesi imzalandı. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların 2016-2017 yılları arasında gerçekleştirileceği belirtildi.
   • Coca-Cola İçecek (CCOLA) : Tek Gıda-İş Sendikasının toplu iş sözleşmesi sürecinde, şirketin üretim tesislerinde grev kararı aldığını ve alınan bu grev kararının anlaşma sağlanamadığı takdirde 10.08.2016 tarihinde uygulanacağını bildirdi. Tek-Gıda İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin yasal süre içerisinde hala devam ettiği belirtildi.
   • Doğuş Otomotiv (DOAS): Şirket Yönetim Kurulu, borsaya kote payların geri alımına karar vermiş olup, geri alımı yapılacak payların toplam bedelinin, 2015 yıllık finansal tablolarda yer alan kar dağıtımına konu edilebilecek kaynakların toplam tutarı olan 524 mn TL’yi ve geri alınacak pay adedinin Şirket çıkarılmış sermayesinin %10’u olan 22.000.000 adet payı aşmamasına karar verilmiştir.
   • Kron Telekomünikasyon (KRONT): businessht.com.tr’de yer alan habere göre, Kron Telekomünikasyon Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’nda stadyumlara wi-fi hizmetlerini sağlamak üzere görüşmeler gerçekleştirdiklerini açıkladı. Kron Telekomünikasyon’un Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Yenel, her stadyumdan 1 mn $’lık gelir elde edebileceklerini belirtti.
   • Petkim (PETKM): Şirket Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin KORKUT’un istifa ettiği ve Genel Müdür olarak Anar Mammadov’un atandığı duyuruldu.
   • Anel Elektrik (ANELE): 24.06.2016 tarihinde Şirket tarafından koşullu ön anlaşmasının imzalandığına ilişkin duyurusu yapılmış olan Katar Metro Projesi kapsamında yer alan Red Line South Elevated and At Grade hattı ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme sistemleri, sıhhi tesisat sistemleri, yangın koruma ve alarm sistemleri, bina otomasyon ve yönetim sistemleri, test ve devreye alma, elektrik panoları ve aydınlatma otomasyonu işlerinin yapılmasına yönelik 238,3 mn QAR (yaklaşık 65.5 mn USD ) tutarındaki ana sözleşme bugün imzalanmıştır.
   • Anadolu Sigorta (ANSGR): Şirket 2Ç16’da bir önceki yılın aynı dönemine göre %252 artış ile 44,4 mn TL net kar açıkladı. (Research Turkey beklenti: 37 mn TL). 2Ç’de hayat dışı branşında teknik karlılığın dikkat çekici artışından (1Ç’de 7,7 mn TL iken 2Ç’de 84,2 mn TL’ye çıktı) net kar olumlu etkilendi. Aynı dönemde hayat dışı branşında toplam brüt primler ise bir önceki çeyreğe göre %24 artış ile 1,35 mlr TL olmuştur.
   • Gübre Fabrikaları (GUBRF): Ortaklarına hisse başına brüt %10 (0,10 TL) nakit kar payını bugün dağıtacak. Temettü verimi %1,8’e denk gelmektedir.
   • T.S.K.B (TSKB): Banka yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %12 düşüş, bir önceki yılın aynı dönemine göre %1 artış ile 117 mn TL net kar açıkladı (Research Turkey beklenti: 117 mn TL). Banka’nın 2Ç’de net faiz gelirleri bir önceki çeyreğe %10 düşüş gösterirken, net ticari zararı %85 artarak 23 mn TL’ye çıktı. Aynı dönemde faaliyet giderleri çeyreksel bazda %14 artış gösterirken, karşılık giderleri de %71 gerileme kaydetti. Bankanın 2Ç’de 21 mn TL’lik temettü geliri net kardaki düşüşü sınırlandıran bir diğer etmendi.
   • Tav Havalimanları (TAVHL): Akfen Holding yaptığı açıklamada, basında çıkan haberlerde bahsi geçen iştiraklerinden olan TAV Havalimanları, Mersin Uluslararası Limanı ve Akfen Yenilenebilir Enerji’de bir hisse satış planının söz konusu olmadığını duyurdu. Diğer yandan, önümüzdeki dönemde, Akfen Holding seviyesinde bir azınlık hisse satışının düşünülebileceği belirtildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s