Haftalık Strateji [03 – 07 Ekim Haftası]

Moody’s’in not indirim kararı ardından geçtiğimiz haftaya %4’e düzeyinde bir kayıpla başlayan BİST, haftanın devamında ise kayıplarını telafi etmeye çalıştı. Faiz ve kur tarafında ise ilk fiyatlamalarda yaşanan hareketlilik ardından haftanın devamında temkinli bir seyir izlendi. Hafta içinde Deutsche Bank’a ilişkin endişelerin artmasıyla birlikte yurt dışı piyasalarda yaşanan sert gerilemeler BİST tarafına da yansırken, yukarı hareketlerde de BİST’in satışlarla karşılaşmasında etkili oldu. Yaşanan dalgalı seyrin ardından da BİST geçtiğimiz haftayı %4,1 düşüşle 76.488 seviyesinden tamamlamış oldu.

Geçtiğimiz hafta Deutsche Bank’ın finansal durumuna ilişkin endişelerin artması ile olumsuz etkilenen piyasalarda önümüzdeki günlerde de bankaya yönelik haber akışı önemle izlenmeye devam edilecektir. Deutsche Bank’ın sermaye artırımına ihtiyaç duyabileceği ve bazı hedge fonların fazla nakit ve pozisyonlarını Deutsche Bank’tan çektiğine yönelik spekülasyonun ardından ABD makamlarıyla sorun yaşayan bankanın müzakereler sonucu uzlaşma ile daha az ceza (14 mlr $ yerine 5,4 mlr $’lık) alabileceği yönündeki haberler haftanın son işlem gününde piyasalarda olumlu karşılandı. Öte yandan geçen hafta OPEC üyeleri sürpriz bir şekilde petrol üretim seviyesini kısma konusunda anlaşmaya ulaşarak, üretim sınırını günlük 33 mn varilden 32,5 mn varile düşürme kararı aldılar. Böylece geçen hafta Brent petrol fiyatları yaklaşık %8,8 yükseliş kaydetti.

Haftanın yurt içinde açıklanacak en önemli verisi bugün açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarıydı. Piyasalarda Eylül ayında TÜFE’nin %0,67 oranında artış göstermesi beklenirken, veri %0,18 artışa işaret etti. Yurt içinde açıklanacak bir diğer önemli veri olan Eylül ayı satın alma yöneticileri endeksi de Ağustos ayındaki 47 seviyesinden Eylül ayında 48,3 seviyesine yükseldi.

Yurt dışında ise bu haftanın tamamında Çin piyasaları kapalı olurken, haftanın ilk işlem gününde de Almanya piyasaları kapalı olacak. Pazartesi günü yurt dışı piyasalarda Eylül ayı satın alma yöneticileri ile başlayacak olan veri akışında, Çarşamba günü ABD’den gelecek olan Eylül ayı ADP istihdam verisi ve Ağustos ayı dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek. Cuma günü ise haftanın en önemli verisi olan ABD tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Piyasalarda Eylül ayında tarım dışı istihdamın 175 bin artacağı beklenirken, beklenti aralığı 155 bin ile 200 bin arasında bulunmakta. Aynı zamanda Cuma günü Fed üyelerinden Fischer, Mester, George ve Brainard’ın konuşmaları var. Cuma günü ayrıca, 9 Ekim’e kadar sürecek olan IMF ve Dünya Bankası Yıllık Toplantılarının başlayacağını hatırlatalım.

Haftanın ilk işlem gününe yurt dışı piyasalardaki pozitif havayla olumlu başlayan BİST, enflasyon verisi ardından da kazançlarını genişletti. Haftanın devamında ise Fed üyelerinden gelecek açıklamalar ve Cuma günü gelecek tarım dışı istihdam rakamları yurt dışı piyasalar üzerinde etkili olacaktır. Piyasalar Fed’den olası bir faiz artırımını Kasım ayı için %17, Aralık ayı için ise %59 olasılık olarak fiyatlamakta. Hafta içi Deutsche Bank tarafından gelebilecek akışları ya da Kasım ayı toplantısı öncesinde OPEC üyelerinden gelecek haberler de piyasaların yönüne etki edecek diğer gelişmeler olarak yakından izlenecektir. Bu hafta yurt dışı piyasaları izlemesini beklediğimiz BİST’in, yukarı hareketlerdeki hedefi 78.000-79.000 aralığı olarak izlenmeli. Aşağı yönlü hareketlerde ise BİST’in 77.000-75.800 aralığına kadar geri çekilme riski bulunmakta.

Reel kesim güveni arttı

 • TCMB verilerine göre reel kesim güven endeksi Eylül’de bir önceki aya göre 2,9 puan artarak 106,5 seviyesine yükseldi.
 • Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 4,1 puan artarak 107,1 puan oldu.

  Kapasite kullanımı 5 yılın zirvesinde

 • İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanımı, Eylül’de bir önceki aya kıyasla 1,4 puan artarak %76,6 ile yaklaşık 5 yılın zirvesine yükseldi. Böylece kapasite kullanım oranı Kasım 2011’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
 • Eylül ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 1,1 puan artışla %75,6 oldu.

  JCR Eurasia Başkanı Ökmen, Türkiye’nin hala yatırım yapılabilir ülke konumunda

 • Türkiye’nin dış finansman yükümlülüklerinde yüksek risklilik halinin devam ettiğine, ancak geçmişe göre ilave bir bozulma halinin henüz oluşmadığına dikkati çeken Ökmen, büyümenin zayıflamasının söz konusu olduğunu, ancak demografik ve ekonomik çeşitlilikteki pozitif avantajların devam etmesinin ekonomik istikrarın daha fazla bozulmasını şimdilik engellediğini söyledi.
 • Kural ve mevzuat açısından bir ülkenin yatırım yapılabilir ülke kabul edilmesi için en az 2 uluslararası reyting kuruluşundan yatırım yapılabilir notu alması gerektiğini hatırlatan Ökmen, Temel kriterin, bu kuruluşların Nationally Recognized Statistical Rating Organizations (NRSROs) olmaları gerektiğini belirtti.
 • Ökmen açıklamalarında “Bir reyting kuruluşunun uluslararası olmasının koşulu ise ABD’de Securities and Exchange Commission (SEC) tarafından o kuruluşun NRSROs olarak kabul edilmesidir. Şu anda SEC tarafından NRSROs olarak kabul edilen 10 tane kuruluş vardır. Şu anda bu kuruluşlar içerisinde Türkiye’ye yatırım yapılabilir notu veren hala 2 kuruluş bulunmaktadır. Bunlardan birisi Fitch, diğeri JCR’dır. Dolayısıyla Türkiye yatırım yapılabilir ülke konumunu hala korumaktadır. Piyasaların yanlış yönlendirilmesinin ve piyasa bozulmalarının önüne geçilmesi için Türkiye’deki bu yanlış kanının düzeltilmesi lazım.” sözlerine yer verdi. Kaynak: Bloomberght.com

  TÜİK ekonomik güven endeksi %20,8 artışla 87,8 oldu

  • Ekonomik güven endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre %20,8 oranında artarak 72,66 değerinden 87,81 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, hizmet sektörü, reel kesim (imalat sanayi) ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.
  • Eylül ayında hizmet sektörü güven endeksi 96,23 değerine, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 107,1 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi 81,99 değerine yükseldi.
  • Eylül ayında tüketici güven endeksi 74,29 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi ise 97,99 değerine geriledi.

Yabancı yatırımcılar 23 Eylül 2016 haftasında 28 mn $ hisse, 351 mn $ DİBS satımı gerçekleştirdi (=)

 • TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü, 23 Eylül ile sona eren haftada piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında 28 mn $ net satım olarak gerçekleşirken, aynı dönemde Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) portföyü ise, net 351 mn $ düşüş gösterdi.
 • Yurt dışında yerleşik kişilerin bir önceki hafta 41,6 mlr $ olan hisse senedi stoku 23 Eylül ile sona eren haftada 43,5 mlr $ yükselirken, DİBS stoku ise 36,5 mlr $ olarak gerçekleşti. Aynı dönemde repo miktarı 3,62 mlr $ oldu.

Yüksek fiyatlı trafik sigortalarına yenileme fırsatı geldi (-)

Habertürk gazetesi haberine göre, yaz aylarında yüksek fiyatlarla yapılan trafik sigortası poliçelerinin iptal edilerek araçların yeniden sigortalanması mümkün hale geldi.

Elektrikte kapasite piyasası kurulacak (+)

 • Basına yansıyan haberlere göre, elektrik tüketiminin istenen düzeyde artmaması ve piyasada fiyatların düşük seyretmesine bağlı olarak doğalgaz santrallarına ilişkin bir çalışma yürütüldüğü belirtildi.
 • Doğalgaz santrallarının sökülüp yurtdışına taşınması veya kapanmalarını önlemeye yönelik olarak “kapasite piyasası” oluşturulması üzerinde çalışma yapıldığı belirtildi. Çalışmaya göre, Devletin doğalgaz santrallarına, üretim yapmasalar bile işletmelerini çevirecek kadar mali destekte bulunmasını öngörmekte. (Kaynak: bloomberght.com)

  Yorum: Doğalgaz santralleri ile ilgili bu yönde atılacak adım, BİST tarafında işlem gören sırasıyla AKENR, AKSEN ve ZOREN için olumlu olacaktır. Akenerji’nin kurulu kapasitesinin %75’i, Aksa Enerji’nin %64’ü ve Zorlu Enerji’nin de %34’ü (yurt içi) doğalgaz kaynaklıdır.

  BDDK “Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik”te değişiklik yaptı [Katılım Bankaları için (+)]

 • Dün Resmi Gazete’de yayınlanan ve 1/10/2016 tarihinde yürürlüğe girmek üzere, Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik”te değişiklik yapıldı. Buna göre ilgili yönetmeliğin 5. maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildi:
 • “ Bilanço içi varlıklar bakımından risk tutarı, katılma hesaplarından kullandırılan fonlar dışında kalan varlıklar için Türkiye Muhasebe Standartları uyarınca değerlenmiş tutarlarının 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca ayrılmış özel karşılıklar düşüldükten sonraki değerini, katılma hesaplarından kullandırılan fonlar için ise söz konusu değerin alfa oranı ile çarpılmış değerini ifade eder. Alfa oranı Kurulca belirlenerek kamuoyuna açıklanır.”

  Yorum: Henüz BDDK tarafından Alfa oranı açıklanmamakla birlikte, sektör yetkilileri ile yaptığımız görüşme sonucunda, ilgili düzenlemenin sermaye yeterliliği hesaplamasında, toplam risk ağırlıklı tutarının azalması nedeniyle katılım bankalarının sermaye yeterlilik rasyosunu olumlu etkilemesi bekleniyor. Bu düzenleme ile Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK)’nın sermaye yeterlilik rasyosunda 1-1,5 puan iyileşme tahmin ediliyor.

BDDK, tüketici kredileri için genel karşılık oranlarını düşürdü (+)

Bir süredir bankaların gündeminde yer alan tüketici kredileri için genel karşılık oranlarındaki değişiklik dün Resmi Gazate’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 • İhtiyaç kredilerinde hızlı büyümeyi frenlemek için BDDK 2011 yılında yayınladığı tebliğ ile taşıt ve konut dışındaki tüketici kredilerindeki genel karşılık oranlarında değişikliğe gittiğini duyurmuştu. Bu düzenlemeye göre, tüketici kredileri toplam kredilerinin %20’sini aşan bankalar ile donuk tüketici kredilerinin payı toplam tüketici kredilerinin içinde payı %8’i aşan bankaların; birinci gruptaki taşıt ve konut kredisi dışındaki tüketici kredileri için karşılık oranı %1’den %4’e, ikinci gruptaki taşıt ve konut kredisi dışındaki tüketici kredileri için karşılık oranı %8’e çıkarılmıştı. Ayrıca Ekim 2013’te yayınlanan düzenlemeye göre ise; “tüketici kredileri toplam kredilerinin %20’sini aşan bankaları” ifadesi “tüketici kredileri toplam kredilerinin %25’ini aşan bankaları” olarak değiştirilirken, uygulamaya taşıt kredileri de eklenmiştir. Bu gelişmeler 2011 yılından bu yana bankaların karlılıkları üzerinde baskıyı arttırmıştı.
 • Dün resmileşen düzenleme ile birlikte birinci gruptaki tüketici kredileri için karşılık oranı %4’den %1’e, ikinci gruptaki tüketici kredileri için karşılık oranı %2’ye düşürüldü. Böylece genel karşılık oranları normal düzeylerine çekildi.

  Yorum: Daha önceden taslağı açıklanan ve 2017’de yürürlüğe girmesi beklenen değişikliğin dün resmileşmesi ve taslak ile kıyaslandığında düzenlemenin bazı değişikler içermesi sektör için bir miktar sürpriz oldu. Genel karşılıklar oranlarının gerilemesi ile kredi büyümesini olumlu etkilemesinin yanı sıra; daha düşük karşılık giderlerinin ve bu yıl gerçekleşmesini beklememekle birlikte genel karşılık rezervlerinin tümünün ya da bir kısmının çözülmesi ile bankaların (Halk Bankası(HALKB)* hariç) karlılıklarında geçici olarak iyileşmeler görülebilir. Yaptığımız hesaplamaya göre, öneri listemizde yer alan bankalar(AKBNK, GARAN, ISCTR, YKBNK) için genel karşılık oranlarının %1,0’e düşürülmesinin 2016 tahmini net karlarını ortalama %30 yukarı yönlü etkileyebileceğini düşünüyoruz. (iptal edilen karşılıkların tümünün gelir olarak kaydedilmesi varsayımı ile) Ancak bankaların genel karşılık rezervlerini saklamalarını bekliyoruz. Ayrıca IFRS 9 standardında yeni bir yaklaşım belirlenmesi ve bu yaklaşımı bankaların 2018 başından itibaren uygulamaya başlaması bekleniyor ve uygulanmaya başlayacak olan IFRS 9 ile kredi karşılığı metodolojisinde önemli değişiklikler ile bu düzenlemelerin etkisi nötrlenebilir. Temel olarak açıklanan bu düzenlemenin bir süredir piyasada fiyatlandığı için banka hisse performansları üzerinde sınırlı etkisinin olacağını düşünüyoruz.

  *Halk Bankası (HALKB), 2015 2. çeyrek itibarıyla, tüketici kredilerinin toplam nakdi kredilere oranının %25’in altına düşmesi nedeniyle, konut hariç tüketici kredilerine önceki dönemlerde uygulanan %4 ve %8 genel karşılık oranlarının %1 ve %2 olarak uygulamaya başlamış ve 430,3 mn TL genel karşılığı iptal

ederek gelir olarak kaydetmişti. Bundan dolayı yeni düzenlemenin etkisi sınırlı kalacak. Özellikle resmileşen düzenlemenin yeniden yapılandırılan kredilerin genel karşılık oranlarında da düşüş getirmesi de Halk Bankası’nın finansallarına hafif olumlu yansıyabilir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere %10 indirim uygulanacağını açıkladı (+)

 • Albayrak, doğalgaz fiyatlarındaki indirimin, hane halkının gelirine ekstra kaynak oluşturmasının yanı sıra hem de sanayideki maliyetleri düşürerek daha fazla rekabet sağlayacağını belirtti.
 • Elektrikte bir zam öngörülmediğini belirten Albayrak, maliyetlerin düşmesine dayalı önümüzdeki dönemde tam tersine elektrik maliyetlerinde düşüş olması yönünde bir hareketin de muhtemel olduğunu ifade etti.

  Yorum: Doğalgaz fiyatlarındaki indirimde, Cam, Çimento ve Seramik şirketleri olumlu etkilenecektir. Elektrik fiyatlarında artış olmasa da indirim, doğalgaz kaynaklı elektrik üretimi yapan elektrik üretim şirketlerine de sınırlı olumlu yansıyacaktır.

Akbank (AKBNK)’a 116,2 mn TL idari para cezası tebliğ edildi (-)

 • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, yürürlükteki 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilen denetim sonucunda Bankaya, yargı yolu açık olmak üzere 116,2 mn TL idari para cezası tebliğ edildiği açıklandı.
 • Ayrıca söz konusu ceza, idari para cezasının iptaline ilişkin tüm yasal hakları saklı kalmak üzere, %25 peşin ödeme indiriminden yararlanılarak ödeneceği bildirildi.

  Yorum: Bu cezanın 2015 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından diğer bankalara da uygulandığını hatırlatmak isteriz. Akbank’ın denetim süresi biraz daha uzun olduğu için açıklama yeni geldi. Bu ceza tutarının (%25 iskonto ardından 2016 yılsonu faaliyet giderleri tahminimizde %2 civarında yukarı yönlü sapma ile) bankanın finansallarına sınırlı olumsuz etki yapacağını düşünüyoruz. Ayrıca geçtiğimiz yıl gündemde yer almış ceza haberinin hisse performansına sınırlı negatif etkisinin olacağını bekliyoruz.

  Yapı Kredi Bankası’na (YKBNK) 116,2 mn TL idari para cezası tebliğ edildi (-)

  • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, yürürlükteki 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilen denetim sonucunda Bankaya, yargı yolu açık olmak üzere 116,2 mn TL idari para cezası tebliğ edildiği açıklandı.
  • Ayrıca söz konusu ceza, idari para cezasının iptaline ilişkin tüm yasal hakları saklı kalmak üzere, %25 peşin ödeme indiriminden yararlanılarak ödeneceği bildirildi.

   Yorum: Bu cezanın 2015 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından diğer bazı bankalara da uygulandığını hatırlatmak isteriz. Bu ceza tutarının (%25 iskonto ardından 2016 yılsonu faaliyet giderleri tahminimizde %1,6 civarında yukarı yönlü, net kar tahminimizde %2,8 civarında aşağı yönlü sapma ile) bankanın finansallarına sınırlı olumsuz etki yapacağını düşünüyoruz. Ayrıca geçtiğimiz yıl gündemde yer almış ceza haberinin hisse performansına sınırlı negatif etkisinin olacağını bekliyoruz.

Kısa Kısa Şirket Haberleri:

 • (=) Türk Telekom (TTKOM): Türk Telekom Yönetim Kurulu Boulos H.B. Doany’ı Genel Müdür

  olarak atandığını duyurdu

 • (=) GSD Holding (GSDHO): Şirketin ya da Hollanda’da kuruluş aşamasında olan bağlı ortaklığının Malta’da bu amaçla kurulacak iştiraki adına, Japonya’da inşa edilecek 63.000 DWT taşıma kapasiteli bir adet kuru yük gemisi alımı için, sözleşme müzakereleri yürütülmesine karar verilmiştir.
 • (=) Garanti Bankası (GARAN): Bankanın takipteki krediler portföyünde yer alan ve toplam anapara bakiyesi 26 Ağustos 2016 itibarı ile 81 mn TL olan; kredi kartı, bireysel destek kredisi ve kredili mevduat ve masraf hesabı türündeki kredilere ilişkin tahsili gecikmiş alacakları, 10,1 mn TL’ye satıldığını bildirdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s