Haftalık Strateji Bülteni(10 Ekim – 14 Ekim)

Geçtiğimiz hafta kur ve borsa arasındaki uyuşmazlık en fazla dikkat çeken konulardan biri oldu. BIST’in yukarı yönlü hareketine karşın Dolar/TL’nin de 3,00’ü aşarak 3,0650’ye kadar yükselmesi endişeye neden oldu. Piyasadaki bu ayrışmanın nedeni ve devam edip etmeyeceği geçtiğimiz hafta ile birlikte bu haftanın da gündemine oturacak gibi duruyor. Piyasanın üçüncü ve en sağlam ayağı olan faizler ise BIST’i destekler nitelikteydi. Aslında BIST ve Dolar/TL kuru arasında orta vadede, BIST ve faizler arasında olduğu gibi çok güçlü bir korelasyon olmamasına rağmen kısa vadedeki hareketler bu korelasyonun sürekli tekrarlanacağı beklentisini artırıyor.

OVP’de revizyonlar gerçekleşti

Yılın üçüncü çeyreğinde yaşanan olumsuzluklar özellikle büyüme tarafında geçerliliği kalmayan orta vadeli program hedeflerinde de revize yapılmasına neden oldu. 2016 yılı için %4,5 olan büyüme tahmini bu revize ile daha gerçekçi olan %3,2’ye revize edilirken, enflasyon tarafında iyimserliğin devam ettiği be %7,5 hedefinin korunduğu görüldü. İşsizlik ve cari açık rakamlarında da negatif yönde sınırlı revizyonlar gerçekleşti. 2017’de bu verilerde kısmi toparlanma beklentisi görülürken, %5 büyüme ve yüzde 5 enflasyon hedefi 2018 ve sonrası için korundu. Özellikle büyüme tarafında üçüncü çeyreğin kaybedilmiş olmasının büyük oranda piyasa fiyatlarına yansıtılmış olması nedeniyle bu revizyon piyasa tarafında şaşkınlık yaratmadı.

Dolar/TL neden negatif ayrıştı

Geçtiğimiz hafta BIST 100 yaklaşık 1500 puan yükselerek 77.932’den haftayı tamamladı. Bu süreçte gösterge tahvilin faizi de 6 baz puanlık düşüşle 8,65’e geriledi. Dolar/TL yaklaşık 5 kuruşluk yükselişle 3,05 Euro/TL de yaklaşık 3,5 kuruşluk yükselişle 3,41 civarından haftayı tamamladı. Bu süreçte dolar endeksi de 95,46’dan 96,60’a kadar yükseldi. Euro/dolar paritesinde ise 1,1240’tan 1,1170’e kadar devam eden bir düşüş vardı.

Bu durum Dolar/TL’deki yükselişte dolar endeksindeki değer artışının payı olduğunu gösterse de aynı dönemde eurodaki yükselişin de varlığı TL’nin genel olarak zayıf bir hafta geçirdiği, sepet kur göz önüne alındığında kurlardaki yükselişin nedeninin daha çok içeride aranması gerektiğini gösteriyor. Geçtiğimiz haftanın en fazla değer kaybeden para birimlerinden birinin TL olması da bu durumu izah ediyor. Ancak içeriye döndüğümüzde kurlardaki hareketlerle haber akışını kıyasladığımızda kurlardaki yükselişi açıklayacak bir korelasyon olmadığını gördük. Bu durum, son zamanlarda aşağı gitmekte zorlanan kur için yerli yatırımcının da yıl sonu hedeflerini yukarıya revize ettiğinin bir göstergesi olabilir. Daha önce sert yükselişler sonrası görülen yerli satışlarının bu sefer çok fazla devreye girmediğini, bunun da sınırlı da olsa alım tarafından gelen katkı ile kurları yükselttiğini düşünüyoruz. Bu algı yerleşmeye başlayacak olur ise yıl sonu Fed beklentisi ile bu tür ayrışmalar ve kurlardaki yukarı yönlü hareketler de devam edebilir. 3,00 TL’nin aşılması ile görülen bu tür bir hareket tarihi zirvelerin de bulunduğu 3,10’un aşılması ile tekrarlayabilir. Kur 3,10 testini bu hafta yapamayacak olursa, kar realizasyonuna bağlı satışlarla yeniden 3,00’ün altının test edilme ihtimali doğabilir. Mevcut konjonktürde kurda kalıcı bir panik havası oluşmasını beklemesek de bu yıl içerisinde 3,10-3,15 aralığının rahatlıkla test edilebileceğini düşünüyoruz. Bu tür bir yükselişin son haftalarda kur üzerinde biriken stresin atılmasına ve yılın geri kalanında yaşanacak düzeltme hareketleri ile daha dengeli bir kur izlenmesine de katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz. Kurda alım ya da satım kararı vereceklerin aşağı ve yukarıda oluşmasını bekledikleri marjları iyi çizmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bizim beklentimiz hareketin yılın geri kalanında genel olarak 2,95-3,15 aralığında geçmesi. Şuanda da fiyatlar hemen hemen bu bandın ortalarında bulunuyor. Şu anki fiyatlara göre de yukarı yönlü marj da aşağı yönlü marj da tatmin edecek bir getiri vaat etmiyor. Bu nedenle kurlar tarafında bu bant içinde panik yaparak hareketin peşinde koşmak yerine bu bant içinde yükseliş ve düşüşler sonrası ters yöndeki harekete odaklanmanın daha faydalı olacağını düşünüyoruz.

BIST 100 bir ileri bir geri

BIST 100’de 15 Temmuz sonrasında oluşan 76.000-79.000 kanalı devam ediyor. Bizim BIST 100 için yılın son bölümüne girerken değerlendirmemiz mevcut şartlar altında 70-75 bin aralığının aşırı ucuz, 75-80 bin aralığının ucuz, 80-85 bin aralığının ideal ve 85 bin üstünün aşırı pahalı olduğu şeklinde. Endeks ise yaklaşık iki buçuk aydır başta bahsettiğimiz 76-79 bin kanalına sıkışmış durumda. Bu kanaldan çıkış ilk etapta çok kısa sürede en azından kanal boyu kadar bir hareket getirebilir ki, bu durumda yukarıda 82 binin biraz üzeri aşağıda ise 73 bin civarı gündeme gelebilir. Başta da bahsettiğimiz gibi biz endekste yılın son bölümü için yukarı yönlü marjın bulunduğunu düşünüyoruz. Buna karşın kısa vadeli treade edenlerin ilk etapta 76-79 bandını alım satım için izlemeye devem etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Orta vadeli düşünenlerin ise 75 bin ve altındaki rakamları katlanabilecekleri ölçüde geniş bir stop loss stratejisi oluşturarak kademeli bir şekilde maliyet oluşturmak için kullanması 85 bine yaklaşılırken de kademeli bir şekilde hisse ağırlığının azaltılması için değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkanları:

 

Yurt İçinde Orta Vadeli Program ve TÜFE Takip Edildi

Geçtiğimiz hafta Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili revizyon ve değişiklikler yapıldı. 2017 – 2019 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Programın genel amacı makroekonomik istikrarı ve mali disiplini koruyarak enflasyonu aşağı çekmek ve istihdamı artırmak, cari açığı artırmadan istikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir büyüme patikası oluşturmaktır. Programın temel öncelikleri yurt içi tasarrufları artırmak, özel yatırımlar ve ihracat kaynaklı büyümeyi sağlamak, sanayide yapısal dönüşümü hızlandırmak, teknoloji ve verimlilik düzeyini artırarak uluslararası piyasalarda daha rekabetçi hale gelmektir.

Orta Vadeli Program’da Büyüme, İşsizlik ve Enflasyon ile ilgili olarak 2016 hedeflerinde revizyona gidilmiş ve 2017,2018 ve 2019 yılları için hedefler açıklanmıştır. Büyüme 2016 yılı için %4,5 seviyesinden %3,2 seviyesine düşürüldü. 2017 yılında %4,4 büyüme hedeflenirken 2018 ve 2019 yıllarında %5,0 seviyesinde bir büyüme beklenmektedir. Enflasyon ise 2016 yılındaki %7,5 olan hedefi değiştirilmemiştir. 2017 yılı için %6,5 2018 ve 2019 yıllarında ise %5,0 enflasyon hedeflenmektedir. İşsizlik oranı 2016 yılı beklentisi %10,2 seviyesinden %10,5 seviyesine yükseltilmiştir. İşsizlik oranında 2017 yılında %10,2 seviyesi, 2018 yılında %10,1 seviyesi ve 2019 yılında ise %9,8 seviyesi hedeflenmektedir. 2016 yılı cari işlemler dengesi ise – 28,6 milyar dolardan -31,3 milyar dolara yükseltilmiştir. 2017 yılı hedefi -32,0 milyar dolar, 2018 yılı hedefi -31,7 milyar dolar ve 2019 yılı hedefi ise -31,2 milyar dolar olarak belirlenmiştir.

Yurt içinde geçtiğimiz hafta sakin bir veri akışı vardı. Pazartesi günü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), İmalat PMI verileri takip edildi. Eylül ayına ait aylık ve yıllık bazda TÜFE ve ÜFE verileri ön plana çıkan gelişmelerden oldu. Aylık bazda ÜFE önceki ay %0,08 değerini alırken bu ay %0,29 değerine yükseldi. Yıllık bazda ÜFE ise geçen ay %3,03 seviyesinden %1,78 seviyesine geriledi. Yurt içinde TÜFE verileri ise beklentilerin altında kalarak olumlu geldi. TÜFE’de yıllık bazda beklenti %7,80 iken gerçekleşen değer %7,28 oldu. Aylık bazda ise %0,70’lik beklentiye karşın %0,18 olarak açıklandı. İmalat PMI verisi ise geçen ayki 47,00 değerine göre artış göstererek 48,30 olarak açıklandı. Haftanın son işlem gününde ise TÜİK tarafından Ağustos ayına ait perakende satış hacmi bir önceki aya göre %3,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1,1 azaldı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %8,3 arttı, otomotiv yakıtı satışları %1,4 azaldı.

ABD Tarafında Tarım Dışı İstihdam Verisi Ön Plana Çıktı

Geçtiğimiz hafta küresel piyasaların odağında olan veriler, Cuma günü ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazanç verileri idi. Aralık ayında faiz artırımına gideceğine dair kuvvetli beklentilerin olduğu Fed’in bu kararı üzerinde etkili olacak önemli veriler piyasalar tarafından fiyatlanmaya devam etti. Cuma günü önceki aya ait Tarım Dışı İstihdam(TDİ) verisi 151 binden 167 bine revize edildi. Eylül ayına ait açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi ise 175 bin olan beklentilerin altında kalarak 156 bin olarak açıklandı. Ortalama saatlik kazançlar da beklentilerin altında kaldı. Beklentisi %0.3 olan veri %0.2 olarak gerçekleşirken, İşşizlik Oranı %4,9’dan %5,0 seviyesine yükseldi. Açıklanan veriler piyasalarda volatilitiye neden oldu. Gelen veri sonrasında endeks 78.364 seviyesine yükselirken daha sonra gelen kâr realizasyonlarıyla 78.000 seviyesinin hemen altında 77.976 seviyesinden kapanış yaptı. Böylece endeks haftayı 1.487 puan yükselişle kapattı. Dolar/TL kuru ise gelen veri sonrasında 3,0397 seviyesine gerilese de tekrar 3,05 seviyelerine doğru bir hareket izledi.

Avrupa Tarafında ise ECB Toplantı Tutanakları Takip Edildi

Geçtiğimiz hafta boyunca Avrupa tarafında PMI verileri, ÜFE, Perakende Satışlar ve ECB Toplantı Tutanakları takip edildi. Almanya’da ayrıca Fabrika Siparişleri ve Sanayi Üretimi verileri izlendi. Pazartesi günü Euro Bölgesi ve Almanya’da İmalat PMI verileri açıklandı. Beklentilere paralel gelen veriler piyasalar üzerinde herhangi bir volatiliteye neden olmadı.

Salı günü ise Euro Bölgesi ÜFE verileri açıklandı. Yıllık bazda ÜFE %-2,1 olan beklentisine paralel gelirken aylık bazda ÜFE %-0,1 olan beklentiden sapma göstererek %-0,2 olarak gerçekleşti. Çarşamba günü Almanya ve Euro Bölgesi’nde Hizmet ve Bileşik PMI verileri beklentilerin biraz üzerinde geldi. Yine aynı gün Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlar aylık bazda %-0,3 olan beklentiden iyi gelerek %-0,1 olarak açıklandı. Perakende Satışlarda yıllık bazda ise beklenti %1,5 iken gerçekleşen rakam %0,6 oldu. Aylık bazda perakende satışlar olumlu gerilerken yıllık bazda perakende satışların beklenti altında kalması karışık bir görünümün ortaya çıkmasına neden oldu.

Perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Toplantı Tutanakları ve Almanya Fabrika Siparişleri takip edildi. Toplantı tutanaklarında banka genelinde büyük çoğunluğun banka tarafından uygulanan çeşitli teşvik tedbirlerini ve uygulanan politikaları destekledikleri görüldü. Tutanaklara göre üyelerin genel olarak uygulanan politikanın etkisi ile ilgili güven sahibi oldukları ve politika paketindeki çeşitliliğin önemine değindikleri görüldü. Faiz indirimi hakkında ise üyelerin mevduat faizinin daha fazla indirilebileceğini düşündükleri belirtildi. Almanya’da açıklanan Fabrika Siparişleri ise aylık bazda %0,2 olan beklentilerin ciddi bir şekilde sapma gösterdi ve %1,0 olarak açıklandı. Perşembe günü Avrupa tarafından gelen veriler ve açıklanan toplantı tutanakları olumlu olsa da ABD tarafından gelen Haftalık İşsizlik Başvuruları verisinin ekonominin iyiye gittiğini göstermesi küresel piyasalarda düşüşler görülmesine neden oldu. DXY’da ise yukarı yönlü hareketler izlenirken güçlenen dolar, Dolar/TL kuru üzerinde de kendini göstererek 3,05 seviyesinin üzerindeki hareketini sürdürdü. Haftanın son işlem gününde Almanya tarafında Ağustos ayına ait Sanayi Üretimi açıklandı. Aylık bazda beklenti %0,8 olmasına karşın bu değerin üzerinde gelerek %2,5 olarak açıklandı.

Petrol Fiyatları Yükselirken Ons Altında Düşüşler Görüldü

Brent petrolde geçtiğimiz hafta boyunca yukarı yönlü hareketler görüldü. Önceki hafta gelen haberler ve OPEC üyesi ülkelerin bazı ülkeler hariç olmak üzere kendi aralarında petrol arzını dengelemek ve petrol fiyatlarını belirli bir seviyeye çekebilmek için arzı sınırlamaya yönelik bir uzlaşmaya varmaları sonucunda yükseliş göstermişti. Bu haftaya 50 doların hemen altından bir açılışla başlayan brent petrol, hafta boyunca küresel arzın azalacağına yönelik beklentiler ve ABD tarafından ham petrol stokları ile benzin stokları verilerinin brent petrol fiyatlarını desteklemesi ile yükselişine devam etti. Ham petrol stokları verisinin 2.560 bin varil açıklanması beklenirken gerçekleşen değer -2.976 bin varil oldu. Ayrıca benzin stokları verisi de 0.702 bin varillik beklentisinin altında kalarak 0.222 bin varil olarak açıklandı. Hafta içinde en yüksek 52,81 dolar seviyesini gören petrolde haftanın son gününde sınırlıda olsa düşüş görüldü. Petrol haftayı %3,36 değerlenerek 51,65 seviyesinden kapattı.

Ons Altında ise geçtiğimiz hafta boyunca aşağı yönlü hareketler görüldü. Fed faiz kararından önce risk iştahında olan azalmanın etkisi ile güvenli liman olarak görülen altın 1.344 dolar fiyat seviyelerini görmüştü. Fed’in faiz artışına gitmemesi sonrasında artan risk iştahı ile birlikte ons altında aşağı yönlü hareketler izlenmeye başladı. Haftaya 1.316 dolar fiyat seviyesinden başlayan ons altının 1.300 dolar desteğini kırması ve teknik stopların devreye girmesi ile düşüşün hızlanmasına neden oldu. En düşük 1.241 dolar seviyesini gördükten sonra sınırlı bir toparlanma ile haftayı %4,48’lik bir kayıpla 1.257 fiyat seviyesinden kapattı.

Yeni Haftada Ne Konuşacağız?

Yeni haftada yurtiçinde Sanayi Üretimi ve Ödemeler Dengesi verilerinin yanı sıra siyasi ve jeopolitik gelişmeler de yakından takip edilmeye devam edilecek. Haftanın ilk işlem gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in İstanbul’da gerçekleştireceği görüşme ile son günlerde artan terör olayları ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesinde yürütmekte olduğu operasyona ilişkin gelişmeler ekonomi gündeminin önüne geçebilir. Haftalık ekonomi takvimine bakıldığında ise Pazartesi günü açıklanacak olan Ağustos ayı Sanayi Üretimi ve Çarşamba günü açıklanacak olan Ağustos ayı Ödemeler Dengesi verileri hafta boyunca yurtiçinde takip edilmesi gereken en önemli ekonomik veriler olacak. Sanayi Üretiminin takvim etkisinden arındırılmış seride yıllık bazda % 3.1, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seride ise aylık bazda % 0.3 oranında artış göstererek; Temmuz ayında gözlenen sert daralmanın ardından yeniden toparlanma eğilimine gireceğini tahmin ediyoruz. Piyasa tahminlerine göre de Sanayi Üretimi’nin takvim etkisinden arındırılmış seride yıllık bazda % 3.6 – 4.0 civarında artış göstermesi bekleniyor. Haftanın diğer önemli verisi olan Ödemeler Dengesi verilerinde ise Cari Denge’nin aylık bazda 1.252 milyar dolar açık vereceğini tahmin ediyoruz. Piyasa tahminleri de aylık bazda yaklaşık 1.5 milyar dolarlık açık verileceği yönünde. Açıklanacak verilerin beklentilere göre daha olumlu ya da daha olumsuz gerçekleşmesi piyasalar üzerinde beklentiden sapma yönü ve boyutunda etkilere yol açabilir. Ancak, BIST-100 endeksinin seyri üzerinde küresel piyasalardaki hava kur tarafındaki tansiyonun izleyeceği seyir daha etkili olacak denilebilir.

Küresel piyasalara baktığımızda ise ABD tarafında haftanın ilk işlem gününde Colombus Günü nedeniyle bankalar kapalı; ancak hisse senedi piyasaları açık olacak. Hafta boyunca açıklanacak verilere bakıldığında Çarşamba günü açıklanacak olan Ağustos ayı İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) ve son Eylül ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları ile Cuma günü açıklanacak olan Perakende Satış ve ÜFE rakamları öne çıkıyor. Özellikle, % 0.6 ile güçlü bir toparlanma beklenen Perakende Satış verilerinde beklentilerden daha olumlu gelecek veriler 3. çeyrek ekonomik görünümünün güçlenmesini sağlayarak Aralık FOMC’de faiz artırımına gidilmesi beklentilerinin artmasına neden olarak piyasalardaki stresin artmasına yol açabilir. Diğer taraftan, Eylül FOMC toplantısında faizlerin sabit bırakılmasına katılmayarak 3 üyenin faiz artırımına gidilmesi yönünde oy kullanması Fed üyeleri arasındaki görüş ayrılıklarını bariz bir şekilde ortaya koymuş olması nedeniyle Çarşamba günü yayınlanacak olan tutanaklar da yatırımcıların yakın takibinde olacak. Perşembe günü açıklanacak olan Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve İhracat-İthalat Fiyatlarının ardından Cuma günü açıklanacak olan ÜFE rakamları da takip edilmeli. Ayrıca, hafta boyunca Fed yöneticilerinin yoğun bir konuşma trafiği olduğunu not etmekle birlikte, Cuma günü Fed Başkanı Yellen’ın, Boston Fed’in 60. Ekonomi Konferası’nda yapacağı konuşma küresel piyasalardaki oynaklığı ciddi ölçüde artırabileceğinden takip edilmeli. Son olarak, Salı günü itibariyle ABD’de 3. çeyrek finansal sonuç açıklama döneminin başlayacağını ve gelecek sonuçların hisse senedi piyasalarının seyri üzerinde etkili olabileceğini de hatırlatalım.

Avrupa tarafında ise Pazartesi günü Almanya Ağustos ayı Dış Ticaret ve İtalya Ağustos ayı Sanayi Üretimi ile Euro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı; Salı günü Almanya Ekim ayı ZEW Anketi; Çarşamba günü Euro Bölgesi Ağustos Sanayi Üretimi; Perşembe günü Almanya TÜFE; Cuma günü Euro Bölgesi Ağustos ayı Dış Ticaret Dengesi verileri haftanın öne çıkan verileri olarak sıralanabilir.

Asya tarafında ise Pazartesi günü tatil nedeniyle piyasaların kapalı olacağı Japonya’da Salı günü sermaye harcamalarının en önemli göstergelerinden olan Ağustos ayı Makine Siparişleri ve Perşembe günü Eylül ÜFE takip edilecek. Geçen haftaki uzun tatilin ardından Çin tarafında da Çarşamba günü Dış Ticaret, Perşembe günü de Eylül ayı TÜFE ve ÜFE gibi son derece önemli veriler izlenecek.

Şirket Haberleri

ANADOLU EFES / AEFES 07.10.2016 09:12:29: Standard & Poor’s, şirketin “BBB-” olan uzun vadeli kurumsal kredi notunu ve “Durağan” olan kredi notu görünümünü teyit etmiştir.

TÜRK HAVA YOLLARI / THYAO 07.10.2016 19:16:56: Ortaklık filosuna 2018-2022 yılları arasında girmesi planlanan 92 adet A321 NEO, 65 adet B737-8 MAX ve 10 adet B737-9 MAX dar gövde yolcu uçaklarının teslimlerinin, 2018 yılında 34 adetten 10 adete, 2019 yılında 40 adetten 35 adete, 2020 yılında 52 adetten 42 adete, 2021 yılında değişiklik olmaksızın, 2022 yılında 6 adetten 30 adete, 2023 yılında da 15 adet olacak şekilde güncellenmesine karar verilmiştir.

PETKİM / PETKM 07.10.2016 17:58:25: Socar Turkey Enerji, Ekim ayı içerisinde ana ortağı olduğu Petkim şirketinde sahip olduğu borsada işlem gören statüye dönüşen hisselerin bir kısmının satış işlemini gerçekleştirmeyi planladığını bildirdi.

BAGFAŞ / BAGFS 07.10.2016 09:01:55: Şirket, Nitratlı gübrelerle ilgili Bakan talimatı gereği %33 AN, %26 CAN, Potasyum Nitrat ve Sodyum Nitrat gübrelerinin satışları ile ilgili yurt içi satış yasağının devam ettiğini duyurmuştur.

EREĞLİ DEMİR ÇELİK / EREGL 07.10.2016 18:28:04: Şirket hisselerinin %5.07 oranına tekabül eden 177.449.972,91184 TL nominal değerli hisseler 7 Ekim 2016 tarihinde HSBC Trinkaus Burkhardt AG’ye ait hesaplardan Arcelor Investment Services S.A.’ya ait hesaba transfer edilmiştir.

BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR / BIMAS 07.10.2016 17:59:25: Şirket kendi payları ile ilgili olarak 50,20 – 50,35 TL fiyat aralığından 13.945 adet alış işlemi gerçekleştirmiştir.

NET HOLDİNG / NTHOL 07.10.2016 17:53:37: Şirket kendi payları ile ilgili olarak 3,07-3,12 TL fiyat aralığından 607.749 adet alım işlemi gerçekleştirmiştir.

MİGROS / MGROS 07.10.2016 17:52:45: Şirket Maliye Bakanlığı Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından, 2008, 2009, 2010, 2011 ve 2012 vergilendirme dönemlerine ilişkin, fire kapsamında sayılmayan zayi ürünlere yönelik olarak Kurumlar Vergisi, Kurumlar Geçici Vergi ve KDV için düzenlenen Vergi Ceza İhbarnameleri için vergi barışından yararlanmaya karar vermiş olup ÜFE üzerinden hesaplanan gecikme faizi dahil olmak üzere toplam 15.846.448 TL ödenecektir.

KAREL ELEKTRONİK / KAREL 07.10.2016 16:01:29: Şirket, ASELSANNET Elektronik’in açtığı Kent Güvenliği Yönetim Sistemi Ve Plaka Tanıma Sistemi Altyapı Kurulumu İnşaat, Montaj Ve Bakım/Onarım İşi ihalesini 58.700.000 TL sözleşme bedeli ile kazanmıştır.

TEKNOSA / TKNSA 07.10.2016 18:19:54: Suzan Sabancı Dinçer şirket payları ile ilgili olarak 4.82-4.86 TL fiyat aralığından 224.456 adet satış işlemi gerçekleştirmiştir.

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU / DOHOL 07.10.2016 18:01:14: Şirket, esas sermayesi 50.000 TL olarak kuruluşuna teşebbüs olunan Trend Motosiklet Pazarlama Anonim Şirketi’ne, beheri 1 TL itibari değerde 37.500 adet A Grubu pay karşılığı 37.500 TL sermaye payı ile iştirak edilmesine karar vermiştir.

KARSAN OTOMOTİV / KARSN 07.10.2016 20:58:55: Şirketin 460.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin bedelli olarak %30,4348 artış ile 600.000.000 TL’ye çıkarılmasına ilişkin olarak yaptığı başvuru SPK tarafından onaylanmıştır.

COMPONENTA DÖKÜMCÜLÜK / COMDO 07.10.2016 10:02:47: Şirketin %93,57’lik hisse payı ile ana ortağı konumundaki Componenta Corporation tarafından yapılan açıklamaya göre; ana ortak, Şirkette sahip olduğu hisse senetlerini satmayı planladığını; Componenta Corporation’ın, anılan işlemle, diğer Componenta Grup şirketlerinin Şirkete ve bağlı ortaklığa olan borçlarının ortadan kaldırılması ve Şirketin operasyonel olarak durumunun güçlendirilmesini sağlayacak bir çözüm hedeflediğini; anılan anlaşmanın Componenta Corporation’ın nakit akımlarına veya diğer bağlı ortaklıkların operasyonlarına herhangi bir etkisinin olmasının beklenmediğini bildirmiştir.

AKDENİZ GÜVENLİK HİZMETLERİ / AKGUV 07.10.2016 16:53:46: T.C Merkez Bankası İzmir Özdere Naim Talu Eğitim, Seminer ve Dinlenme Tesisi İçin 2 yıl süreli Özel Güvenlik Hizmeti Alımı işinin ihalesinin “1.496.004 TL + KDV” bedelli olarak şirkette kaldığı bildirilmiştir.

KARSUSAN / KRSAN 07.10.2016 12:24:26: Faaliyetleri duran Sinop Gerze’deki fabrikanın faaliyete geçirilmesi ile ilgili olarak yapılan çalışmaların devam ettiği ve arıtma tesisinin tamamlanmasını müteakip faaliyete geçmek için fabrikada gerekli bakım ve onarım çalışmalarının başlatılacağı açıklanmıştır.

ALTINYAĞ / ALYAG 07.10.2016 18:47:49: Şirketin bağlı ortaklığı Gürtaş, Karsusan Karadeniz Su Ürünleri nezdinde bulunan, sermayesinin %13,76’sına tekabül eden Etiler Gıda’ya ait BİST’te işlem görmeyen 775.000 adet (A) grubu ve 824.189 adet (B) grubu, toplam 1.599.189 adet , 1.599.189.-TL nominal değerindeki paylarını 2.766.596,97 TL devir bedeli ile devralmasına, söz konusu payların, Gürtaş tarafından verilecek olan toplam 2.766.596,97 TL tutarındaki çek ve senet ile ödenmesine karar vermiştir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s