Haftalık Strateji [15 – 19 Ağustos Haftası]

Avrupa tarafında geçtiğimiz hafta endeksler 2016 yılı en yüksek seviyelerine doğru hareketlenirken, ABD’de ise rekor seviyelere ulaştı. Petrol fiyatlarında yaşanan dalgalı seyirlerin ardından yönün yukarı dönmesi, yurt dışı piyasaları desteklerken, BİST tarafında ise geçtiğimiz hafta yükselişler gözlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yüz yüze yapacağı görüşmenin yarattığı iyimser havayı izleyen piyasalar, Moody’s’den bir aksiyon gelmemesi ardından kur ve faiz tarafındaki gerileme ve TCMB’den zorunluk karşılıklarda indirim açıklamasıyla birlikte yukarı yönlü hareketini sürdürmeye çalıştı. Haftanın genelinde de yükseliş tarafında yer alan BİST, haftalık bazda %4 değer kazanarak haftayı da 78.229 seviyesinden tamamladı.

Geçtiğimiz hafta petrol fiyatlarında görülen dalgalı seyir yurt dışı piyasalarda da hareketlilik yarattı. Hafta boyunca Suudi Arabistan’ın petrol üretiminin Temmuz’da rekor seviyeye ulaştığının duyurulmasının ve uluslararası enerji ajansının dünya genelinde petrol talebinin daha önceden tahmin edilenden daha düşük olacağını belirtmesinin etkisi ile olumsuz etkilenen petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın önümüzdeki ayki toplantıda petrol üretimini dondurma planına yönelik ipucu vermesi ile toparlanarak haftalık bazda %6,2 değer kazanmış oldu. Cuma gününü olumsuz makroekonomik verilerin etkisi ile hafif düşüşle kapatan Avrupa’da gösterge endeks haftalık bazda %1,4 değer kazandı. ABD’de ise Perşembe günü 1999’dan beri ilk kez üç ana endeks rekor seviyede günü tamamladı. Böylece Dow Jones ve S&P 500 endeksleri haftayı yatay bir görünümle tamamlarken, rekor tazelemeye devam eden Nasdaq ise haftalık bazda %2,3 değer kazandı.

Bu hafta yurt içinde en önemli gündem maddesi, normal takvimde Fitch’in 19 Ağustos tarihinde yapması beklenilen Türkiye kredi notu değerlendirmesi olacaktır. Piyasada, Fitch’in herhangi bir aksiyon almayacağı ve de Türkiye’nin notunu değiştirmemesi beklenmekte. 19 Ağustos aynı zamanda, Borsa İstanbul’da 2Ç16 dönemine ilişkin konsolide bilançoların son gönderme tarihi. Yurt dışında ise Avrupa tarafında 18 Ağustos tarihinde Avrupa Merkez Bankası tutanakları, TÜFE ve cari denge yakından izlenecektir. ABD tarafında ise 16 Ağustos tarihindeki TÜFE, sanayi üretimi ve 17 Ağustos tarihindeki Fed tutanakları, piyasaların izleyeceği önemli veriler arasındadır.

Bu hafta Fitch’den gelecek açıklamaları izleyerek BİST yukarı hareketini sürdürmeye çalışacaktır. Petrol fiyatlarında yeniden yukarı dönen seyir, yurt dışı piyasalarda yukarı hareketlerin devamını sağlayabilir. Yurt dışındaki olumlu seyir ise BİST’in yukarı hareketini desteklerken, aynı zamanda da Eylül ayında Fed tarafından faiz artırımı bekleyenlerin oranındaki düşüş (15 Ağustos itibariyle %16 düzeyinde), yukarı hareketin güçlenmesini sağlayacaktır. Moody’s’in bir aksiyon gelmemesi ardından kur ve faiz tarafında yeniden aşağı dönen trendin de BİST tarafında yukarı fiyatlamaları desteklemeye devam etmesi beklenmelidir. Dolayısıyla da bu haftaya yükselişle başlayarak 79.000 seviyelerini test eden BİST’in, haftanın devamında da 80,000-82,500 aralığını hedeflemesi beklenebilir. Yurt dışı piyasalarda olası kar satışlarının ön plana çıkmasını sağlayabilecek olan gelişmelerde ise BİST tarafında da 77.700-76.500 aralığına doğru satış baskısı görebiliriz.

Derecelendirme kuruluşu Moody’s, 5 Ağustos tarihli Türkiye not değerlendirmesini pas geçti (=)

 • Moody’s, Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesini, 18 Temmuz tarihinden itibaren 90 gün içerisinde sonuçlandıracağını belirtmişti. Değerlendirme sürecinin halen devam ettiği açıklandı.
 • Moody’s, değerlendirme sürecinde; Politika yapıcı kurumlar ve iş ortamı, olası şokları absorbe edecek dış tamponları, Türkiye için çok önemli olan zarar görmüş yatırımcı beklentisini ve büyüme beklentilerini değerlendireceğini bildirdi.

  Yorum: Türkiye’nin notunu indirim için izlemeye alması ardından Moody’s, süreci 3 ay içinde sonuçlandıracağını belirtmişti. Dolayısıyla da piyasa beklentileri, 5 Ağustos tarihinde Moody’s’in bir aksiyon almayacağı yönündeydi. Beklentilere paralel karar ardından piyasalar 19 Ağustos tarihli Fitch değerlendirmesine odaklanacaktır.

  Sanayi üretimi Haziran ayında %1,1 yükseldi

 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretim verilerini açıkladı. Buna göre, Ramazan ayına denk gelen Haziranda endekste yavaşlama gözlendi.
 • Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yıla göre %1,1 yükselirken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise Haziranda mayıs ayına göre %1,4 düştü.

  TCMB, TL zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 bp indirdi (+)

  TCMB, zorunlu karşılık oranları ile rezerv opsiyonu katsayılarında aşağıdaki değişiklikler yapmıştır.

  • TL zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 bp indirildi.
  • Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimleri ile altın imkânının ilk iki diliminde katsayılar 0,1 puan artırıldı.

   Rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde, söz konusu değişiklikler ile finansal sisteme yaklaşık 1,1 mlr TL ve 600 mn $ ilave likidite sağlanmış olacağı belirtildi.

   Yorum: Finansal sistemde likiditeyi arttırmak için açıklanan adımların bankacılık sektöründe özellikle fonlama maliyetlerini bir miktar aşağı çekebileceği için olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. Pasif tarafta (mevduat ve repo) TL ağırlıklı bilanço kompozisyonuna sahip Halk Bankası (HALK), İş Bankası (ISCTR) ve Akbank (AKBNK)’ın daha olumlu etkileneceğini düşünüyoruz. Ayrıca yapılan değişiklik tüm bankaların kredi büyümesine de olumlu katkı sağlayabileceği ve bir sonraki aşamada kredi faizlerine de etkisi olabilir.

   Haziran’da cari açık 4,9 mlr $ ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti

Haziran ayında cari işlemler açığı geçen yılın aynı dönemine göre %53 artarak 4,9 mlr $ ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Yıllıklandırılmış toplam cari işlemler açığı ise Mayıs’taki 27,7 mlr $’dan Haziran’da 29,4 mlr $’a yükseldi. Böylece yıllıklandırılmış veride Ağustos 2015’ten bu yana görülen düzelme sona ermiş oldu.

Enerji ve altın hariç cari işlemler açığı Mayıs ayındaki 2,5 mlr $’dan Haziran’da 5,5 mlr $’a yükseldi.

Haziran ayında yaşanan 6,5 mlr $’lık sermaye girişine karşılık net hata noksan kaleminde 1,5 mlr $’lık döviz çıkışı yaşanması dikkat çekti.

Haziran ayında toplam 996 mn $’lık net sermaye girişinin yaşandığı portföy yatırımlarının alt kalemlerine bakıldığında, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 59 mn $, DIBS piyasasında ise 68 mn $ net satım yaptığı görülüyor. TCMB nezdinde tutulan rezerv varlıklarda Haziran ayında 3,7 mlr $’lık döviz girişi sonucunda rezervlerdeki döviz artışı 2015 yılının Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu.

TETAŞ yerli kömürle çalışan santrallerden bu yıl 6 milyar KWh enerji temin edecek

 • Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi’nin (TETAŞ), yerli kömür yakıtlı elektrik üretim santrallerini işleten özel şirketlerden elektrik enerjisi teminine ilişkin usul ve esaslar belli oldu.
 • Buna göre, TETAŞ’ın mevcut sözleşmeleri dışında karşılaması gereken elektrik enerjisi miktarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından uygun bulunan talep profilleri ile TETAŞ’ın mevcut sözleşmeleri kapsamındaki miktarlar dikkate alınarak uzlaştırma dönemi bazında belirlenecek.
 • Profil tespitinde kullanılmak üzere elektrik dağıtım şirketleri ve görevli tedarik şirketleri bir sonraki yıla ilişkin uzlaştırma dönemi bazındaki taleplerini eylül sonuna kadar TETAŞ’a bildirecek.
 • Şirketlerden temin edilecek elektrik enerjisine ilişkin olarak ilgili yıla ait süre, miktar ve birim fiyatı Bakanlar Kurulu tarafından bir önceki yılın ekim ayında belirlenecek.
 • Şirketler, TETAŞ’a satabilecekleri enerji miktarını, lisanslarında belirtilen gücü ve Türkiye Elektrik Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından onaylı bakım programlarını dikkate alarak TETAŞ’ın ilanında belirlediği süre içerisinde sunacak.
 • 2016 yılı için yerli kömürden elektrik üreten şirketlerden temin edilecek toplam enerji miktarı 6 milyar MWsa, fiyatının ise 185 TL/MWsa olarak belirlendi.

  Yorum: Ülkemizde kömür/linyit/taşkömürü ile üretim yapan santrallerin toplam kapasitesi 7000MW civarındadır. TETAŞ tarafından 2016 yılı için alınması planlanan 6 milyar MWsa kabaca 1000MW’lık ve %70 kapasite faktörüyle çalışan bir kömür santralinin yıllık üretimine denk gelmektedir ki bu da yıllık kapasiteye göre %15’lik üretim miktarının satın alınabileceğine işaret etmektedir. Ortalama 130TL/MWsa piyasa satış fiyatı ve %15’lik kısmın 185TL/MWsa’lik fiyattan satın alınmasının şirketlerin cirolarına %6-7, FAVÖK marjlarına ise 3-5 yüzde puan katkı yapabileceğini tahmin ediyoruz.

  BDDK Başkanı Akben: “Kredileri çağırmayın, isteyeni de yapılandırın”

Haberturk.com sitesinde yer alan bir habere göre; Konut kredisi faizlerinin gündeme geldiği toplantıda Akben’in, bankacılara “Bu dönemde kredileri erken geri çağırmayın. Yapılandırma isteyen müşterilerinizin kredilerini yapılandırın” dediği yer aldı.

Tüketici kredilerindeki taksit sayısının artırılması, Cep telefonuna taksit yasağının kalkması gündemde(+)

 • BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in hem tüketici kredileri hem de kredi kartlarında taksit sayısının artırılmasıyla ilgili bir çalışma yaptıklarını belirtmesi üzerine kredi kartına taksitli satışı yapılamayan cep telefonundaki yasağın kalkma durumu gündeme geldi.
 • Habere göre, Cep telefonundaki taksitli satış yasağı kaldırılacak, bireysel kredilerin vadeleri 48 aya uzatılacak, kredi kartındaki 9 taksit 12’ye çıkarılacak
 • Diğer taraftan hatırlanacağı gibi 60 aya kadar olan bireysel tüketici (destek ve ihtiyaç kredileri) kredisi vadeleri de 36 ay vade ile sınırlandırılmıştı.
 • Şimdi başlatılan yeni düzenleme çalışmalarıyla başta cep telefonu olmak üzere bazı alanlardaki kredi kartı taksit yasağının kaldırılması, taksit sayılarının artırılması ve tüketici kredilerindeki 36 ay sınırlandırılmasının da 48 aya çıkarılması bekleniyor. (Kaynak: Milliyet)

  Yorum: 20 gün içinde çıkması beklenen kararların bankacılık ve perakende (özellikle elektronik perakendeciliği) sektörlerine hareketlilik yaratmasını bekliyoruz.

Doğuş Otomotiv (DOAS) hisse alım işlemleri (=)

 • Doğuş Otomotiv, Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senedinin geri alımına karar vermiş, bu çerçevede “2015 kar dağıtımına konu edilebilecek kaynak toplam tutarı olan 524 mn TL’yi ve geri alınacak pay adedinin Şirket çıkarılmış sermayesinin %10’u olan 22 mn adet payı aşmaması” ile sınırlandırılmıştı.

  Teknosa (TKNSA) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Operasyonel sonuçlar ve net kar beklentilerin altında(-)

  • Teknosa 2Ç16 finansal sonuçlarına göre piyasa beklentisinin (-17 mn TL) üzerinde 30 mn TL net zarar açıkladı. Tek seferlik giderleri hariç tuttuğumuzda Şirketin net zararı 21 mn TL olmaktadır. Şirketin, pazar payı kazanımıyla satışları yükselirken, FAVÖK marjı 4,5G ile birlikte düşük karlı akıllı telefonların toplam içindeki payının artması ve ürün miksine olumsuz etki etmesi, kapanan mağazalardaki stok değer düşüklüğü ve asgari ücret artışları gibi nedenler baskı altında kaldı.
  • Şirket 2Ç16’da 12 yeni mağaza açarken 23 mağaza kapattı. Net satış alanında çeyreklik bazda önemli bir değişiklik olmazken, yıllık %4 düştü. Şirketin 2Ç15’te %30 olan pazar payı, 2Ç16’da %35’e yükseldi. Teknosa’nın satış gelirleri 2Ç16’da KlikSA operasyonlarının küçültülerek TeknoSA çatısı altında outlet kanalı olarak sürdürmesine rağmen yıllık %11 artarak 803 mn TL’ye yükseldi.
  • Marjlar ürün miksindeki kötüleşmenin, Avrupa kupalarının TV satışlarına etkisinin beklenenden düşük gerçekleşmesinin etkisiyle baskı altında kalmaya devam etti. 2Ç16’da FAVÖK 7 mn TL olan beklentinin altında 360 bin TL zarar (2Ç15: 9 mn TL, 1Ç16: 12 mn TL) olarak gerçekleşti. Şirket düzeltilmiş FAVÖK’ünü ise 8 mn TL olarak hesaplamaktadır ki bu da düzeltilmiş olarak hesaplanan değerlere kıyasla yıllık %19, çeyreklik %39 düşüşe işaret etmektedir.
  • Kliksa 1Ç16’da Şirketi 4,4 mn TL, 2Ç16’da 1,1 mn TL negatif etkilerken, önümüzdeki çeyrekten itibaren herhangi bir olumsuz etkinin gözlenmeyeceği açıklanmıştır.
  • Şirket 2Ç16’te işletme sermayesi ihtiyacı 171 mn (1Ç15: 111 mn TL) ekside iken, net nakit pozisyonu 82 mn TL (1Ç15: 111 mn TL) düzeyinde gerçekleşti.
  • Şirket stratejisi karlılık + pazar payı iken, Zafer Kurtul’un Yönetim Kurulu Başkanı olmasıyla karlılğa odanlanmak olarak tanımlanmaktadır. 2016 için hedef değerler paylaşılmazken, 3Ç16 sonuçlarıyla birlikte açıklanacağı bildirildi. Önceki çeyrekte 2016 için Şirketin konsolide satış gelirleri 3,3 mlr TL, FAVÖK marjı %3,5, yatırım hedefi ise 35-40 mn TL aralığında hedeflenmekteydi. Bu da 2016 yılında %4 ciro artışı ve 1,50 puan FAVÖK marjı iyileşmesine (FAVÖK’te %80 artış) işaret etmekteydi.

   Yorum: Şirketin açıkladığı sonuçların hisse üzerinde hafif negatif etkisi olacağı kanaatindeyiz.

Vestel Elektronik (VESTL) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Marjlar baskı altında kaldı (-)

 • Vestel 2Ç16’da 69 mn TL (2Ç15: 42 mn TL, 1Ç16: 108 mn TL) net kar açıkladı. Açıklanan net kar rakamı geçen yılın aynı dönemine göre %65 büyümeye işaret ederken Şirketin operasyonel karlılığı maliyetlerdeki yükseliş ile yıllık bazda bir miktar gerilemiş ancak geçen yıla göre faaliyet dışı giderlerinin azalması net kardaki büyümenin ana sebebi olmuştur.
 • Şirketin satış gelirleri güçlü TV ve klima satışları, beyaz eşya ihracatının ve €/$’ın desteğiyle 2Ç16’da yıllık %24 artarak 2,4 mlr TL’ye ulaşmıştır. Şirketin yurtiçi satış gelirleri geçen yıla göre %35, önceki çeyreğe göre %5 yükselerek 917 mn TL olarak gerçekleşti. İhracat gelirleri Avrupa pazarında devam eden iyileşmenin etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre %23, önceki çeyreğe göre %10 yükselerek 1,7 mlr TL olarak gerçekleşti.
 • Brüt kar marjı 2Ç16’da hammadde fiyatlarında devam eden düşük seyir ile 1Ç16’ya göre 0,2 puan artarken, 2Ç15’e göre yurtiçi satışların payının artması ve düşük hammadde fiyatlarına rağmen koruma amaçlı kontratların olumlu etkisinin bitmesi ve işçilik maliyetlerinin artmasıyla 2,0 puan daralarak %22,3 oldu.
 • FAVÖK 2Ç16’da 200 mn TL ile geçen yılın aynı çeyreğine göre %4 düşerken, FAVÖK marjı 2,4 puan daralarak %8,3 olarak gerçekleşti.

  Yorum: Açıklanan sonuçlarla birlikte şirket, yurtiçinde önümüzdeki dönemde talepte bir miktar gerileme gözlenebileceği, ihracatın mevsimsellik etkisiyle TV satışları düşüş trendine girebileceği ayrıca hammadde maliyetlerinde yaşanabilecek artışlarla operasyonel marjların baskı altında kalabileceği bildirildi. Şirketin net dönem karındaki güçlü büyüme karşın operasyonel performansında azda olsa görülen zayıflama dikkat çekici. Hali hazırda 5.4x FD/FAVÖK ve 9.6x F/K ile işlem gören hissenin değerlemeler anlamında pahalı olduğunu düşünmemekle birlikte, hem şirketin yılın geri kalanına ilişkin olumsuz beklentileri hem de son zamanlarda endeksin üzerinde sağladığı performans nedeniyle hissenin önümüzdeki dönemde endeksten olumsuz ayrışabileceğini düşünüyoruz.

  Tofaş kapasitesini 50.000 adet artırmaya çalışıyor (+)

  Bursa’daki fabrikasında 400.000 adetlik tam kapasite ile çalışan Tofaş’ın mühendisleri, üretimi durdurmadan 50.000 ek kapasite sağlamanın yollarını arıyor. Eylül ayına kadar bu çalışmayı tamamlamayı planladıklarını açıklayan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu,”Başarılı olursak otomotivde önemli bir ilki gerçekleştirmiş olacağız. Ulaşacağımz 450.000 kapasite Avrupa için de önemli olacak” dedi. Kaynak: Dünya

Yorum: Tofaş kapasite bakımından 400.000 adet (3 vardiya çalışma sistemine göre hesaplanan) ile 2. büyük otomotiv Şirketi konumunda bulunmaktadır. Kapasitenin 450.000’e yükseltilmesiyle Türkiye’nin en yüksek kapasiteli otomotiv üreticisi, Avrupa’nın ise 400.000 üzeri üretim yapan sayılı şirketlerinden olacak. Tofaş’ın üretim kapasitesinin 2017 yılından itibaren 430.000 adede çıkaracağını tahmin ediyorduk. Yılın ilk yarısında kapasitesinin %91’ni kullanarak 181.962 adet üretim kapan Tofaş’ın artan kapasitenin sağlayacağı ölçek ekonomisinin yanında olası talepleri karşılama gücünün yükselmesini bekliyoruz. Gelişmeyi hisse için pozitif olarak değerlendiriyoruz.

Aksa Enerji (AKSEN) Madagaskar’da elektrik üretecek (+)

 • Aksa Enerji, Madagaskar Cumhuriyeti’nde elektrik üretmek üzere, %58,35’i Aksa Enerji Üretim A.Ş.’ye, %41,65’i yerel ortağa ait olmak üzere Mauritius’da yerleşik Aksaf Power Ltd adında bir şirket kurmuştur.
 • 2017 yılı içerisinde devreye almaya başlanılacak 120 MW Kurulu güce sahip olacak HFO santrali inşaatına bu yılın sonunda başlanması planlanıyor.
 • Santralin 20 yıl süre ile yılda yaklaşık 700.000 MWsa garantili satış yapılacağı öngörülüyor.

  Yorum: Aksa Enerji Madagaskar Santrali’nin inşaatında hâlihazırda kendi portföyündeki mevcut fuel-oil santrallerindeki ekipmanları kullanacağı için yatırım tutarı çok düşük olması ve santralin operasyona geçmesi için gerekli inşaat sürecinin ciddi ölçüde kısalması beklenmektedir. Yapılan anlaşma gereği santralin, ABD$ cinsinden ve yüksek kapasite ile enerji üretecek olmasını Aksa Enerji’nin ABD$ bazlı gelirleri ve karlılığına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz

  Çimsa (CIMSA) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Net kar piyasa beklentileri aşarken, FAVÖK tarafında ise beklentilerin altında kalındı (+)

 • Çimsa, 2Ç16 döneminde 86 mn TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, hem bizim 63 mn TL hem de piyasa beklentisi olan 74 mn TL’nin üzerinde gerçekleşti. 2Ç16 net kar rakamı, ilk çeyreğe göre %81 artışa işaret ederken, geçen yılın aynı dönemine göre ise %1 gerilemeye denk gelmektedir. Net karın bizim beklentilerimizin ötesinde gelmesinde ise özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar altındaki Exsa’dan sağlanan 14 mn TL’lik gelir etkili olmuştur.
 • 2Ç16 döneminde Çimsa 332 mn TL ciroya ulaşırken, bizim beklentimiz olan 327 mn TL’nin üzerinde, piyasa beklentisi olan 333 mn TL’ye paralel bir sonuç açıklamıştır. Şirketin 2Ç16 cirosu, 1Ç16’ya göre %31, 2Ç15’e göre ise %1 artış kaydetmiştir. FAVÖK tarafında ise Çimsa 2Ç16’da 108 mn TL FAVÖK kaydederken, piyasa beklentisi olan 114 mn TL’nin hafif altında bir sonuç gerçekleşmiştir. Açıklanan FAVÖK rakamı bizim beklentimiz olan 106 mn TL’ye paraleldir. Aynı zamanda, FAVÖK marjı, bizim beklentimiz olan %32,4 seviyesine paralel gerçekleşirken, piyasa beklentisi olan %34,2‘nin altında kalınmıştır.

  Yorum: Net kar tarafında çeyreklik olarak piyasa beklentilerinin aşılması bugün hisse performansına pozitif yansıyacaktır. Ancak, 6 aylık veriler tarafında baktığımızda ise 2Ç15’e göre paralel olması pozitifliği sınırlayabilir. Aynı zamanda Çimsa’nın, son 1 aylık dönemde piyasa getirisinin hafif üzerinde bir performans sergilediğini hatırlatalım.

Türk Traktör (TTRAK) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Beklentilerin üzerinde finansal sonuçlar (+)

 • Türk Traktör, 2Ç16 döneminde piyasa beklentilerinin (84 mn TL) oldukça üzerinde 134 mn TL net kâr açıkladı. Beklentilerin üzerinde gelen net kârda 42,1 mn TL ertelenmiş vergi geliri ağırlıklı olarak etkili olurken şirketin iyileşen operasyonel marjları ve artan operasyonel karlılığının yanında net faaliyet dışı giderlerin 16,3 mn TL’ye (2Ç15: 22,2 mn TL gider) gerilemesi net kârın geçen yıla ve önceki çeyreğe göre daha yüksek seviyede gerçekleşmesinde etkili olmuştur.

 • 2Ç16’da net satış gelirleri yıllık %18 artarak 938 mn TL’ye ulaşmış olup, aynı dönemde FAVÖK yıllık %22 yükselişle 138 mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2Ç16’da %7,0 seviyesinde gerçekleşen faaliyet giderlerinin net satışlara oranı geçen yıla göre (2Ç15: %6,3) yükselmiş olsa da, brüt kar marjındaki yıllık iyileşme FAVÖK marjını 0,6 puan artışla %14,7’ye taşımıştır. Şirketin FAVÖK marjı ortalama piyasa beklentisine paralel gerçekleşmiştir.

  Yorum: Şirketin açıkladığı piyasa tahminleri üzerindeki sonuçların hisse performansına olumlu yansıyabileceğini düşünüyoruz.

Bizim Toptan (BIZIM) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Piyasa beklentileri ile uyumlu sonuçlar (=)

Bizim Toptan 2Ç16 döneminde 3,6 mn TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, 3,7 mn TL’lik 2Ç15 rakamı ve piyasa beklentisine de paralel gerçekleşmiştir. Yılın ilk yarısında şirketin net karı toplamda 7 mn TL seviyesine ulaşmıştır.

Ciro tarafında 709,6 mn TL’lik satış geliri de 705 mn TL’lik piysa beklentisi ile uyumlu gerçekleşirken, 2Ç15 dönemindeki 639,7 mn TL’nin %11 üzerine çıkmıştır. 2Ç16 döneminde, 2Ç15 dönemine göre Bizim Toptan’ın sigara dışı satış gelirlerinde %10 artış yaşanırken, sigara satış gelirlerinde ise %13 düzeyinde gelir artışı olmuştur.

FAVÖK tarafında ise 20,7 mn TL’lik 2Ç16 gerçekleşmesi, piyasa beklentisi olan 19 mn TL’ye paralel oluşurken, 2Ç15’e göre %21 artış göstermiştir. Aynı dönemde, FAVÖK marjı ise %2,7 seviyesinden %2,9 seviyesine yükselmiştir.

Bagfaş (BAGFS) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Beklentilerin oldukça altında operasyonel sonuçlar (-)

 • Bagfaş 2Ç16’da 7 mn TL olan kar beklentilerinin aksine 3,2 mn TL (1Ç16: +14,7 mn TL, 2Ç15:+6,2 mn TL) zarar açıkladı. Şirketin operasyonel performansı ise beklentilerin oldukça altında gerçekleşti.

 • Şirketin 2Ç16’da yurtiçi satış gelirleri hacimdeki yıllık %52’lik yükselişin altında %20 artarak 71 mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin 2Ç16 ihracat gelirleri, 2Ç15’te alınan yüklü DAP siparişlerinin olmaması nedeniyle, yıllık %94 düşüşle 3 mn TL’ye gerilemiştir. Böylece Şirketin 2Ç16’da net satış gelirleri 166 mn TL olan Research Turkey beklentilerinin oldukça uzağında yıllık %35 gerileyerek 75 mn TL olarak gerçekleşmiştir.
 • Brüt kar marjı %1,6 gibi düşük seviyede oluşan Bagfaş’ın faaliyet giderleri 2Ç16’da yıllık %9 artarken faaliyet giderlerinin net satışlara oranı %11,9 ile 4Ç14’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Böylece Şirketin FAVÖK’ü 2Ç16’da 26 mn TL olan Research Turkey beklentilerinin %67 altında yıllık %29 düşerek 8,5 mn TL seviyesinde oluşmuştur.
 • Şirket operasyonel olmayan kalemlerden 2Ç15’te 1,8 mn TL net gider kaydederken, 2Ç16’da net 1,8 mn TL gelir elde etmiştir.

  Yorum: 9 Haziran 2016’da Tarım Bakanlığı tarafından %28 ve üzeri oranda amonyum nitrat içeren gübrelerin ambalajsız ve perakende olarak satışına geçici olarak yasaklanmasına karar verilmişti. Bu etki 2Ç16 sonuçlarında sınırlı olmasına rağmen yurtiçinde fiyatlama, yurtdışında talep açısından sıkıntı yaşandığı görülmektedir. Yasaklamaların tam etkisinin yurtiçinde 3Ç16 finansallarında gözleneceğini de dikkate alarak zayıf gelen sonuçların hisse üzerinde satış baskısı yaratacağı kanaatindeyiz.

Emlak Konut GYO (EKGYO) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Piyasa beklentilerinden güçlü sonuçlar (+)

 • Emlak Konut, 2Ç16’da 454 mn TL net kar açıkladı. Açıklanan rakam, piyasa beklentisi olan 351 mn TL’nin %29 üzerinde gelirken, 2Ç15 dönemindeki 143,6 mn TL’nin de önemli derece de üzerinde gerçekleşti. Toplamda ise şirketin 6 aylık net kar rakamı 630,8 mn TL’ye ulaşırken, 1Y15 dönemindeki 281,9 mn TL’ye göre de %124 artış gösterdi.

 • Geçen yılın Nisan-Haziran dönemindeki 253 mn TL’lik satış hasılatının bu dönemde 1,14 mlr TL’ye yükselmesi, şirketin net karındaki büyümede itici rol oynamıştır. Konut ve ticari ünite satışlarından elde edilen 794 mn TL’lik rakamın (2Ç15: 35 mn TL) yanı sıra ASKGP yöntemi ile projelendirilen arsaların satışından 2Ç16’da elde edilen 344,9 mn TL’lik gelir (2Ç15: 218 mn TL), 2Ç16’da toplam cironun 1,14 mlr TL’ye ulaşmasını sağlamıştır. Açıklanan 1,14 mlr TL’lik ciro rakamı, 800 mn TL’lik piyasa beklentisinin de %42 üzerinde gerçekleşmiştir.
 • Şirket ayrıca, 1 Ocak-31 Temmuz 2016 dönemine toplamda 1,9 mlr TL’lik (KDV Hariç) 2.887 adet bağımsız bölüm satışı gerçekleştirildiğini bildirdi. Temmuz ayı içerisinde satışı gerçekleşen bağımsız bölüm sayısını 244 adet, KDV hariç peşin satış değerini ise toplam 174,9 mn TL olarak açıkladı.

  Yorum: Piyasa beklentilerine göre oldukça güçlü gelen 2Ç16 sonuçları ardından, son 1 aylık dönemde BİST’in %2,5 altında getiri performansı sergileyen şirket hisselerinin bugün yukarı yönlü sert hareketler sergileme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Şirketin, 1 Ağustos-31 Ağustos tarihleri arasında geçerli olmak üzere düzenlediği “TÜFE’li Satış Kampanyası’ ile ilgili haber akışları ve satış sonuçlarına ilişkin bilgilendirmeler de Ağustos ayı içinde hisse performansını destekleyecektir.

Erdemir (EREGL) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Güçlü net kar, beklentilerin üzerinde FAVÖK marjı (=)

 

Erdemir 2Ç16 döneminde yükselen vergi oranlarına rağmen, esas faaliyet karının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi, operasyonel olmayan tarafta 16,4 mn TL gelir elde edilmesiyle, 308 mn TL seviyelerindeki Research Turkey beklentilerinin hafif üzerinde 318 mn TL net dönem karı açıklamıştır. Açıklanan net kar rakamı yıllık bazda %28 gerilemeye işaret ederken çeyreksel büyüme %94 seviyesindedir.

Erdemir 2Ç16’da yıllık %10 düşüşle 2,1 mn ton çelik üretti. Bu dönemde yassı satışları %6,1, uzun satışları %5,3 azalırken toplam satışlar %5,9 geriledi. Şirketin net satış gelirleri ağırlıklı ortalama satış fiyatlarının dolar bazında %18 düşmesinin etkisiyle yıllık bazda %16 (dolar bazında %23,1 düşüş) daralarak konsensüs tahminlerinin altında 2,67 mlr TL oldu.

Şirketin 2Ç16 döneminde FAVÖK rakamı yıllık %14 gerileyerek 559 mn TL ile beklentilerin (528 mn TL) üzerinde gerçekleşmiş, FAVÖK marjı ise %20,9 ile geçen yılın 0,4 puan üzerine çıkmış oldu. Böylece Şirketin FAVÖK marjı 1Y16’da %16,5’e yükselirken Erdemir’in beklentisi %15-17 aralığında gerçekleşmesi yönünde.

Yorum: Şirketin cirosu satış fiyatlarındaki baskı ile beklentilerin altında gerçekleşse de FAVÖK’ün ve net karın tahminlerin üzerinde gerçekleşmesinin hisse performansına sınırlı pozitif etki edeceğini düşünüyoruz.

Gübre Fabrikaları (GUBRF) Şirkete verilen 47 mn TL’lik idari para cezasının kaldırıldığını bildirdi (=)

Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Mersin Gümrük Müdürlüğü tarafından şirkete verilen 47 mn TL’lik idari para cezasının, şirketin itirazı sonrasına iptal edilerek kaldırılmasına karar verildiğini bildirdi.

Yorum: Haber olumlu olmakla birlikte, şirket 1Ç16 mali tablolarında bu konuyla ilgili herhangi bir karşılık ayırmadığını açıklamıştı. Dolayısıyla da haberin şirket finansallarına etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz.

Aygaz (AYGAZ) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Net kara yansımayan operasyonel sonuçlar (-)

 • Aygaz, yılın ikinci çeyreğinde 92,7 mn TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, piyasa beklentisi olan 96 mn TL’nin %3 altında kalırken, 2Ç15 döneminin %13 altında gerçekleşmiştir. Operasyonel tarafta 2Ç15’e göre daha iyi gözlenen performansa karşın net karın geçen yılın aynı döneminin altında kalmasında, özkaynaktan pay alma yöntemiyle raporlanan Enerji Yatırımları A.Ş.’den gelen gelirin, geçen yılki 66,9 mn TL’den bu çeyrekte 35,6 mn TL’ye gerilemesi etkili olmuştur. Toplamda baktığımızda, şirketin net karı 2016 yılının ilk yarısında 158 mn TL ile 2015 ilk yarısındaki 160 mn TL’nin %1 altında kalmıştır.
 • Satış gelirleri tarafında, Aygaz 1,54 mlr TL ile 2Ç15’e yakın bir performans sergilese de, piyasa beklentisi olan 1,63 mlr TL’nin altında kalındı. Şirketin müşteri satış fiyatları, 2Ç16 döneminde 2Ç15’e göre tüpgazda aynı kalırken, otogazda %3 azalmıştır. Ancak, maliyet tarafındaki iyileşme ile birlikte şirketin FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 93 mn TL’nin üzerinde 97 mn TL gerçekleşti. Aynı zamanda, FAVÖK marjı da piyasa beklentisi olan %5,74’ün üzerinde %6,3 seviyesine yükselmiştir. 2Ç15’de şirketin FAVÖK marjı ise %5 seviyesindeydi.

  Yorum: Operasyonel tarafta 2Ç15’e göre daha iyi sonuçlar açıklayan şirket, Enerji Yatırımları A.Ş.’den kaynaklı olarak bu sonuçları net kara taşıyamamıştır. Son 1 aylık dönemde şirket hisselerinin getirisi ise BİST getirisinin %6 üzerinde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla da 2Ç16 sonuçları, BİST’e göre sergilenen daha iyi performansı da göz önüne aldığımızda, net kar tarafından bakılarak hissede bir miktar negatif fiyatlanabilir.

Petkim (PETKM) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Beklentilerin üzerinde güçlü sonuçlar (+)

 • Petkim 153 mn TL seviyelerindeki piyasa beklentilerinin %48, geçen yılın aynı döneminin ise %27 üzerinde 228 mn TL net dönem karı açıkladı. Genel olarak şirketin hem operasyonel taraftaki güçlü marjlardan hem de faaliyet dışı gelir gider dengesindeki olumlu seyrin artan karlılıkta katkısı olduğu görülmektedir.

 • Satış gelirleri tarafında beklentilere paralel bir performans sergileyen ve 1,17 mlr TL satış geliri elde eden şirket FAVÖK rakamını yıllık %25 büyütmeyi başarmış ve piyasa beklentisinin de %25 üzerine 245 mn TL FAVÖK kaydetmiştir. Şirket aynı şekilde %16,5 düzeyindeki FAVÖK marjı beklentisinin 4,2 puan üzerinde %20,9 FAVÖK marjı elde etmiştir.
 • Şirketin operasyonel olmayan taraftaki performansını da oldukça başarılı buluyoruz. Bir önceki yıl 10,8 mn TL olan net faaliyet dışı gelir bu yıl, 44 mn TL’ye çıkmış ve net karı destekleyen bir diğer unsur olmuştur.

  Yorum: Hissede son 1 aylık dönemde görülen %9’luk rölatif performansa rağmen beklentilerin her anlamda üzerinde olan sonuçların hisseye olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.

Tüpraş (TUPRS) 2Ç16 Finansal Sonuçları: Beklentilerin altında sonuçlar negatif fiyatlanabilir (-)

 • Tüpraş, 2Ç16’da piyasa beklentisi olan 453 mn TL’nin altında 330,5 mn TL net kar açıklamıştır. Net kar rakamı aynı zamanda, 2Ç15 dönemindeki 710 mn TL’ye göre de %53,5 düşüş göstermiştir.

 • Yılın ilk yarısında tüm ürünlerde geçen yılın ilk yarısına göre satış hacminde artış gözlenirken, hacim bazında toplamda %12 yükseliş yaşanmıştır. Ürün fiyatlarındaki gerilemeye bağlı olarak şirketin satış geliri 2Ç16’da 8,5 mlr TL ile, piyasa beklentisi olan 8,3 mlr TL’nin üzerinde gerçekleşse de, 2Ç15 dönemindeki 10,6 mlr TL’nin %20 altında kalınmıştır.
 • Daralan rafineri marjları nedeniyle şirketin FAVÖK rakamı 2Ç16’da 632,5 mn TL ile piyasa beklentisi olan 735 mn TL’nin altında kalırken, 2Ç15 dönemindeki 1,05 mlr TL’nin de %40 altında bir FAVÖK rakamı açıklanmıştır. FAVÖK marjı tarafında ise 2Ç16 piyasa beklentisi olan %8,8 seviyesinin altında %7,5 düzeyinde bir gerçekleşme gözlenmiştir. 2Ç15’de FAVÖK marjı ise %9,9 seviyesine yer almaktaydı.

  Yorum: FAVÖK ve net kar tarafında şirketin 2Ç16 verilerinin piyasa beklentilerini karşılayamadığı görülüyor. Son 1 aylık dönemde ise şirket hisselerinin getirisi BİST getirisinin %2 üzerinde gerçekleşti. Dolayısıyla da 2Ç16 verileri ardından hissede bugün negatif fiyatlamalar görebiliriz.

Kısa Kısa Şirket Haberleri:

 

(=) Kordsa (KORDS): Kordsa Global iki tesisinde PET HMLS Polyester iplik yatırımı yapılmasına karar verildiğini duyurdu. 2 yıl içinde tamamlanıp 2018’de devreye alınması öngörülen ve 29,5 mn $’a mal olması beklenen bu yatırımlar ile Kordsa Global Türkiye operasyonları 6,000 ton Indokordsa operasyonlar 6,500 ton ek HMLS polyester iplik kapasitesine kavuşmuş olacaktır.

(+) Tav Havalimanları (TAVHL): TAV Havalimanları Holding, Şirket’in %38 oranında hisseye sahip ortağı Aéroports de Paris ve Bouygues Bâtiment International ile birlikte, Küba Havana’da bulunan José Marti Havalimanı’nın işletme ve geliştirme hakkını içeren imtiyaz sözleşmesi için Küba Hükümeti ile birebir görüşmelere başladığını duyurdu. İmtiyaz sözleşmesi, Havalimanı’nın geliştirme, genişletme ve işletim hakkını içermekte olup, bu proje ile birlikte, 2015 yılında yaklaşık 5 mn yolcuya hizmet veren Havana José Marti Havalimanı’nın, 2020 yılında 10 mn yolcu kapasitesine ulaşması öngörülmektedir. Ayrıca sözleşme, ülkenin batısında yeralan San Antonio de los Banos Havaalanı’nın geliştirme projesini de içermektedir.

(=) Tav Havalimanları (TAVHL): Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) verilerine göre, Tav Havalimanları’nın işlettiği havalimanlarında toplam yolcu sayısı 2016 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1 düşüşle 9,8 mn oldu. Aynı ayda Şirket’in işlettiği yurt içi havalimanlarında yolcu sayısı yıllık bazda %2 gerilerken, uluslararası havalimanlarında ise %1 artış görüldü. Türkiye’nin en büyük havalimanı olan Atatürk Havalimanı’ndan ise Temmuz’da yolcu sayısı %6 geriledi.

(=) Şekerbank (SKBNK): Şekerbank’ın 2Ç16 net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %7, bir önceki yılın aynı dönemine göre %70 düşüşle 10 mn TL düzeyine geriledi. Bir önceki çeyreğe göre vergi öncesi karda görülen %41 artışa karşın artan vergi giderleri net kar olumsuz etkilendi. Ayrıca bankanın 2Ç’de net faiz gelirleri yıllık bazda %8,0, çeyreksel bazda %5 gerileme gösterirken, karşılık giderlerinde görülen %19’luk düşüş net kardaki düşüşü sınırladı. Şekerbank’ın 2Ç’de Takipteki Krediler Oranı ise bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 1 puan düşüşle %6,19 seviyesine geriledi.

Vakıfbank (VAKBN): Banka yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %14, bir önceki yılın aynı dönemine göre %52 artış ile 587 mn TL net kar açıkladı. (Research Turkey beklenti: 596 mn TL)

Ziraat Bankası (TCZB): Ziraat Bankası’nın ikinci çeyrekte solo net dönem karı yıllık bazda %34, çeyreksel bazda %11 artışla 1,78 mlr TL olarak gerçekleşti. Banka’nın 2Ç16’da net faiz gelirleri bir önceki çeyreğe göre %3, net ücret ve komisyon gelirleri %8 artış gösterdi. 2Ç’de toplam bankacılık gelirlerinde %9,1 yükselişe karşın, 1Ç’de 447 mn TL olan karşılık giderlerinin 2Ç’de 1,01 mlr TL düzeyine yükselmesi dikkat çekti. 2Ç’de 255 mn TL’lik temettü geliri net kardaki düşüşü sınırladı.

(+) Bagfaş (BAGFS) : Şirket Bulgaristan ve Romanya’ya ihraç edilmek üzere Sembodja ve Trammo firmalarından toplam tutarı 2,46 mn $ olan 1.200 ton AN ve 6.600 ton sipariş aldı. Siparişe ilişkin sevkiyatlar Ağustos ayında tamamlanacak. Ödemeler mal mukabilidir.

(=) Sabancı Holding (SAHOL) 2Ç16 finansal sonuçlarını açıkladı: Buna göre şirket geçen yılın aynı dönemine göre %25’lik büyüme ile 2Ç16’da 712 mn TL net dönem karı açıklarken sonuçlar 722 mn TL’lik beklentilere paralel gerçekleşti.

(+) Deva Holding (DEVA): Piyasa beklentisi bulunmamakla birlikte şirket 2Ç16 döneminde 22 mn TL net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı, 2Ç15’e göre yıllık bazda %86 artışa denk gelmektedir. Yılın ilk yarısında ise ulaşılan 41,9 mn TL’lik net kar rakamının, 2015 yılının ilk yarısındaki 28 mn TL’ye göre %48 artış göstermiştir. Son 1 aylık dönemde ise hisse, BİST getirisinin %4 altında bir performans sergilediğini görüyoruz. Dolayısıyla da hissede 2Ç16 rakamları ardından bugün yukarı yönde sert fiyatlamalar göreceğimizi düşünmekteyiz.

(+) Netaş (NETAS): Piyasa beklentisi bulunmamakla birlikte şirket yılın ikinci çeyreğinde 5,4 mn TL net kar açıkladı. Şirket, 2Ç15 dönemini ise 1,2 mn TL net zararla tamamlamıştı. Toplamda yılın ilk altı ayında şirketin net karı 3,7 mn TL olurken, geçen yılın ilk yarısına göre net kar tarafında %18 yükseliş gerçekleşmiş oldu. Son 1 aylık dönemde ise hisse, BİST getirisinin %1,4 altında bir performans sergilemiştir. 2Ç16 rakamlarına hissenin pozitif tepki vermesini bekliyoruz.

(=) Anel Elektrik (ANELE): Şirket aktifinde bulunan Anel Telekomünikasyon (ANELT) hisselerinin tamamının, Acredo Technology BV’ye satışı konusunda 20 Eylül 2016’ya kadar hisse devir sözleşmesinde öngörülen şartları yerine getirmek suretiyle anlaşılmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s