Haftalık Strateji [26 – 30 Eylül Haftası]

Geçtiğimiz haftanın genelinde yukarı yönlü bir seyir izleyen BİST, önce Moody’s’in Çarşamba günü yaptığı “Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmenin önümüzdeki ay tamamlanacağı ve darbe girişiminin ekonomi üzerindeki şokunun önemli ölçüde dağıldığı” açıklamaları ve Fed kararıyla birlikte 80.000 seviyeleri üzerini test etti. Haftanın kapanışı ise %4,9’luk primle 79.756 seviyesinden gerçekleşti. Cuma piyasa kapanışı ardından ise hafta içi yaptığı açıklamaya tezat bir kararla Moody’s Türkiye’nin kredi notunu “yatırım yapılabilir” seviyesinin altına indirdi.

Geçtiğimiz hafta Fed gerçekleştirdiği para politikası toplantısının ardından beklentilere paralel politika faizini değiştirmeme kararı aldığını duyurdu. Karar ardından Fed Başkanı Yellen yaptığı basın toplantısında, faizleri değiştirmeme kararının ekonomiye güvensizlikten kaynaklı alınmadığını ve faiz artırımı için enflasyon hedeflerine yönelik daha fazla işaret beklediklerini ifade ederken, ayrıca Yellen, istihdam piyasasının güçlenmesi ve yeni risklerin olmaması durumunda bu yıl bir faiz artırımı beklediğini belirtmişti. Karar küresel borsalara yükseliş getirirken, haftanın son işlem gününde Avro Bölgesi için açıklanan zayıf makroekonomik veriler ve petrol üreticilerinin gerçekleştireceği toplantıda üretimi dondurma konusunda anlaşmazlıkların devam edeceği yönündeki haberlerin etkisi ile petrol fiyatlarındaki düşüş piyasalarda bir miktar moral bozarak satış getirdi. Böylece Cuma günü gelen satışlarla Avrupa’da gösterge endeks haftalık bazda %2,2 değer kazanırken, ABD endekslerinde ise getiri %1,0 civarına geriledi.

Bu hafta OPEC üyelerinin gerçekleştireceği gayri resmi toplantıdan çıkabilecek haberlerin yanı sıra ECB Başkanı Draghi’nin Avrupa Parlamentosu’nda ve FED Başkanı Yellen’ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapacağı konuşmalar yakından izlenecektir. Ayrıca, Fed üyelerinden hafta boyu gelecek açıklamalar da piyasaların takibinde olacaktır. ABD’de veri tarafında en önemli açıklama ise Perşembe günü gelecek olan 2Ç büyüme verisi olacaktır. Yurt içinde ise veri tarafında bugün reel kesim güveni ve kapasite kullanımı, Cuma günü ise Ağustos ayı dış ticaret rakamları takip edilecek. Perşembe günü ise PPK’nın toplantı tutanakları yurt içi piyasaların odağında olacaktır.

Moody’s’in not indirim kararı ardından BİST, bu haftaya %4’e varan bir kayıpla 76.000 üzerine kadar gerileyerek başladı. Yurt dışı piyasalarda da satış baskılı seyirlerin gözlenmesi, BİST tarafındaki satıcılı seyrin derinleşmesinde etkili olurken, yukarı yönlü tepkilerin de zayıf kalmasını beraberinde getirdi. Bu hafta gelecek yurt içi ve yurt dışı verilere karşın, haftanın genelinde de BİST üzerinde negatif yöndeki fiyatlamaların devam edebileceğini düşünüyoruz. BİST tarafındaki dengelenme arayışına bağlı olarak haftanın devamında aşağı hareketlerde 75.800 ve 73.800 seviyeleri sırasıyla test edilebilir. Dengelenme ve yeniden toparlanma aşamasında ise yukarı hareketlerde 77.400 ve 78.000 seviyeleri izlenmelidir. Hem aşağı yönde hem de yukarı hareketlerdeki işlem hacmi de yönün teyidi açısından çok yakından izlenmelidir.

Şimşek: Bütçe açığının GSYH’ye oranının %1’in altında olmasını hedefliyoruz

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 13. Yalta Avrupa Strateji Yıllık Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Ukrayna’nın başkenti Kiev’de açıklamalarda bulundu. Şimşek, Türkiye’nin 2016 sonu itibariyle bütçe açığının GSYH’ye oranının %1’in altında olmasını hedeflediğini kaydetti. Kaynak: Bloomberght.com

Market alışverişlerinde kredi kartıyla taksit imkanı gündemde

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: “Kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısını artıracağız. Daha önce market alışverişinde taksidi kaldırmıştık, şimdi 3 taksit gelebilir. Bunun gibi birtakım çalışmalar var” dedi. Kaynak: Milliyet

İşsizlik oranı %10,2 seviyesinde gerçekleşti

 • Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 247 bin kişi artarak 3,1 mn kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,6 puanlık artış ile %10,2 seviyesinde gerçekleşti.
 • 2016 yılı Haziran döneminde tarım dışı işsizlik oranı 0,5 puanlık artış ile %12,2 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,7 puanlık artış ile %19,4 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,7 puanlık artış ile %10,4 olarak gerçekleşti.
 • İstihdam oranı değişim göstermeyerek %47,1 oldu. İşgücüne katılma oranı ise 0,3 puan artarak %52,4 olarak gerçekleşti

  Ağustos’ta bütçe 3,6 mlr TL fazla verdi, FDF 8,4 mlr TL oldu

 • 2015 yılı Ağustos ayında 5,2 mlr TL fazla veren bütçe, 2016 yılı Ağustos ayında 3,6 mlr TL fazla verdi.
 • 2015 yılı Ağustos ayında 8,9 mlr TL faiz dışı fazla verilmiş iken 2016 yılı Ağustos ayında 8,4 mlr TL faiz dışı fazla verildi.
 • 2016 yılı Ağustos ayında bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre %18,9 oranında artarak 50,9 mlr TL olmuştur. 2016 yılı Ağustos ayında vergi gelirleri geçen yılın aynı ayına göre %19,3 oranında artarak 45,4 mlr TL olarak gerçekleşmiştir.

  TCMB Eylül ayı beklenti anketi sonuçları açıklandı: Enflasyon beklentisinde hafif iyileşme görülürken, büyüme beklentileri gerilemeye devam etti. (=)

 • TCMB Eylül ayı beklenti anketi sonuçlarına göre, yılsonu TÜFE beklentisi %8,21’den %8,07’ye geriledi.
 • 12 ay ve 24 ay sonrası TÜFE beklentileri ise sırasıyla %7,61’den %7,62’ye çıkarken ve %7,16’dan %7,11 seviyesine gerilemiştir.
 • 2016 yılsonu döviz kuru ($/TL) beklentisi 3,0684’den 3,0662’ye geriledi.
 • GSYH 2016 yılı büyüme beklentisi ise %3,47’den %3,40 düzeyine, aynı dönem için cari işlemler

  açığı beklentisi 33,2 mlr $’dan 33,1 mlr $’a geriledi.

  İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı Ağustos’ta %31,8 azaldı

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, geçen yılın Ağustos ayında 1,3 mn kişi İstanbul’u ziyaret ederken, bu yıl rakam 908,7 bine indi. Yılın ilk 8 ayında ise ziyaretçi sayısı %25,4 düşüşle 6,3 mn oldu.

Ekonomiyi hareketlendirmek ve iç talebi desteklemek için alınan önlemler (+)

Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Toplantısı’nda alınan kararlara ilişkin açıklama yaptı. Buna göre;

 • Genel kredi taksit sınırını 9 aydan 12 aya çıkarılmasına,
 • Kredi kartlarının borç bakiyelerini yeniden yapılandırmasına kararı verildi ve bu bağlamda, bir defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getirilmesine,
 • Tüketici kredilerindeki vade azami 36 aydan 48 aya çıkarılmasına,
 • Konut kredilerinde özkaynak-kredi oranı 25/75’den 20/80’e çıkarılmasına,
 • Finansal kiralama yoluyla yapılacak alımlarda %100’üne kadar kredilendirmesine mümkün hale getirilmesine,
 • Takipteki kredilerin sermaye yeterliliğine etkisi konusunda katılım bankaları ve ticari bankalar arasındaki farklılıkların kaldırılmasına ve aynı kriterlerin katılım bankalarına uygulanmasına karar verildi.

  Yorum: Söz konusu düzenlemelerin sektörler bazında etkilerinin şöyle değerlendiriyoruz.

  Bankacılık: Öncelikle Konut kredilerinde özkaynak-kredi oranı 25/75’den 20/80’e çıkarılmasını sektör için sınırlı olumlu olarak değerlendiriyoruz. Diğer taraftan Başbakanın açıklamalarında yer alan “Takipteki kredilerin sermaye yeterliliğine etkisi konusunda katılım bankaları ve ticari bankalar arasındaki farklılık kaldırılmasına ve aynı kriterlerin katılım bankalarına uygulanması” hususunda bir netlik olmamakla birlikte katılım bankaları lehine bir düzenleme olması muhtemel. Bununla birlikte, finansal kiralama yoluyla yapılacak alımlarda %100’üne kadar kredilendirme mümkün hale getirilmesinin leasing şirketleri yanında katılım bankalarına etkisini sınırlı olumlu olarak görüyoruz.

  Beyaz Eşya: Genel taksit sayısının 9 aydan 12 aya çıkarılmasının sektöre etkisini NÖTR olarak değerlendiriyoruz. Zira Kasım 2015’te yapılan düzenleme ile beyaz eşya başta olmak üzere mobilya ve eğitim gibi bazı harcama gruplarında taksit sayısı 12’ye çıkarılmıştı.

  Gayrimenkul Sektörü: Konut kredilerinde özkaynak-kredi oranı 25/75’den 20/80’e çıkarılmasını GYO ve İnşaat sektörleri için ise sınırlı olumlu olarak değerlendiriyoruz.

  Gıda Perakendeciliği: Basında yer alan haberlerde gıda alışverişlerinde taksit yasağının kaldırılabileceği ve 4 taksite kadar taksit uygulamasının getirilebileceği belirtilmişti. Açıklamalarda benzeri bir düzenlemeye yer verilmemesini mevcut durumu değiştirmemesi nedeniyle NÖTR olarak değerlendiriyor ancak son zamanlarda endeksten sınırlı da olsa olumlu ayrışan sektör hisselerinin sınırlı bir satış baskısıyla karşılaşmasını muhtemel görüyoruz.

  Teknoloji Perakendeciliği: 2014 yılında genel taksit sayısının 9 ile sınırlandırılmasından en olumsuz etkilenen sektörlerden birisi teknoloji perakendeciliğiydi. Konu ile ilgili henüz bir netlik olmasa da, daha önce yapılan açıklamalar nedeniyle ithal teknoloji ürünleri için söz konusu iyileştirmelerin yansıtılamayabileceğini ve bu durumun söz konusu şirketler için (BMEKS ve TKNSA) son gelişmelerin mevcut durumu değiştirmemesi nedeniyle şirketler üzerine etkisini NÖTR olarak değerlendiriyoruz.

  Moody’s’den Türkiye için açıklama geldi (+)

 • Hürriyet gazetesi haberine göre, Moody’s’in Küresel Ülke Riskleri Birimi Kıdemli Müdürü Alastair Wilson, Reuters’a yaptığı açıklamada 15 Temmuz darbe girişiminden Türkiye ekonomisinden kaynaklanan şokun büyük ölçüde ortadan kalktığını ve not gözden geçirmesini gelecek ay içinde bitirmeyi beklediklerini söyledi.
 • Ancak Wilson, Türkiye’nin sorunlarının uzun vadeli kalmaya devam ettiğini belirterek, ülkenin küresel faiz artışlarına yönelik hassasiyeti ve diğer nedenlere dikkat çekti.

Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan indirdi (=)

 • Merkez Bankası faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini %7,25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %7,50 seviyesinde bırakırken, faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini %8,50’den %8,25 seviyesine indirdi. Ekonomistler tarafından genel olarak faiz oranlarında 25 baz puan indirim bekleniyordu. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı %0 düzeyinde sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı %10,00’dan %9,75’e indirilmiştir.
 • Yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin ve 3Ç16’ya ilişkin dair göstergelerin iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret ettiği belirtilirken, mevcut durumda genel finansal koşulların sıkı olduğu ifade edildi. Turizm sektöründeki gelişmelerin cari denge üzerinde kısa süreli olumsuz bir etki yapması beklenmekle beraber, dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin gecikmeli yansımaları ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği belirtildi. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren iç talepte toparlanma eğiliminin başlaması beklenmektedir.
 • Açıklamada, toplam talepteki yavaşlama çekirdek enflasyondaki kademeli düşüşü desteklediği ve gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü seyrin de etkisiyle kısa vadede enflasyonda düşüş öngörüldüğü ifade edildi. Bununla birlikte, akaryakıt ürünlerindeki vergi ayarlamasının ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmelerin enflasyondaki iyileşmeyi sınırlandırdığı ve para politikasındaki temkinli duruşun korunmasını gerektirdiği duyuruldu.
 • Önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağı ve enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasında, önceki açıklamada yer alan ‘sıkı duruşun sürdürüleceği’ ifadesi ‘temkinli duruşun sürdürüleceği’ olarak değişti.

  Yabancı yatırımcılar 16 Eylül 2016 haftasında 48 mn $ hisse, 142 mn $ DIBS alımı gerçekleştirdi (=)

  • TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü, 16 Eylül ile sona eren haftada piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında 48 mn $ net alım olarak gerçekleşirken, aynı dönemde Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) portföyü ise, net 142 mn $ yükseliş gösterdi.
  • Yurt dışında yerleşik kişilerin bir önceki hafta 42,2 mlr $ olan hisse senedi stoku 16 Eylül ile sona eren haftada 41,5 mlr $ gerilerken, DİBS stoku ise 36,7 mlr $ olarak gerçekleşti. Aynı dönemde repo miktarı 3,5 mlr $ oldu.

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu, yatırım yapılabilir seviyenin altına indirdi (-)

 • Moody’s, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekerken, görünümü ise durağan olarak belirledi. Moody’s, ülkenin dış finansman ihtiyaçlarına ilişkin risk artışı ve daha önce kredi notunu destekleyen özellikle büyüme ve kurumsal yapıdaki zayıflama nedeniyle notun Baa3 seviyesinden Ba1’e indirildiği, not görünümünün ise ‘durağan’ olduğu açıklandı.
 • Moody’s’den yapılan açıklamada, not indirimine gerekçe olarak, ‘Türkiye’nin yüksek boyutlu dış fonlama ihtiyacına bağlı risklerdeki artış ve daha önce destekleyici olan borçlanma temellerinde, özellikle de büyüme ve kurumsal sağlamlıkta zayıflama’ gösterildi.

  Yorum: Geçtiğimiz hafta içi Moody’s’den gelen “15 Temmuz darbe girişiminden Türkiye ekonomisinden kaynaklanan şokun büyük ölçüde ortadan kalktığı ve not gözden geçirmesinin gelecek ay içinde tamamlanacağı” açıklaması ardından, Cuma günü piyasa kapanışı ardından bu kez Moody’s’den not indirim kararı gelmesi daha önce yapılan açıklamalarla önemli bir tezat oluşturmakta. Aynı paralelde, hükümet tarafından ise kararın siyasi olduğu ve kendi içinde bir rasyonelitesi olmadığı yönünde açıklamalar geldi.

  Moody’s’in ülke notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmesinin ardından bu durumun doğal neticesi olarak Türk bankaları için not indirim haberi de gelecektir. Söz konusu gelişmenin ilk etapta etkisini bankaların yurt dışı borçlanma maliyetlerinde yaratabileceği olası artış ile göreceğiz. Bu durum orta vadede banka karlılıkları üzerinde sınırlı da olsa baskı oluşturabilir. Diğer taraftan, bankaların sermaye yeterliliği hesaplamasından Fitch tarafından verilen derecelendirme notunun baz alınması Moody’s not indiriminin doğrudan etkisini görmeyeceğimizi düşünüyoruz. Bunun yanında Fitch’ten herhangi bir not indirimi beklememekle beraber böyle bir durum gerçekleşmesi durumunda bankaların ROM mekanizması ile TL likiditeye geçiş̧ yaparak Sermaye Yeterlilik Rasyo’larındaki düşüş riskini azaltabileceğini 2Ç16 finansal analiz raporlarımızda belirtmiştik.

  Piyasalar açısından ise ilk fiyatlamaların hem endeks, hem faizler hem de döviz tarafında göreceğiz. Moody’s’in kararı öncesinde 2.9500 seviyelerindeki Dolar/TL, karar ile birlikte Cuma günü 2.9700 üzerine hareketlenmişti. Bugüne ise 2.9970 üzerine kadar yükselerek başlayan Dolar/TL, sabah itibariyle 2.9900 seviyelerinde. BİST’in ilk fiyatlamalarda güne satıcılı başlayarak 76.000 seviyeleri üzerine kadar genişletmesine neden olabilir.

Kısa Kısa Şirket Haberleri:

 • (=) Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT): Bağımsız denetimden geçmemiş verilerine göre; Şirket’in 2016 yılı Ağustos ayında toplam prim üretimi (Y/Y %24,61 A/A %27,78) 38,8 mn TL olmuştur. Böylece Şirket’in 2016 Ocak – Ağustos döneminde toplam prim üretimi yıllık bazda %5,7 artarak 284,84 mn TL (Hayat Dışı: 665 bin TL, Hayat: 284,17 mn TL) olarak gerçekleşmiştir.
 • (=) Torunlar GYO (TRGYO): Bazı yayın organlarında, Torun Center Projesinin planlarının iptal edildiği ve 12 Temmuz 2016 tarihinde mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğine dair haberlerin yer aldığını belirten şirket, haberlerde yer alan kararın, projenin bulunduğu arsanın “imar planı” ile ilgili yürütmenin durdurulmasına ilişkin karar olduğunu bildirdi. İnşaat ruhsatı ile ilgili açılmış bir dava bulunduğu bilgisinin şirkette mevcut olmadığı açıklanırken, yürütmenin durdurulmasına dair verilen karara itiraz edildiği ifade edildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s