Haftalık Strateji [31 Ekim – 04 Kasım Haftası]

resim1

Geçtiğimiz haftaya yükselerek başlayan BİST, haftanın devamında da 80.000 seviyelerine ulaştı. Yurt dışı piyasalara paralel olarak hareketler sergileyen BİST, yükselişlerde satışlarla karşılaşması ardından haftalık bazda %0,65 gerileyerek kapanışını da 78.333 seviyesinden gerçekleştirdi.

ABD’de geçen hafta 3Ç16 şirket bilançoları yakından izlenmeye devam edilirken, 3Ç16 GSYH büyümesinin beklentileri aşması ise piyasalara moral verdi. ABD’de 2Ç’de %1,4 büyüyen ekonomi 3Ç’de %2,9 ile beklentinin üzerinde büyüdü. Bu da 2014 3Ç’den bu yana en hızlı büyüme oranına işaret ediyor. Büyüme verisi ardından Fed’in Aralık ayı toplantısı için faiz artırım beklentilerinde sınırlı değişim görüldü. Aynı zamanda, 8 Kasım’da gerçekleştirilecek Başkanlık seçimleri yaklaşırken artan endişelerle ABD borsalarında Cuma günü satış baskısı arttı. Böylece ABD’de Dow Jones endeksi haftayı yatay bir görünümle tamamlarken, haftalık bazda S&P 500 %0,7, Nasdaq endeksi %1,3 değer kaybetti.

Bu hafta yurt dışında merkez bankalarının kararları yanı sıra yoğun veri akışı takip edilecek. Çarşamba günü sabah önce Japonya Merkez Bankası akşam da Fed’in faiz kararları izlenecek. Perşembe ise İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararını takip edeceğiz. Özellikle piyasalar tarafından yakından izlenen Fed’in Kasım ayında faizlerde bir değişime gitmesi beklenmemekte. Aralık ayına ilişkin beklenti ise Fed’in faiz artırım olasılığı %69 seviyesinde yer almakta.

Yurt dışı piyasalar tarafındaki veri akışına baktığımızda, Salı günü önce Çin, ardından Avrupa onun ardından da ABD’den gelecek imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi, Çarşamba günü ABD’den gelecek ADP özel sektör istihdamı ve Cuma günü Ekim ayı tarım dışı istihdam rakamları piyasaların yakından izlediği veriler olacaktır. Ekim ayında ABD’de 178 bin artması beklenen tarım dışı istihdam rakamına ilişkin beklenti aralığı 155 bin ile 200 bin arasında yer alırken, işsizlik oranının ise %4,9 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Yurt içinde ise BİST şirketlerinin gelmeye devam eden 3Ç16 mali performansları izlenirken, 3 Kasım Perşembe gelecek olan Ekim ayı enflasyon rakamları önemli veriler arasında olacaktır. Ekim ayında enflasyonun %1,70 artması beklenmektedir.

ABD başkanlık seçimleri öncesinde yurt dışı piyasalarda gözlenen dalgalanmaya ek olarak bu hafta hem merkez bankalarından gelecek açıklamalar hem de yoğun veri takvimi, global piyasalardaki dalgalanmanın şiddetini bir miktar daha artıracaktır. Aynı zamanda, petrol fiyatlarında gözlenen geri çekilme de piyasalar üzerinde bir baskı unsuru olacaktır.

Bu haftaya yurt dışı piyasalar satış baskısıyla başlasa da, BİST bugünkü işlemlerde yurt dışı piyasalara göre daha dirençli görünmektedir. Ancak, haftanın devamında yurt dışı piyasalarda yukarıdaki gelişmelere bağlı olarak artmasını beklediğimiz stres nedeniyle BİST’in de satış baskısında kalacağını düşünüyoruz. Bu nedenle de BİST’in geri çekilmelerde 76.000-75.200 aralığını test edileceğini öngörmekteyiz. Hafta genelinde yukarı yönelecek işlemlerin hedefi ise önce 79.500 ardından da 80.000 olarak izlenmelidir.

TCMB bu yılın son enflasyon raporunu açıkladı: 2017 tahmini yukarı yönlü revize edildi (=)

 • TCMB dün açıkladığı raporda, %7,5 olan 2016 yılsonu enflasyon tahmininde değişikliğe gitmezken, 2017 yılsonu enflasyon tahminini %6,0’dan %6,5’e yükseltti. Tahmin aralıkları ise %70 olasılıkla, 2016 için %7,0 -%8,0 (önceki: %6,6-%8,4) ve 2017 için %5,0- %8,0 (önceki: %4,3- %7,7) düzeyindedir.
 • Enflasyonun 2018 yılında %5 düzeyinde istikrar kazanacağı öngörülmektedir.
 • TCMB Başkanı Murat Çetinkaya yaptığı konuşmada, 2017 yılsonu tüketici enflasyonu tahminini toplam talep ve gıda enflasyonundaki aşağı yönlü güncellemeye rağmen ithalat fiyatlarından kaynaklanan yukarı yönlü etkiler nedeniyle bir önceki rapora göre 0,5 puan yukarı yönlü güncellendiğini açıkladı.
 • Temmuz ayında yayınlanan üçüncü enflasyon raporuna göre, ham petrol fiyatları varsayımı 2016 yılı için 44 $ ile sabit kalırken, 2017 yılı için 52 $’dan 54 $’a güncellendi. ABD doları cinsinden ortalama ithalat fiyatlarının yıllık yüzde değişimine dair varsayımlarda aşağı yönlü güncelleme yapıldı.
 • İşlenmemiş gıda enflasyonundaki mevcut eğilimin yanı sıra turizm gelirlerindeki azalışın gıda talebini düşürücü etkisi de dikkate alınarak, Temmuz Enflasyon Raporu’nda %8 olacağı varsayılan 2016 yılsonu gıda enflasyonu, %6’ya revize edildi. Ayrıca gıda talebindeki turizm kaynaklı azalmanın 2017 yılında da gıda enflasyonunu sınırlayıcı yönde etki yapması beklenmekte olup, bunun yanı sıra, Gıda Komitesi kapsamında alınacak tedbirlerin de gıda enflasyonunun tarihsel ortalamalarına göre daha düşük seviyelerde gerçekleşmesine katkıda bulunacağı değerlendirildiği belirtildi. Bu çerçevede, TCMB tarafından 2017 yılsonu gıda enflasyonu varsayımı %8’den %7’ye düşürüldü.
 • TCMB Başkanı Murat Çetinkaya yaptığı konuşmada, para politikası sadeleşme sürecini uygun bir zaman diliminde sonuçlandırmayı planlamakta olduklarını ve atılacak bir sonraki adımın yönünün ve zamanlamasının, enflasyon görünümünü ve finansal istikrarı etkileyen gelişmelere bağlı olacağını söyledi.
 • Çetinkaya, marjinal fonlama faizindeki kademeli düşüşün kredi ve mevduat faizlerine kısmen yansıması ile beraber yılın 3’üncü çeyreğinde kredi koşullarındaki sıkılık bir ölçüde devam ettiğini ve ayrıca uygulanan likidite politikalarının bankaların yurt içi fonlama koşullarına olumlu katkısıyla ve makroihtiyati politikaların da etkilerinin gözlenmeye başlamasıyla yakın dönemde tüketici kredilerinde canlanma gözlendiğini ifade etti.

  Eylül’de ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre %32,84 azaldı

 • 2016 yılı Eylül ayında ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre % 32,84 azalışla 2,9 mn oldu. Eylül ayında gelen ziyaretçilerin %2,94’ü günübirlikçidir.
 • 2016 yılı Ocak-Eylül döneminde ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %31,96 azalışla 20,3 mn olmuştur. Bu dönemde gelen ziyaretçilerin %2,53’ü günübirlikçidir.

  Akbank(AKBNK) 3Ç16 Finansal Sonuçları: Beklentiye paralel finansal sonuçlar (=)

  • Akbank 3Ç16 için 1,09 mlr TL olan beklentimizin ve Research Turkey konsensüs tahminlerine paralel 1,10 mlr TL (çeyreksel %17 düşüş, yıllık %64 büyüme) net kar açıkladı.
  • Akbank 3Ç’de hem kredi hem de mevduatta sektörün üzerinde büyüme yakalarken, ceza nedeniyle kontrollü seyreden faaliyet giderlerindeki hafif artış net kar bir miktar aşağı yönlü etkiledi. İlk dokuz aylık performansa göre, net faiz marjı yılbaşında verilen bütçelenenden daha iyi gerçekleşirken, hesap işletim ücretlerinin alınamaması nedeniyle net ücret ve komisyon gelirlerinde büyüme hedeflenenin gerisinde kaldı.

   Yorum: Piyasa beklentilerine yakın 3Ç sonuçlarının hisse üzerine etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz.

  Vestel Beyaz Eşya (VESBE) 3Ç16 Finansal Sonuçları: Olumlu operasyonel sonuçlar (=)

  • Vestel Beyaz Eşya 3Ç16’da 90 mn TL (2Ç16: 129 mn TL, 3Ç15: 34 mn TL) net kar açıkladı. Şirketin operasyonel performansı geçen yılın üzerinde gerçekleşirken, yıllık net karın artışında operasyonel olmayan tarafta geçen yılın aynı çeyreğinde net 36,2 mn TL gider kaydederken bu yılın 3. çeyreğinde net 7,4 mn TL gelir yazması etkili oldu.
  • Yurtiçinde satışlar iki hafta süren bayram tatillerine rağmen yükselirken, ihracat tarafında artan Çin rekabeti, Brexit kararı sonrası İngiltere pazarında yaşanan yavaşlama ve Avrupa dışı pazarlarda daha da derinleşen iç karışıklıklar ve ekonomik sorunlar sonucu yıllık bazda gerileme yaşanması net satışların 3Ç16’da geçen yılki seviyesine paralel 697 mn TL olarak açıklanmasına neden oldu.
  • 3Ç16’da FAVÖK marjı %15,8 (2Ç16: %18,3, 3Ç15: %13,4) ile yüksek sayılabilecek seviyede gerçekleşti. FAVÖK yıllık %17 artışla 110 mn TL’ye ulaştı.

   Yorum: Açıklanan 3Ç16 finansal verilerini Şirket için olumlu olarak değerlendiriyoruz ancak hissedeki etkinin BIST100’ün son 3 ayda %35 üzerinde performans göstermesi nedeniyle sınırlanabileceğini düşünüyoruz.

   Arçelik (ARCLK) 3Ç16 Finansal Sonuçları: Güçlü net kar, beklentilere paralel FAVÖK (=)

   • Arçelik 3Ç16’da 227 mn TL Research Turkey konsensüs tahminlerinin üzerinde 263 mn TL (çeyreksel +%3, yıllık +%5) net kar açıkladı. Operasyonel performans güçlü marjlardan pozitif etkilenirken, operasyonel olmayan tarafta net faaliyet dışı giderlerin 52 mn TL’ye (3Ç15:77 mn TL) gerilemesi beklentilerin üzerindeki sonuçlarda etkili oldu.

   • Şirketin yurtiçi satış gelirleri 3Ç16’da yıllık %8 artarken, çeyreklik olarak ise %3 azalışla 1,7 mlr TL olarak gerçekleşti. 3Ç16’da yıllık bazda beyaz eşya satış gelirleri %6 artarken tüketici elektroniği gelirleri %14 yükseldi. Yurtdışı satış gelirleri, Güney Afrika pazarındaki zayıflığa, Brexit kararı sonrası GBP’nin değer kaybına rağmen, Avrupa’daki güçlü talebin katkısıyla 3Ç16’da yıllık %3, çeyreklik %8 yükselişle 2,4 mlr TL oldu. Böylece 3Ç16’da net satış gelirleri yıllık %5 artışla, 4,3 mlr TL seviyelerindeki beklentilerin %5 altında, 4,1 mlr TL olarak gerçekleşti.
   • 3Ç16’da faaliyet giderlerinin satışlara oranı mevcut ve yeni girilen piyasalardaki pazarlama harcamalarının etkisiyle yıllık 0,8 puan (3Ç16: %25,1) artarken; bu artış brüt kar marjında yaşanan yıllık 0,8 puan (3Ç16: %33,3) artış ile kompanse edilebildi. Böylece Şirketin FAVÖK marjı %10,9 ile önceki yılın ve çeyreğin 0,3 puan üzerinde gerçekleşti. FAVÖK geçen yılın aynı çeyreğine göre %8, önceki çeyreğe göre %6 yükselişle, 444 mn TL seviyelerindeki beklentilere paralel, 445 mn TL oldu.
   • 3Ç16’da çelik maliyetlerindeki yükseliş ve beyaz eşya marjlarını olumsuz etkiledi. Tüketici elektroniğinde yüksek TV satışları ve POS cihazlarındaki performans ise brüt marjın geçen yılın üzerinde gerçekleşmesine katkı sağladı. GBP’deki zayıflama büyüyen İngiltere pazarındaki ivmeyi yavaşlattı. m4Ç16’da panelde fiyatlarındaki artış kaynaklı marjlarda zayıflama olabilir. Ancak Arçelik’in 21 Ekim’de yaptığı telekonferansta maliyetlerin fiyatlara yansıtılarak marjlar korunmaya çalışılacağı açıklandı.
   • Arçelik, 2016 yılında beyaz eşya satış adedi artışını Türkiye için %3-5 arası, yurtdışı için %2 civarındaki tahminini sabit bıraktı. Şirket ana faaliyet bölgelerinde pazar payının aynı veya artan şekilde olacağı beklentisini devam ettirirken, ciro büyümesinde TL bazlı %13 civarı olan tahminini %12 olarak değiştirdi. Şirket 2016’da ve uzun vadeli FAVÖK marjının %11 (diğer faaliyetlerden net gelirler dahil) civarında olmasını bekliyor.

    Yorum: Arçelik’in açıkladığı 3Ç16 sonuçlarını olumlu buluyor, 4Ç16’da maliyetlerdeki artış kaynaklı marjlarda gerileme yaşayabileceğini düşünüyoruz. 9A16’daki %15’lik ciro artışı ve %12 FAVÖK marjını (diğer faaliyetlerden net gelirler dahil) göz önüne aldığımızda Şirketin 2016 hedeflerinin ulaşılabilir olduğunu düşünüyoruz. Fakat ARCLK’in yılbaşından bu yana BIST100’ün %39 üzerinde performans göstermiş olduğunu dikkate alarak sonuçların hisse üzerindeki etkisinin nötr olacağını tahmin ediyoruz.ekran-resmi-2016-10-31-20-37-42

   Erdemir 2016 beklentilerini revize etti (=)

   Erdemir düzenliği analist toplantısında 2016 yılı beklentilerini revize etti. Şirket 2016 yılında FAVÖK marjının %19-21 (önceki: %15-17) aralığında ve net kar marjının %10-12 (önceki: %6-8) aralığında gerçekleşeceğini öngördü. Erdemir’in üretim ve satışlarının beklentisini ise 9,0 mn ton düzeyinden 8,8 mn tona indirdi. Buna göre 4Ç16’da 2,45 mn ton satış ile 4Ç15 seviyesine paralel bu yılın en yüksek hacminin oluşmasını bekliyor.

   Yorum: Şirketin revize ettiği marjları ulaşılabilir buluyoruz ancak maliyetlerdeki yükselişler ve çelik fiyatlarındaki baskıyı dikkate aldığımızda 4Ç16 için daha muhafazakar görüşteyiz.

   Garanti Bankası (GARAN) 3Ç16 Finansal Sonuçları: Beklentilere paralel net kar (=)

   • Garanti Bankası 3Ç16 için 1,27 mlr TL olan beklentimizin ve Research Turkey konsensüs tahminlerinin %5 üzerinde 1,33 mlr TL (çeyreksel %14 düşüş, yıllık %151 büyüme) net kar açıkladı.
   • 3Ç’de Banka’nın Takipteki Krediler Oranı (TKO) %3,0 çıkması ile aktif kalitesinde beklentiye paralel hafif bozulma devam ederken, Banka’nın 3Ç’de Net Faiz Marjı iyileşmeye devam etti.
   • Garanti Bankası’nın 3Ç’de toplam kredileri sektöre paralel büyüme gösterirken, maliyet optimizasyonu çerçevesinde mevduat dışında alternatif fonlama kaynaklarının kullanımının artması ile net faiz gelirleri olumlu etkilendi.

    Yorum: Piyasa beklentilerine yakın 3Ç sonuçlarının hisse üzerine etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz.

    İş GYO (ISGYO) 3Ç16 Finansal Sonuçları: Beklentilere paralel veriler (=)

    • İş GYO, yılın üçüncü çeyreğinde 21,7 mn TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, 23 mn TL’lik piyasa beklentisine paralel gerçekleşti. Şirket, 3Ç15 döneminde 168,9 mn TL net kar açıklamıştı. 3Ç15 döneminde büyük ölçüde değerleme farklarından kaynaklı kaydedilen 132,9 mn TL’lik gelirin, 3Ç16 döneminde 7 mn TL gider olarak gerçekleşmesi, net kar tarafında bu denli büyük bir fark oluşmasında etkili olmuştur.
    • Şirketin 3Ç16 döneminde satış gelirleri yıllık bazda %44 gerileyerek 60 mn TL gerçekleşmiştir. Satış geliri tarafında piyasa beklentisi 59 mn TL seviyesinde yer alıyordu. Geçen yılın aynı döneminde şirketin satış geliri 106,8 mn TL gerçekleşirken, satış gelirleri içinde İş Bankası Güneşli Binasının satışından elde edilen 69,5 mn TL’lik bir kerelik gelirin olduğunu hatırlatalım. 3Ç16 döneminde FAVÖK tarafında da piyasa beklentisi olan 36 mn TL’ye paralel 37 mn TL FAVÖK elde edilmiştir.

     Yorum: 3Ç16 döneminde şirketin açıkladığı veriler, piyasa beklentilerine paralel gerçekleşmiştir. Şirket hisseleri son 1 aylık dönemde piyasa getirisine göre %5 daha kötü bir performans sergilemiş olup, 3Ç16 verilerinin hisse performansına bugün nötr bir etki yapmasını bekliyoruz.

     ekran-resmi-2016-10-31-20-40-40

   Ford Otosan (FROTO) 3Ç16 Finansal Sonuçları: Operasyonel sonuçlar beklentilere paralel (=)

   • Ford Otosan, 3Ç16 döneminde 169 mn TL seviyesindeki piyasa beklentisine paralel, bizim beklentilerimizin %11 üzerinde 174 mn TL net kâr açıkladı. Şirketin operasyonel tarafta performansı piyasa beklentilerine ve bizim tahminlerimize paralel gerçekleşirken, net kârdaki sapmada faaliyet dışı giderlerdeki gerileme (3Ç16: 17,5 mn TL gider, 3Ç15: 60,3 mn TL gider) etkili olmuştur.

   • Ford Otosan’ın 3Ç16’da toplam satış hacmi yıllık bazda %21 düşüşle 75.318 adet olurken, satış gelirleri yıllık %9 azalarak 3,8 mlr TL olarak gerçekleşti. Şirketin yurt içi satış gelirleri %16 düşerken (3Ç16: 22.166 adet y/y %28,2 gerileme); yurtdışı satış gelirleri ise adet bazında daha az daralmanın yanında kurdaki pozitif etki sayesinde %5 azalış (3Ç16: 53.152 adet y/y %17,3 gerileme) gösterdi.
   • Şirketin 3Ç16’da FAVÖK’ü beklentilere paralel, yıllık %12 daralarak 313 mn TL’ye gerilerken; FAVÖK marjı ortalama piyasa beklentisinin 0,2 puan altında, yıllık bazda 0,3 puanlık bir daralma ile %8,1 (VKY Beklentisi: %8,1) seviyesinde gerçekleşmiştir.
   • 3Ç16’da net kârın beklentimizden sapmasında etkili olan diğer faaliyetlerden net gelirler 25,3 mn TL (3Ç15:34,2 mn TL, 2Ç16:6,0 mn TL) olarak açıklanırken, net finansal giderler 41,9 mn TL (3Ç15: 94,2 mn TL, 2Ç16:18,0 mn TL) kaydedilmiştir.

    Yorum: Açıklanan operasyonel sonuçların beklentilere paralel gerçekleşmesi nedeniyle 3Ç16 finansallarının değerlememize ve hisse üzerindeki etkisini nötr olarak görüyoruz. Ford Otosan 31 Ekim Pazartesi saat 14.00’te 3Ç16 sonuçlarına yönelik Analist Toplantısı düzenleyecek.

    ekran-resmi-2016-10-31-20-42-14

   Vestel Elektronik (VESTL) 3Ç16 Finansal Sonuçları: Operasyonel olarak zayıf gerçekleşmeler (-)

   • Vestel 3Ç16’da 90 mn TL (2Ç16: 69 mn TL kar, 3Ç15: 49 mn TL zarar) net kar açıkladı. Şirketin operasyonel performansı geçen yılın altında gerçekleşmiş olsa da; operasyonel olmayan tarafta 3Ç15’te kaydedilen 252 mn TL net giderin, 3Ç16’da 37 mn TL net gelire dönmesi açıklanan güçlü net karda etkili oldu.
   • Şirketin satış gelirleri yavaşlayan yurtiçi ve ihraç pazarlarının yansıması, 3Ç15’teki yüksek baz etkisinin yanısıra 3Ç16’da Fatih Projesi katkısının olmaması nedeniyle yıllık %16, çeyreklik %12 düşerek 2,1 mlr TL’ye gerilemiştir. Şirketin yurtiçi satış gelirleri yıllık %17, çeyreklik %10 düşerek 828 mn TL olurken, ihracat gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre %10, önceki çeyreğe göre %12 gerileyerek 1,5 mlr TL seviyesinde oluştu.
   • Tüketici elektroniği segmenti gelirleri, ihraç pazarlarındaki satış fiyatlarının gerilemesi, akıllı tahta projesindeki teslimatların 2Ç16’da tamamlanması ve TV satışlarının Avrupa kupalarının bitmesiyle ivme kaybetmesinin yanında 3Ç15’teki yurtiçi bazın yüksek olmasının etkisiyle yıllık %29 gerileyerek 1,1 mlr TL düzeyine gerilemiştir. Beyaz eşya segmenti gelirleri yıllık bazda %9 yükselse de, yurtiçi-ihraç pazarlarındaki yavaşlama ve bayram etkisiyle önceki çeyreğe göre %2 gerileyerek 961 mn TL olarak gerçekleşti.
   • Brüt kar marjı 3Ç16’da çeyreksel bazda 2,3 puan gerilerken bunda TV segmentindeki karlılığın hammadde fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak azalması etkili olmuştur. Yıllık bazda ise 3Ç15’e göre işçilik maliyetlerinin artması ve ihraç pazarlarındaki ortalama fiyatların gerilemesiyle brüt kar marjı 1,4 puan daralarak %20,0 olmuştur.
   • FAVÖK 3Ç16’da 149 mn TL ile geçen yılın aynı çeyreğine göre %44 düşerken, FAVÖK marjı 3,6 puan daralarak %7,0 olarak gerçekleşti.

    Yorum: Şirket, yurtiçinde ve ihraç pazarlarında beyaz eşya segmenti için 4Ç’de önceki çeyreğe göre toparlanma “bekliyor. Ayrıca TV satışlarında yüksek mevsimsel yurtiçi talepten çeyreklik bazda olumlu etkilenmesini beklerken, 4Ç15’teki baz etkisinin yıllık bazda negatif etkileyebileceğini kaydetti. Operasyonel marjların ise yükselen maliyetler ve dönemsel etkiler nedeniyle baskı altında kalmaya devam edebileceğini bildirdi. Şirketin net dönem karındaki güçlü büyümeye karşın operasyonel performansında görülen zayıflama dikkat çekici. Hissenin 3 ayda BIST100’e rölatif %2,8 daha iyi performans göstermesi nedeniyle sonuçların negatif fiyatlanabileceğini düşünüyoruz.

   ekran-resmi-2016-10-31-20-44-42

   Türk Traktör (TTRAK) 3Ç16 Finansal Sonuçları: Beklentilerin üzerinde finansal sonuçlar (+)

   • Türk Traktör, 3Ç16 döneminde piyasa beklentilerinin (58 mn TL) %7 üzerinde 62 mn TL net kâr açıkladı. Beklentilerin üzerinde gelen net kârda FAVÖK’ün piyasa tahminlerinin %12 üzerinde açıklanması etkili olurken, Şirketin yıllık ve çeyreklik bazda operasyonel marjları artış gösterdi.
   • Şirketin 3Ç16’da net satış gelirleri yıllık bazda %20 düşerek (3Ç16: 9.095 adet y/y %27,9 gerileme) 680 mn TL’ye gerilemiş olup, aynı dönemde FAVÖK yıllık %9 düşüşle 111 mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 3Ç16’da %9,2 seviyesinde gerçekleşen faaliyet giderlerinin net satışlara oranı geçen yıla göre (3Ç15: %7,4, 2Ç16: %7,0) yükselmiş olsa da, brüt kar marjındaki yıllık 3,2 puanlık iyileşme FAVÖK marjını 2,1 puan artışla %16,3’e taşımıştır. Şirketin FAVÖK marjı ortalama piyasa beklentisinin 1,8 puan üzerinde gerçekleşmiştir.
   • 3Ç16’da net faaliyet dışı giderler ise 20,6 mn TL (2Ç16: 16,3 mn TL, 3Ç15: 28,7 mn TL) olarak kaydedilmiştir.

    Yorum: Şirketin açıkladığı piyasa tahminleri üzerindeki sonuçların son 3 ayda BIST 100’e rölatif %11 daha kötü performans gösteren hisseye olumlu yansıyabileceğini düşünüyoruz.

   ekran-resmi-2016-10-31-20-46-08

   Tat Gıda (TATGD) 3Ç16 Finansal Sonuçları: Ciro ve net kar beklentilerin altında (-)

   • Tat Gıda, 3Ç16 dönemini 11 mn TL net kar ile tamamlamıştır. Piyasa beklentisi ise 18 mn TL seviyesinde yer alıyordu. Şirketin net karı, 3Ç15’e göre %27 gerilerken, 2Ç16’daki 21 mn TL’ye göre ise %46 düşüş göstermiştir. 3Ç15’de 35 bin TL vergi geliri kaydeden şirketin, 3Ç16’da 2,9 mn TL vergi gideri kaydetmesi, net kar tarafındaki düşüşte belirleyici olmuştur.
   • Şirketin 3Ç16’da toplam cirosu 241 mn TL gerçekleşerek 252 mn TL’lik piyasa beklentisinin altında kalmıştır. Ancak, 3Ç15’deki 225 mn TL cirosuna göre Tat Gıda’nın cirosu 3Ç16’da %7 ciro artış kaydetmiştir. FAVÖK tarafında ise piyasa beklentisi olan 19 mn TL’ye paralel 18 mn TL’lik FAVÖK rakamına ulaşılırken, FAVÖK büyümesi yıllık bazda %3 olarak gerçekleşmiştir. FAVÖK marjı ise hem 3Ç15’e göre hem de 2Ç16’ya göre gerileme göstermiş ve 3Ç16’da %7,4 olarak gerçekleşmiştir.

    Yorum: 3Ç16 döneminde ciro ve net kar tarafında beklentileri karşılayamayan şirketin, FAVÖK marjında da gerilemesi gözlenmiştir. Son 1 aylık dönemde %2 piyasa üzeri getiri performansı sergileyen şirketin 3Ç16 verileri ardından, bugün negatif bir fiyatlama görebiliriz.

    ekran-resmi-2016-10-31-20-47-23

    

   Kısa Kısa Şirket Haberleri:

   • (=) Türk Hava Yolları (THYAO): Genel Müdür Temel KOTİL’in, 21.10.2016 tarihinde Genel Müdürlük görevinden emekli olması nedeni ile Genel Müdürlük görevine Bilal EKŞİ’nin atandığını bildirdi.

   • (-) Aksigorta (AKGRT): İstanbul 6. Vergi Mahkemesi kararıyla lehine sonuçlanan 2010 vergilendirme dönemine ilişkin ilave 60,9 mn TL kurumlar vergisi aslı ve 91,4 mn vergi ziyaı cezasına ilişkin olarak, 6736 sayılı kanun hükümlerinden yararlanılmasına karar verdiğini bildirdi.
   • (=) Aselsan (ASELS): Aselsan ile Roketsan arasında Komuta Kontrol ve Haberleşme Sistemi tedariği için 24,5 mn $’lık sözleşme imzalandı. Proje teslimatlarının 2017-2021 yıllarında tamamlanması hedeflenmektedir.
   • (=) Kardemir (KRDMA, KRDMB, KRDMD): Genel Müdür Uğur Yılmaz’ın 24.10.2016 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldığını, yeni Genel Müdür atanana kadar yerine Ticari Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Ercüment Ünal’ın vekalet edeceği açıklandı.
   • (=) Turkcell (TCELL): Global Tower’ın, ABD seçimlerinin ve FED’in almayı düşündüğü faiz kararlarının piyasalardaki muhtemel etkileri ile siber riskleri de dikkate alarak yaptığı değerlendirme sonucunda, ana ortağı Turkcell ile de mutabık kalarak, borsada işlem görme günü 27 Ekim Perşembe olarak planlanan halka arz işleminin, piyasaların daha güvenli ve istikrarlı hale gelişine kadar ertelendiğini bildirdi.

   • (=) Goodyear (GOODY): Piyasa beklentisi bulunmamakla birlikte şirket 3Ç16 döneminde 14 mn TL net zarar açıkladı. Şirket 3Ç15 döneminde 28,5 mn TL net kar açıklamıştı. Şirketin zarar açıklamasında, 2010 ve 2011 dönemleri vergi incelemesine ilişkin vergi cezasının, 6736 sayılı kanundan yararlanılarak gelir tablosuna yansıtılması etkili olmuştur. Şirket, 22,4 mn TL’lik tutarı vergi karşılığı ve gideri, 5 mn TL’yi diğer faaliyet gideri ve 3,9 mn TL’yi finansman gideri olarak gelir tablosuna yansıtmıştır. Şirketin, son 1 ayda piyasa performansına göre %12 daha iyi bir performans sergilediğini hatırlatalım.

   • (=) Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT): Anadolu Hayat Emeklilik’in 2016 yılı üçüncü çeyrekte net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %2,1 düşüş, bir önceki yılın aynı dönemine göre %34,4 artarak 43,9 mn TL ile piyasa beklentisinin %7 üzerinde gerçekleşti. Anadolu Hayat Emeklilik’in 3Ç16’da hayat branşında teknik karı %3,2, emeklilik branşında ise teknik karı çeyreksel bazda %110 artış kaydetmesi ile genel teknik karı bir önceki çeyreğe göre %18 artış ile 40,3 mn TL oldu

   • (=) Anadolu Sigorta (ANSGR): Şirket’in 3Ç16’da net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %69,4 düşüş, 2015 yılının aynı dönemine göre %98 artarak 13,6 mn TL ile piyasa beklentisinin %20 altında gerçekleşti. Hayat dışı branşında teknik karın çeyreksek bazda %77 gerilemesi net karı olumsuz etkilerken; yıllık bazda ise teknik karda görülen düşüşe karşın, diğer faaliyet giderlerinin azalması ve net yatırım gelirlerinin artması net kardaki güçlü yükselişi destekledi.

   • (-) Avivasa Emeklilik ve Hayat (AVISA): Şirket’in 2016 yılı üçüncü çeyrekte net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %16,2, 2015 yılının aynı dönemine göre %1 azalarak 16,0 mn TL düzeyinde gerçekleşti. Research Turkey beklenti anketi sonuçlarına göre, Avivasa’nın 3Ç16 için 28 mn TL net kar açıklayacağı tahmin ediliyordu. Şirket’in 3Ç16’da hayat branşında teknik karı %28 azalırken, emeklilik branşında ise teknik zarar bir önceki çeyreğe göre gerileme kaydetti.

   • (=) Finansbank (FINBN): Banka yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %23,5 düşüş, bir önceki yılın aynı dönemine göre %77 artış ile 299 mn TL net kar açıkladı. Banka’nın 3Ç’de net faiz gelirleri bir önceki çeyreğe %7 artış gösterirken, net ticari zararı %26,6 azalarak 150 mn TL’ye geriledi. 2Ç’de Visa birleşmesinden dolayı kaydedilen 151,5 mn TL tutarındaki tek seferlik gelirin 3Ç’de olmaması nedeniyle net karda çeyreksel bazda düşüş görülürken, yıllık bazda net faiz gelirlerindeki %16’lık artış net karı olumlu etkiledi.

   • (=) Arçelik (ARCLK): Arçelik A.Ş, Koç Holding A.Ş. ve LG Electronics arasında, 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli olmak üzere yeni bir Ortaklık Sözleşmesi imzalandı. Yeni sözleşme, eskisi ile aynı şekilde, yönetim kontrolünün Koç Topluluğu ve LG Electronics arasında %50- %50 paylaşımı esasına dayanmaktadır. Yeni ortaklık döneminde Arçelik-LG, mevcut durumda üretilen Ev Tipi Klima‘ların (RAC) yanısıra, ticari klima pazarında beklenen büyümeye hazırlık amacıyla Ticari Klima (CAC) da üretecektir. Ayrıca Arçelik A.Ş., Nisan 2017’den itibaren Türkiye pazarında, tek üniteli hafif ticari klimalar hariç tüm LG markalı ticari ürünlerin Türkiye’de satış hakkına münhasıran sahip olacaktır.

   • (+) Turkcell (TCELL): 2008-2012 dönemi vergi incelemesine ilişkin olarak toplam (gecikme faizi hariç) 455 mn TL tutarındaki cezalı Özel İletişim Vergisi tarhiyatları ve bunlar dışında kalan yaklaşık 20 mn TL tutarındaki kamu alacakları için 6736 sayılı kanundan yararlanılması amacıyla başvuru yaptığını açıkladı. Yapılandırma kapsamında, yurtiçi ÜFE dahil yaklaşık 130 mn TL tutarındaki toplam yükümlülüğün 30 Kasım 2016 tarihine kadar peşin olarak ödenmesi suretiyle, söz konusu ihtilaflar ile inceleme ve tarhiyat safhasında bulunan işlemlerin sonlandırılmasının öngörüldüğünü açıkladı.

   •  (+) Ege Gübre (EGGUB): Piyasa beklentisi bulunmamakla birlikte, şirket 3Ç16 döneminde 2 mn TL net kar açıkladı. Şirket 3Ç15 döneminde ise 10 mn TL net zarar açıklamıştı. Net zararın bu çeyrekte net kara dönüşmesinin en önemli nedeni ise, 3Ç15’de 15,6 mn TL gerçekleşen finansal giderlerin, bu çeyrekte 1,7 mn TL seviyesine gerilemesi etkili olmuştur. Son 1 ayda piyasa performansına paralel bir getiri performansı sergileyen şirket hisseleri, 3Ç16 döneminde net kar açıklanmasına olumlu tepki verebilir.

   • (=) T.S.K.B (TSKB): Banka’nın 3Ç16’da net karı bir önceki çeyreğe göre %0,7, bir önceki yılın aynı dönemine göre %43 artış ile 118 mn TL ile beklentilere paralel gerçekleşti. (Research Turkey beklenti anketi: 118 mn TL) Banka’nın 3Ç’de net faiz gelirlerinin bir önceki çeyreğe %18 gibi güçlü artış göstermesi net karı olumlu etkiledi. Aynı dönemde faaliyet giderleri çeyreksel bazda %15,5 düşüş gösterirken, karşılık giderleri bir önceki çeyreğe göre %208 artarak 12 mn TL’ye çıktı.

   • (=) Sabancı Holding (SAHOL): Demet Çetindoğan, 8 mn adet Sabancı Holding hissesini BİST’de satılabilir hale dönüştürmek için MKK’ya kaydettirdi.

    

   vakıf yatırım 

    

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s